HABERLER

Türkiye’nin Mühendis Kızları Seslerini Kendi Şarkılarıyla Duyuruyor!

Türkiye’nin Mühendis Kızları, 5. İstanbul Buluşması’nda Avrupa Müzik’in desteğiyle gerçekleştirilen atölyede müzik grubu Gripin ile kendi şarkılarını yazıp, besteledi. #ŞimdiBizimZamanımız diyen Türkiye’nin Mühendis Kızları, mühendislik okumak isteyen ve/veya okuyan tüm genç kadınlara rol model olarak, mesleklerin cinsiyeti olmadığını ve kadınların her sektörde başarılı olabileceğini söylüyor. Keyifli dinlemeler!

Türkiye’nin Mühendis Kızları’na destek veren Mesut Özil’e çok teşekkür ederiz!

Dünyaca ünlü futbolcu Mesut Özil, toplumsal konularda farkındalık yaratmak amacıyla sosyal medya hesaplarından yürüttüğü #YourStoryOurVoice kampanyası kapsamında “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesine de yer verdi. İnşaat Mühendisi Kübra’nın hikayesini paylaştığı videoyla mesleklere yönelik kalıp yargılara dikkat çekerek, kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını destekledi.

Türkiye’nin Mühendis Kızları İstanbul’da buluştu. Mühendislikte cam tavanları yıkan kızlar 5’inci yılında.

14-15-16 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz 5. İstanbul Buluşması’nın ilk gününde öğrencilerimiz İpek Aral ile Mühendislikte Liderlik Sertifika Programı’nın bir modülü olan “Başarılı İş Görüşmesi” eğitimi aldı.

Buluşmamızın ikinci gününde, Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a gelen öğrencilerimiz, mentorları, koçları ve değerli misafirlerimizle bir aradaydı. Açılış konuşmalarını Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu’nun yaptığı buluşmada; Jacobs Deprem Mühendisliği Teknik Grubu Eşbaşkanı Dr. Menzer Pehlivan, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, TurkishWIN ve BİnYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Vakıfbank Başantrenörü Giovanni Guidetti, Oyuncu Belçim Bilgin, Yazar ve Yaşam Atölyesi Kurucusu Aret Vartanyan ve Uzman Psikolog Leyla Varan ilham verici hikayelerini ve tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaştı.

Buluşmamızın son gününde ise UNDP Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Dr. Gökçe Bayrakçeken’in düzenlediği panele katılan öğrencilerimiz, ardından müzik grubu Gripin ile birlikte Türkiye’nin Mühendis Kızları şarkısını yazıp besteledi!

Türkiye’nin Mühendis Kızları, eğitimler, ilham veren konuşmalar ve sürpriz etkinliklerle üç gün süren 5. İstanbul Buluşması’ndan değerli bilgiler ve güzel anılarla ayrıldı.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü

Türkiye’nin Mühendis Kızları, 11. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi’nde Altın Başarı Ödülü Aldı.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin düzenlediği 11. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi, iş dünyasının seçkin isimleri, uzmanlar, akademisyenler ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na değer katan şirketlerin ödüllendirildiği zirvede Türkiye’nin Mühendis Kızları, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine katkı sağladığı için altın başarı ödülüne layık görüldü.

TMK Talks Nisan 2020 Konuğu: Turgay Adıyaman!

Saffron Brand Consultants Türkiye, Rusya ve Orta Asya Direktörü Turgay Adıyaman ile kişisel marka ve marka konumlandırma hakkında konuştuk.

TMK Talks Mart 2020 Konuğu: Itır Erhart!

Adım Adım’ın kurucusu ve akademisyen Itır Erhart ile gönüllülük ve toplumsal cinsiyet hakkında konuştuk.

TMK Talks Şubat 2020 Konuğu: Ali Gizer!

Araştırmacı ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Gizer ile çalışmalarını, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını ve gençlere önerilerini konuştuk.

TMK Talks Mayıs 2019 Konuğu: Şadiye Yalçın!

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Şadiye Yalçın ile kariyer yolculuğu ışığında deneyimlerini ve gençlere önerilerini konuştuk.

TMK Talks Haziran 2019 Konuğu: Mehmet Onarcan!

Girişimci, Melek Yatırımcı, Mentors Network Kurucu Ortağı Mehmet Onarcan ile start-up dünyası ve inovasyon odaklı girişimcilik hakkında konuştuk.

Eğitimcinin Eğitimi

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’nin Lise Programı kapsamında düzenlenen “Eğitimcinin Eğitimi” modülü, 24-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Erken yaşlarda oluşan mesleki tercihlere yönelik kalıp yargıları dönüştürmek ve toplumun daha geniş kesimlerinde mühendislik mesleği ile ilgili farkındalık yaratmak hedefiyle düzenlenen eğitime, Türkiye’nin 10 farklı ilindeki (Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Diyarbakır, Isparta, İstanbul, İzmir, Samsun) 25 okuldan farklı branşlardaki 50 öğretmen katıldı.

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) tarafından yürütülen eğitimlerde öğretmenler, 4 gün boyunca mesleki rehberlik ve kariyer gelişimi alanında çalışmalar yaptı. Öğretmenler ayrıca, mühendislik mesleğini tanıtıcı faaliyetler aracılığıyla, öğrencilerin mühendislik mesleğini seçmeleri halinde elde edecekleri gelecek fırsatlarını tanıdı.

Eğitimcinin Eğitimi modülüyle yeni dönemi başlayan TMK Lise Programı, farkındalık yaratıcı “Karar Senin” oyucu, sanal gerçeklik uygulamaları ve her bir okulda gerçekleştirilecek rol model buluşmaları ile yıl boyunca faaliyetlerini sürdürecek.

TMK Talks Nisan 2019 Konuğu: Ece Çiftçi!

SosyalBen Vakfı’nın kurucusu Ece Çiftçi ile sosyal girişimcilik, gönüllülük ve hayal etmenin gücü hakkında konuştuk.

TMK Talks Mart 2019 Konuğu: Ebru Baybara Demir!

Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir ile, insanın kendi yeteneklerini keşfetmesi ve etrafındaki sorunları görüp çözmeye çalışarak sosyal fayda sağlamanın önemi hakkında konuştuk.

1 2 3 4
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN