Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (1074)
Uğurcan S******* 31.10.2022
Merhaba,

Ön lisansta elektrik okuyup DGS ile İngilizce Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne yerleştim. Şu an İngilizce hazırlığı alıyorum fakat dersler çok soft geçtiği için sonraki senelerde sıkışmamak adına bazı önemli derslere Youtube´dan çalışıp notlar çıkarmak istiyorum. Bu derslerle ilgili tavsiyeniz nedir ?

Saygılarımla.
profile image
Hande Belenköylü

31.10.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Uğurcan,Mühendis olarak aramıza katıldığın için seni başarılarından ötürü tebrik etmek istiyorum öncelikle. Her üniversitenin açmış olduğu dersler farklılık gösterebiliyor, ilave olarak DGS geçişli arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla matematik ve matematik temelli derslerde zorluklar yaşayabiliyorlar, bu kategoride olan derslere ön hazırlık yapman sana kolaylık sağlayacaktır. Onun dışında kalan tüm dersler, senin yönelmek istediğin alan ile alakalı olacağı için, elektrik mi elektronik temelli mi olacağına bölüm hocalarının da tavsiyelerini gözeterek senin vermen daha doğru olur.

Sevgilerimle.Merve B******* 07.11.2022
Merhabalar Meryem Hanım,

Benim sorum şu : 2. ve 4. sınıfta kendi alanınızda part-time çalıştığınızı söylediniz. Acaba bunu nasıl yaptınız, yani hangi departmanda çalıştınız ? Ve işyerleri mezun olmamış hala okuyan bir mühendisi çalıştırıyor mu? Ben de ikinci sınıfta sizin gibi endüstri mühendisliği ile ilgili bir işte çalışmak istiyorum. Mezun olmadan deneyim kazanmak istiyorum. İşyerlerine nasıl başvuru yapmalıyım? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.
profile image
Meryem Beylik Topal

07.11.2022

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhabalar Merve;

2. sınıfta üniversiteden bir hocamın aracılığı ile bir teknoloji firması ile iletişime geçmiştim. Bir arkadaşımla iş ortamını, müşterilerle olan ilişkileri görmek istediğimizi belirtip başlamıştık. Firmada tam bir Endüstri Mühendisi olarak çalışmadık ama kendimizi çok şey kattık. Okulumuzda son sınıfta tezin uygulamasını yapma zorunluluğu vardı. O nedenle son sınıfta birçok kişi firmalarda part-time çalışıyordu. Tez hocamın danışmanlığını yaptığı firmada yürütülen bir projeyi tez projem olarak alıp, proje kapsamında çalıştım. Denizli sanayisinin büyük ve öğrenciye açık olması bu isteklerimi kolaylaştırdı diyebilirim.

Sen de bu düşüncelerini hocaların ile görüşebilirsin. Seminerlerde, konferanslarda firma yetkilileri ile tanışıp, onlar ile iletişime geçebilirsin, ya da Linkedin üzerinden ulaşabilirsin. Bazı kariyer sitelerinde son sınıf öğrencileri için iş ilanlarını görüyorum, onlara başvuru yapabilirsin.

Başarılar dilerim,

Meryem BEYLIK TOPALirem f****** d****** 18.10.2022
Merhabalar,
Ben daha 1. sınıf öğrencisiyim fakat kendimi daha temel öğrenirken ve şu an daha bol zamanım varken bu bölümde geliştirmek istiyorum. Ama nereden başlayacağımı ve neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. Autocad ve Python kursu düşünüyorum fakat tam bilemiyorum da. Acaba bu konuda tavsiyeleriniz var mı?
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

18.10.2022

Makine Mühendisi

Merhaba,

Öğrenmek istediğin yazılımlarla ilgili bölüm hocalarından ve bölümündeki üst sınıflardan daha doğru yönlendirme alabilirsin. Benim önerim bu dönemi hem temeli iyi öğrenip not ortalamanı yüksek tutarak hem de özellikle kendini ifade konusunda (Türkçe ve yabancı dil) gelişimine odaklanarak geçirmen olur.

TeşekkürlerESRA D****** 31.10.2022
Merhaba,
Temmuz ayında mezun oldum ve henüz iş bulamadım. Yüksek lisans yapmak zaten hedefimdi şimdi şart oldu gibi. En iyi üniversiteyi zorlamak istiyorum gerek maddi gerek manevi açıdan. Lisanstan biriktirdiğim param var özel üniversite karşılayabilirim gibi gözüküyor. Sizin sektördeki bakış açınıza göre iyi bir yüksek mühendis hangi yüksek lisans programından/üniversiteden mezun olmalı ? Minik bir liste yapmak gerekirse listenizde nereler var ?
profile image
Hande Belenköylü

31.10.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Esra,Başarılı insanların geçmişine baktığımızda veya ortaya kıymetli çalışmalar koyan insanların başarı hikayelerini okuduğumuzda, ´´Yüksek mühendis mi ?´´, ´´Acaba hangi üniversite mezunu ?´´ soruları direkt olarak gelmez aklımıza çünkü bu başarıların kilit noktası, mühendislik derecesi, mezuniyet ortalaması ve üniversite ile alakalı değildir. Bu tamamen kişinin tecrübeleri neticesinde çabasıyla ortaya koyduğu başarıdır. Hangi bölüm olursa olsun, hangi üniversite olursa olsun herkes olduğu yerde harikalar yaratabilir. Bence asıl soru şu olmalı; Ben hangi bölümde mutlu ve verimli olurum? İnsan olmak isteği yerde, mutlu olduğu işi yaparsa bence başarı ve verim de beraberinde geliyor. Bu nedenle bahsettiğin listenin en başında sen varsın, sen olmalısın. Sorunun cevabını kendinde bulduğunda listenin devamı kendiliğinden gelecektir.Başarılar diliyorum.Zeynep 31.10.2022
Merhaba,
Ben bu sene 3. Sınıf Endüstri Mühendisliği (İngilizce) bölümüne başlayacağım. DGS sınavıyla geçiş yaptım. İlk iki senemde bilgisayar programcılığı okumuştum. Buradan mezun olunca yazılım sektöründe kodlarla ilgili bir iş yapmak istiyorum. Eğer bu mümkünse yapabileceğim meslekler nelerdir, yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Pınar Yanardağ

31.10.2022

Endüstri Mühendisi

Merhaba sevgili Zeynep,

Geçişiniz hayırlı olsun. Bilgisayar programcılığında C, C++, C#, Java, SQL dillerini öğrenebildiniz mi? Henüz öğrenmediyseniz ve yazılım sektöründe çalışmayı hayal ediyorsanız, bu dillere mümkün olduğunca hakim olmalısınız. Yazılım dillerine hakim olduğunuzda, herhangi bir sektörde herhangi bir firmada yazılımcı olarak iş bulma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Endüstri mühendisliği bakış açışı da size, yazılım sektöründe sadece kodlarla ilgili bir işten daha fazlasını, mesela sistem analisti olarak da çalışabilme imkanını sağlayacaktır. (Sistem analisti, ihtiyaç sahibi ile kod yazan arasında köprü görevi kuran, her iki tarafı da anlaması gerekendir.)
Emek vermeye devam ettiğiniz ve emeklerinizin karşılığını aldığınız bir eğitim ve iş hayatı dilerim.Zeynep 07.11.2022
Merhaba,

Ben bu sene 3. sınıf Endüstri Mühendisliği İngilizce bölümüne başlayacağım. DGS sınavıyla geçiş yaptım. İlk iki senemde bilgisayar programcılığı okumuştum. Buradan mezun olunca yazılım sektöründe kodlarla ilgili bir iş yapmak istiyorum. Eğer bu mümkünse yapabileceğim meslekler nelerdir, yardımcı olabilir misiniz ?
profile image
Meryem Beylik Topal

07.11.2022

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Zeynep;

Bu tabiki de mümkün. Çevremde yazılım alanında çalışan birçok Endüstri Mühendisi arkadaşım var. Özel yazılımlar ve programlar geliştiren, kurulumunu sağlayan firmalarda çalışabilirsin. Özellikle ERP programları satışı ve desteği sağlayan firmalarda çok fazla Endüstri Mühendisi çalışıyor. Özel sektörde birçok firmanın sistem geliştirme, yazılım gibi departmanlarında çalışabilirsin.


Başarılar diliyorum,

Meryem BEYLIK TOPALMarziye C****** 31.10.2022
Merhaba,
DGS ile Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandım. Daha önce Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünden mezun oldum. Seçmeli derslerde hangi alanlara yönelmeliyim, nasıl seçim yapmalıyım, hangilerini seçmeliyim bilemiyorum. Mezun olduğum ön lisans bölümü de elektrik elektronik ile ilgili olmadığı için pek bir bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Hande Belenköylü

31.10.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Marziye,Mühendis olarak aramıza katılmana çok sevindim, öncelikle seni tebrik ediyorum. Komplike görünen alan derslerinin seçimi için karamsarlığa kapılmadan bölüm hocalarına ve üst devrendeki arkadaşların fikrini almak da sana büyük katkı sağlayacaktır. En nihayetinde, elektrik, elektronik veya yazılım gibi ana alanlardan hangisine sempati duyduğun veya bu alanlar ile ilgili ortaya koyulan çalışmalar, iş hayatındaki fırsatlar ile ilgili bir ön hazırlık iyi olacaktır. Derslerin her biri kendi içerisinde ayrı ayrı kıymetli. Senin bölüm ile ilgili beklentilerini, ilgini ve bölümün açmış olduğu dersleri bilmediğim için direkt şu dersi seçmelisin, diğerini elemelisin gibi bir yorumda bulunamıyorum maalesef. Bölüm hocalarının da tavsiyesi ile, yapmayı planladığın bitirme tezin ve kariyer hayatında yönelmek istediğin alan paralelinde ders seçimleri yapman en doğrusu olacaktır.Sevgilerimle.Ezgi Y**** 31.10.2022
Merhabalar,
Bölüme yeni geçtim ve bilgisayarımı değiştirmek istiyorum. Acaba hangi programları okul hayatınızda ve daha sonrasında da fazla fazla kullandığınızı söyler misiniz?
profile image
Hande Belenköylü

31.10.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Ezgi,Üniversite eğitimim sırasında Matlab ve C programlarını kullanmıştım. İş hayatımda ise Autocad. Yüksek lisans eğitimimde ise Gams ve Lingo 18.0 kullandım. Bildiğim kadarıyla Autocad şu an bazı üniversitelerde ders olarak da verilmekte. Çok fazla program var ve gördüğüm bu programların çoğunu almış olduğum derslerin gerekliliği olarak kurmuştum. İş hayatımda ise yaptığım işe paralel olarak bir dönem Autocad kuruluydu şuan ise pozisyonum gereği kurumsal paket program olan SAP dışında hiçbirini kullanmıyorum. Üniversite döneminde bilgisayarında yönelmek istediğin alan(lar)a paralel olan programları kurman ve bunlar hakkında tecrübe edinmen çokça faydalı olacaktır.Sevgilerimle.Merve Z******* 03.10.2022
Merhaba ben 2021 yılında inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kendimi sahada yetiştirmek istedim fakat bunun için bulunduğum il dolayısıyla da bir fırsat yakalayamadım. Kısa bir çalışma süresinden sonra maalesef ki şu an çalışmıyorum. Kendimi teknik anlamda geliştirmek, donanımlı hale gelmek istiyorum. Hangi programlar üzerinde yoğunlaşmak bana kariyer olarak katkı sağlar, sizin bu konuda düşüncenizi öğrenmek istiyorum. Bir diğer sormak istediklerim ise yazılım konusunda iş geliştirme analiz konularında kendimi nasıl geliştirebilirim buna örnek verebileceğiniz bana yön verebileceğini düşündüğünüz kurum ya da kulüpler var mı? Son olarak bir diğer sorum inşaat mühendisliği alanında olan gelişmeleri takip edebileceğim platform var mı bunlar nelerdir?

Görüşleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkür ediyorum.
profile image
Elif Koru

03.10.2022

İnşaat Mühendisi

Merhaba Merve,

Sahada tecrübe edinme isteğin, özellikle bulunduğun yerdeki koşullar zor ise, bence önemli bir özgüven göstergesi. Henüz bu konuda istediğin deneyimi edinememiş olsan da mutlaka iş hayatına tekrar girebilmek için çaba sarf etmeni öneririm. Saha, akademi veya önceliklendirdiğin alanların dışında bir iş imkanı bile olsa, aktif çalışma hayatının içindeyken kendini daha iyi tanıyıp kendini geliştirmek istediğin konuları daha iyi belirleyebileceğini düşünüyorum. O yüzden bu konuda pes etmemeni öneririm.

İnşaat mühendisi olarak kendini geliştirebileceğin birçok alan var. Bu seçimi tabii ki ilgi alanını göz önünde bulundurarak yapman en güzeli olur. Kendi çalıştığım alandan örnek verebilirim. Ben inşaat sektöründe dijitalleşme üzerine çalışıyorum. Bu, daha ziyade ’BIM’ veya ‘Yapı Bilgi Modellemesi’ kavramıyla bilinen, ancak bir yapının yaşam döngüsündeki bilgi yönetimini ele alan geniş kapsamlı bir alan. Birçok sektörde hissedilen dijital dönüşümün yapı sektörüne de verimli bir şekilde uygulanmasına kafa yoruyorum genellikle. İkinci sorun yazılım üzerine olduğu için bilgi yönetimi kavramının ilgini çekebileceğini düşünüyorum. Bu konuda hala çok az sayıda bilgi sahibi mühendis olduğu için ‘BIM’ veya ‘Bilgi Yönetimi’ gibi konuları araştırmanı tavsiye edebilirim.


İkinci soruna gelince, yazılım öğrenme isteğin çok değerli. Gelecekte hangi alanda çalışırsan çalış, yazılım becerilerinin faydalı olacağını düşünüyorum. Yazılım öğrenmenin en iyi yolunun mevcut bir sorunu çözmeye çalışmaktan geçtiğini düşünüyorum. Adım adım internette aramalar yaparak herhangi bir sorunu çözme yolunda yazılım deneyimini bireysel çaba ile de edinebilirsin. Ama yazılım konusunda henüz hiç deneyimin yoksa veya aklına bir proje/sorun gelmiyorsa, o zaman çevrimiçi bir yazılım kursuna yazılabilirsin. Yazılım dillerinden herhangi birini öğrenmen bence sana bu düşünce tarzını ve güveni verir, ama ben Python’un çok kullanıldığını görüyorum dolayısıyla Python öğrenmeni tavsiye edebilirim.

Son olarak da gelişmeleri takip etmen için yabancı kaynakları takip edebilecek seviyede İngilizceye sahip olmanı tavsiye ederim. O yüzden film izleyerek veya sevdiğin konularda okuma yaparak İngilizceni bu gibi dönemlerde geliştirmeni kesinlikle öneririm. Yapı sektörünü takip etmek için ilgi alanına göre birçok dergi veya haber sitesi var. Ben senin yerinde olsam LinkedIn gibi platformlarda beğendiğim şirket ve profesyonelleri takip ederek kendime bir network kurmaya çalışırdım. Burada hem bazı kişileri takip ederek gerekirse mesaj yollayabilirsin hem de kendi ilgi alanlarına göre bir haber akışı yaratmış olursun.

Umarım bu dönem hem kendini geliştirdiğin hem de iş arayışlarına devam ettiğin güzel bir geçiş dönemi olur.

Sevgiler,

ElifOktay K***** 31.10.2022
Merhaba,

3. Sınıfa geçtim. Seçmeli dersler ile ilgili kararsız kaldım. Biraz elektromanyetik ve yazılıma ilgim var.

Dersler:

1- Mikrodalga Tekniği 1
2- Sayısal Elektronik
3- Yüksek Frekans Tekniği
4- Yapay Sinir Ağları
5- Mühendislik Mikrodalga Uygulamaları

3 tane seçmem gerekiyor. İş fırsatlarını da göz önünde bulundurarak hangilerini tavsiye edersiniz?
profile image
Hande Belenköylü

31.10.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Oktay,Listelemiş olduğun dersler direkt olarak bölüme has olan ve kıymetli çalışmalar koyabileceğin alanlar. 3. sınıfta dersleri seçerken, yapmayı planladığın bitirme tezi konun ve beraber çalışmayı planladığın tez hocanın da büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. Tezini ilgi duyduğun alana göre yapacaksın muhtemelen ve bu alan hakkında fikir sahibi olmak, kendine zemin hazırlamak adına bununla alakalı dersler alman sana büyük fayda sağlayacaktır.Başarılar diliyorum.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN