Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (1007)
Umut 09.06.2022
Selamlar, ben Gebze Teknik Üniversitesinde Makine mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Tercih yaparken kendime diğer mühendisliklerden daha çok yakıştırdım bu bölümü. Dışarıdan gördüğüm kadarıyla da o, diğer mühendisliklere göre şu anda iş bulma konusunda daha çok sıkıntı yaşanan bir bölüm. Aslında sorularımın ilki bu. Sanki yazılımın, bilgisayarın, elektroniğin arasında ihtiyaç çok azaldı gibi? Gerçekten böyle mi? Özellikle maaşlar çok çok düşük. Motor sanayine, havacılığa ilgim var.

Kurum olarak TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığının açıkladığı listede GTÜ 7. sırada. URAP listelerinde de ilk 10 ya da 11’de. Ama sanki piyasada adı yok gibi. Gebze Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezununa nasıl davranır iş verenler?

Konumun Gebze olması avantaja çevirebileceğim bir durum. Şu an sektörün gereklilikleri neler, neler edinmeliyim?

Sorularım bunlar. İş bulma konusu daha şimdiden beni rahatsız ediyor gibi. Bazen bölüm değiştirmeyi bile düşünüyorum.

Teşekkürler.
profile image
Mehtap Öğüt

09.06.2022

Makine Mühendisi

Umut selamlar,

Gebze Teknik, ülkemizdeki üniversiteler arasında rüştünü hızla ispat eden ve sürekli ilerleme gösteren bir üniversite. Piyasada tercih edilme performansı da gayet iyi. Böyle bir üniversiteyi tercih etmiş olduğun için seni kutlarım.

Çok sayıda mühendisin her sene mezun oluyor olması olumsuzluk gibi algılansa da; iyi üniversitelerin iyi bölümlerinden mezun olanlar için, sektörlerde iş bulamama sorunu olduğunu düşünmüyorum. Makine mühendisliği, mühendisliğin en eski ve en geniş alana sahip bir dalıdır. O nedenle kaygılarının yersiz olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki mezun olduktan sonra mesleğin ile çok güzel kombin olacak herhangi bir alanda üst eğitimler yapabilirsin.

Yeni mezun mühendisler için (prestijli kurumların) başlangıç olarak aradığı; iyi bir üniversite, iyi bir mezuniyet derecesi, iyi bir yabancı dil(ler) bilgisi, güzel yerlerde başarılı stajlar yapmak (mümkünse zorunlu stajın dışında birden fazla staj yapmış olmak), güncel geçerliliği olan bazı bilgisayar programlarını ve/veya programlama dillerini bilmek, araştırmacı ve sosyal bir insan olmak. Özet olarak kişisel yetenekleri mümkün olduğu kadar gelişmiş ve sosyal yönü kuvvetli gençler bizler için en kıymetli cevherlerdir. Bu özelliklerini mesleki tecrübeler ile zenginleştiren gençler; ilerleyen yıllarda; ulusal ve uluslararası platformlarda en aranan mühendisler oluyorlar.

Hangi bölüm olursa olsun yukarıda yazdıklarım geçerli ama inan bana bizim bölümümüz çok keyifli ve sektörel olanakları çok geniş... O yüzden ʺdevamʺ derim.

Başarılar diliyorum.Nehir G* 09.06.2022
Merhaba Hocam,

Yakın zamanda Kimya Mühendisliği okuyan birinden şöyle bir yorum duydum: Kimya Mühendisliği okumak, kimya bilen bir Makine Mühendisi olmakla çok benziyor.

Ben kimyayı matematik ve fizik kadar sevmiyorum ama bir Kimya Mühendisinin yaptığı işler de beni heyecanlandırıyor. Sizin hem yapılan yorum hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum hem de yol yakınken Makine Mühendisliğine geçiş yapmalı mıyım hakkında fikir danışmak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
profile image
Mehtap Öğüt

09.06.2022

Makine Mühendisi

Nehir merhaba,

Oldukça zor bir soru sormuşsun. Şöyle ki; ben makine mühendisiyim, kız kardeşim ise kimya mühendisi. İkimizde mesleğimizi çok uzun yıllar büyük bir sevgi ile yaptık. Kimya mühendisliği de makine mühendisliği gibi mühendisliğin en eski ve en geniş alana sahip bir dalı. Petrokimya, cam, gıda, eczacılık, tekstil, enerji, çevre, sağlık vb. sayısız sektörde yaptıkları işler gerçekten heyecanlandırmayacak gibi değil... Ben sana makine mühendisliğine geç veya geçme diye bir fikir veremem. En doğrusu kalbinin sesini dinlemen. Aslını istersen bence bütün meslekler çok güzeldir. İçine girdikten sonra her biri ayrı bir dünya... O kadar çok öğrenecek, araştırılacak, geliştirilecek şeyler var ki... Yeter ki öğrenmeye açık ve çalışkan olalım.

Başarılar diliyorumEsat E*** K******* 25.05.2022
Merhabalar hocam, ben şu anda meslek lisesinde bilişim teknolojileri 11. sınıf öğrencisiyim ve web programcılığı dalındayım. Önümüzdeki dönem ise zorunlu staj nedeniyle bir start-up firmasında front-end ağırlıklı olmak üzere full-stack developer olarak çalışacağım. Liseden sonra bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum fakat derslerle aram çok kötü olduğundan ve meslek liseliler daha kolay girebildiği için teknoloji fakültesine odaklanmayı düşünüyorum. Kariyerimi ise yine geliştiricilik üzerine yöneltmek istiyorum. Teknoloji fakültesi mezunu olmam ileride kariyer kısmında örnek olarak front-end developer pozisyonu için yurt içi ve yurt dışında sorun teşkil eder mi? Düşünceleriniz neler ve neler önerebilirsiniz?

Şimdiden teşekkürler.
profile image
Gizem Kayar

25.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Esat,

Teknoloji Fakültesi mezunu olup iyi pozisyonlarda çalışan pek çok programcı var. 4 senelik, mümkünse İngilizce, konuna uygun bir bolümde Teknoloji Fakültesinde okuman gayet uygun bir fikir. Zorunlu stajında elinden geleni yapıp güncel teknolojileri iyice çalışırsan fakültede faydasını görürüsün.

Başarılar.B. Ç****** 02.06.2022
Hocam merhaba,

Özel sektörde makine mühendisi olarak çalışıyorum. İlk yılımı tamamladım. Gelen müşteriler çok sakin olduğum için mühendise benzemiyorsun diyor. Ben de personele iş yaptırmakta zorlanıyorum. Toplum baskısı ve biraz da karakter sebebiyle içine kapanık biriyim ve bu iletişimimi etkiliyor. Nasıl değiştirebilirim? Bir kadın ve tecrübeli mühendis olarak tavsiyeleriniz nedir çalışanlarımızla nasıl bir iletişimde olmalıyız? Teşekkür ederim cevabınız için şimdiden.
profile image
Mehtap Öğüt

02.06.2022

Makine Mühendisi

Sevgili meslektaşım merhaba,

´Mühendise benzemek´ için belli bir profil çizilmesi gerektiğini düşünen müşterilerini şiddetle kınıyorum. Nasıl ki bir doktor, bir öğretmen, bir yönetici için kalıplar konulamaz ise bizler için de konulamayacağını düşünüyorum. Gazi Üniversitesi gibi prestijli bir okuldan diploma aldığına göre genç bir mühendis olarak iyi donanımlı olduğuna inanıyorum.

İçine kapanıklığının farkında olman çok güzel bir şey. Sanırım senin sorunun biraz ´güven eksikliği´. Farkındalığın, sorunu çözmek için en önemli başlangıç olduğunu düşünüyorum. İçine kapanıklık, sosyal olamama, utangaçlık, toplum önünde rahat konuşamama gibi hepimizde olabilecek eksikliklerin tamamı giderilebilir sorunlardır. Bunun için benim önerim, öncelikle yukarıdaki kelimeler ile YouTube´a bir gezintiye çıkarak öneri videolarını izlemen, benzer ve farklı noktalarını tespit etmen ve bu konuda eğitim programları veren bir yerden (bire bir veya gruplar halinde olabiliyor) profesyonel eğitim alman.

Bulunduğun iş yerinden başka bir yerlere geçtiğinde, geçmişi geride bırakarak çok güzel ilerlediğini eminim sen de göreceksin.

Öte yandan, arzu edersen çok güzel ´yönetim ve liderlik´ eğitimleri de var. Onlar ile devam edebilirsin.

Son söz, biz mühendisler olarak iş yerine gidip, iş gömleğimizi giydikten sonra artık cinsiyet değil bilgi, ilgi ve çalışkanlık konuşur. O nedenle hangi sektörde, hangi işi yaparsak yapalım sonuna kadar araştırıp, öğrenip en iyisi olmaya gayret etmeliyiz. O zaman karşımızda kimse saçma sapan konuşamaz.

Başarılar diliyorum.İlayda K**** 24.05.2022
Merhabalar,

Ben Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliğine yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ancak uzun zamandır çok kararsızım ve fikrinizi almak istedim. Türkiye’deki sağlık sektörünün malum vaziyeti, muazzam iş yükü ve riski ve ne maddi ne manevi olarak karşılığının alınamaması sebebiyle düşünüyorum mühendisliğe geçmeyi ancak küçüklüğümden beri teknolojiye pek ilgim olmadı, şu an da bilgisayar ve benzeri şeyler pek ilgimi çekmiyor, bana soğuk ve uzak geliyor bu alan. Bilgisayar mühendisliği derslerinden matematiği biraz sevsem de fizikten nefret ederim vs. Çok kafam karışık, çoğu insan içine girince muhtemelen seveceksin diyor bilgisayar mühendisliği için. Size sorum, bilgisayar mühendisliğini kimler seçmeli, sizce seçersem memnun olur muyum?

Teşekkürler.
profile image
Gizem Kayar

24.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba İlayda,

Bu çok zor ve radikal bir karar. Özellikle bilgisayar ve teknoloji ile ilgili değilsen zorlanabilirsin. Tıp fakültesini bırakmak isteyebilirsin ancak neden ilginin olmadığı bir alana geçiş yapmak istiyorsun? Bence iyi düşünmen gereken bir durum ancak çok çalışırsan elbette yapabilirsin.

İyi günler,Muzaffer F****** S**** 02.06.2022
Merhabalar, sağlıklı günler.

Ben 1998 doğumluyum Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliğini 2 yıl 10 ay süre de 2.78 ortalama ile ardından Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yüksek lisans tezli makine mühendisliğini 1 yıl 4 ay sürede 3.69 ortalama ile bitirdim. Maalesef İngilizce seviyem A-2 yurtdışında bir şeyler bulmak, orada geliştirmek çalışmak istiyorum bana önerebileceğiniz bir şey olursa çok sevinirim çok kararsızım...
profile image
Mehtap Öğüt

02.06.2022

Makine Mühendisi

Muzaffer merhaba,

Gençlerimizin ´kavimler göçü´ gibi geleceklerini yurt dışında aramalarını; ülkesini çok seven bir mühendis olarak; üzüntü ile izliyorum. Ne yazık ki kendi mühendis oğlum da aynı şeyi yaptı.

Yeni mezun bir mühendisin CV´sine yazacak etkileyici bir özgeçmişi olmadan doğrudan yurt dışında iş bulmasının zor olduğunu görüyorum. Marmara bölgesi, ülkemizde sanayinin en gelişmiş olduğu bir yer. Birkaç yıl ciddi bir kuruluşta mühendislik yapıp uzmanlık alanını iyi kötü belirledikten ve İngilizceni (Avrupa´yı düşünüyor isen belki yanına bir de Almanca) iyice geliştirdikten sonra yurt dışı arayışlarına başlayabilirsin diye düşünüyorum. Benim gördüğüm; gençler internette araştırma yaparak ülkelerin taleplerini takip ediyor ve aracı kurumlara ulaşıp onlarla irtibata geçiyor ve bu şekilde oturma ve çalışma izni alıyorlar. Bir de eş durumundan gidenler var.

Başarılar diliyorum.Muzaffer F****** S**** 18.05.2022
Merhabalar sağlıklı günler,

Ben 1998 doğumluyum Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliğini 2 yıl 10 ay süre de 2.78 ortalama ile ardından Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yüksek lisans tezli makine mühendisliğini 1 yıl 4 ay sürede 3.69 ortalama ile bitirdim maalesef İngilizce seviyem A-2 yurtdışında bir şeyler bulmak orda geliştirmek çalışmak istiyorum bana önerebileceğiniz bir şey olursa çok sevinirim, çok kararsızım...
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

18.05.2022

Makine Mühendisi

Merhaba Muzaffer,

Önerim önce Türkiye’de çalışmaya başlayıp hem deneyim kazanman hem de o sırada İngilizceni yurt dışında rahatça işini yapabileceğin seviyeye getirmen olur. Ne kadar başarılı bir akademik geçmişin olsa da günün sonunda önemli olan iş hayatında kendini en iyi şekilde ifade edebilmek, bildiklerini karşı tarafa aktarabilmek. Anadili İngilizce olan kişilerle konuşabileceğin birçok online program var, disiplinli bir şekilde bu programlardan birini takip ederek 6 ayda İngilizceni birkaç seviye yukarı çıkarabilirsin.Fatih Y************ 24.05.2022
Öncelikle merhabalar,

2 yıl üniversite sınavına girdim ve istediğim sonuçları alamadım. Üst üste sınava hazırlanmanın yorgunluğu ve biraz da aile zoruyla Karabük Üniversitesi İngilizce bilgisayar mühendisliğine yerleştim ancak burada çok mutsuzum. Eğitimin yetersiz gelmesi, olanaksızlıklar, çevrenin yetersizliği, sosyal sorunlar vs. içimi kemirip duruyor, psikolojim alt üst oldu. Burada olmak istemediğime karar verdim. İstanbulluyum ve maalesef İstanbul´da bir bilgisayar mühendisliğine de geçiş yapamıyorum. Kafamda İstanbul´da tamamen alakasız bir bölüme geçip online eğitimlerle vs bir şeyler öğrenmeye çalışmak ya da yine İstanbul´da bilgisayar programcılığı bölümüne geçmek gibi iki düşünce var. Bu düşünceler mantıksız mı? Programcılık okuyup sektörde yer bulabilir miyim? Farklı bir bölümden sektöre girmek çok mu zor?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
profile image
Gizem Kayar

24.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Fatih,

Bence derin bir nefes al ve rahatla. Öncelikle okuduğun üniversite ve bolümden daha önce beraber çalıştığım öğrenciler oldu ve performanslarından çok memnundum. O sebeple en azından o konuda rahat ol. Doğrusu bilgisayar programcılığı yerine hak kazandığın mühendislik bölümünü bitirmen daha güzel olur. Zaten yarısını bitirmişsin. Bundan sonrası da yoğun bir şekilde çalışarak geçecek. İstanbul´da alakanın olmadığı bir bolüme geçmek bu aşamada ne kadar doğru olur bunu ancak sen bilebilirsin. Mesleğini seviyorsan ona göre hareket etmende fayda var ama nihai karar sana ait tabii ki.

İyi günler,Fatma S*********** 18.05.2022
Merhaba ben bilgisayar programcılığı 1. sınıf öğrencisiyim. DGS çalışıp 4 yıllık yazılım ya da bilgisayar mühendisliği mi okusam ya da hiç DGS girmeyip 2 sene içinde üniversite eğitimi ek kurslarla internetten falan bilgisayar dili programı öğrenip kendimi mi geliştirsem çok kararsızım. Sektörde diplomaya mı bakıyorlar bilmiyorum 2 yıllık diplomayla kendimi geliştirsem bir şirkette çalışabilir miyim yoksa illa 4 yıllık mühendislik diplomasına ihtiyaç mı var?
profile image
Tülin Erçelebi Ayyıldız

18.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Fatma,

Şu an halihazırda okuduğun program da oldukça kıymetli olmakla birlikte mühendislik eğitimi daha farklı. Tabii ki senin mezun olduktan sonra ne yapmak istediğin bu noktada belirleyici unsur. Mühendislik eğitimi aldığında çok daha fazla iş kollarında çalışma şansına sahip olursun. Her ne kadar teknoloji çağında olsak da internet veya çeşitli kaynaklardan bilgi edinmek ile bu işin eğitimini almak arasında çok büyük farklar var. Kendini geliştirmen de tabii ki çok önemli fakat bilgisayar mühendisliği bölümünde de okusan yine kendini geliştirmek durumundasın. Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve bizler buna ayak uydurmak durumundayız.

Şimdiden başarılar dilerim.Fatma S*********** 24.05.2022
Merhaba,

Ben bilgisayar programcılığı 1. sınıf öğrencisiyim. DGS çalışıp 4 yıllık yazılım ya da bilgisayar mühendisliği mi okusam ya da hiç DGS girmeyip 2 sene içinde üniversite eğitimi ek kurslarla internetten falan bilgisayar dili programı öğrenip kendimi mi geliştirsem çok kararsızım. Sektörde diplomaya mı bakıyorlar bilmiyorum 2 yıllık diplomayla kendimi geliştirsem bir şirkette çalışabilir miyim yoksa illa 4 yıllık mühendislik diplomasına ihtiyaç mı var?
profile image
Gizem Kayar

24.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Fatma,

DGS şansın varsa değerlendirmeni öneririm. İş bulurken bazen daha etkili olabiliyor. Ama olmazsa canını sıkma ve olmak istediğin uzmanlık alanında kendini geliştirmeye çalış.

Sevgiler,SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN