Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (1032)
Gökçe E******* 15.08.2022
Merhaba hocam,

Ben bu sene elektrik elektronik mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisi olacağım. Dürüst olmak gerekirse bu bölümü çok da isteyerek tercih etmedim. Ama net bir hedefim olmadığı ve ne tercih edeceğimi bilmediğimden çevremdeki mühendislerin de tavsiyeleriyle burayı tercih ettim. Çünkü araştırdığımda bu bölümün iş alanlarının oldukça geniş olduğunu gördüm ve birçok mühendisliği de içinde barındırdığı için ilgim olan bir alanı seçip oraya yönelebilirim diye düşündüm. Ancak şu an hala neye karşı ilgim var ve hangi alana yönelmeliyim bilmiyorum. Elektriktense elektroniğe karşı kendimi daha yakın hissediyorum. Yazılıma ve elektronik tasarıma karşı da biraz ilgim var ancak kendimi yetersiz hissediyorum. Aynı şekilde kendimi bildim bileli uzaya karşı çok ilgili olmuşumdur. Ayrıca bölümümün iş alanlarıyla ilgili biraz araştırma yaptığımda kendimi savunma ve havacılık sektörü veya haberleşme ve medya sektöründe görmek istediğimi fark ettim. Ama tam olarak bunu istiyorum diyemiyorum çünkü içinden seçim yapabilecek kadar hepsine hakim değilim. Bu da çok kararsız biri olarak karar vermemi oldukça zorlaştırıyor. Kısacası kafam çok karışmış durumda. Sizin bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? Sizce ne yapmalıyım ne şekilde karar vermeliyim?
profile image
Hande Belenköylü

15.08.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Gökçe,

Yönelmek istediğin bölümün kafanda henüz şekillenmemiş olması veya bir alanda tamamen kendini henüz yeterli görememiş olman çok normal çünkü bu bir süreç; bilgi, tecrübe zamanla ediniliyor ve alan ve iş hayatı ile ilgili net kararları daha sonrasında verebiliyoruz. Bu hepimizin başından geçti. 3. sınıfta alan dersleri seçeceksin, elektrik veya elektronik alanlarından sempati duyduğun ve kendini geliştirmek istediğin varsa buna göre seçim yapman senin için en doğrusu olur elbette. Derslerde edindiğimiz bilgiler tek başına yeterli olmayacaktır, bunu dışarıdan alınan kurslar, eğitimler ile destekleyerek belirli bir seviyeye getirmek hem o konulara bir nebze hakim olmayı hem de iş hayatına hazırlamayı sağlar. Bu bağlamda, mezuniyet sonrası iş başvurularını ilgi duyduğun alanlara yönelik şirketlere yaparsan tecrübelerinin devamı da buna göre gelecektir.

Sevgilerimle.Ömer F***** K****** 15.08.2022
İyi günler Hande Hanım,

Ben uzaktan ikinci üniversite okumak istiyorum ön lisans bölümü. Fakat kendi bölümüm ile alakalı olmasını istiyorum yani ben iş ilanında bulunduğumda ya da bir yere girdiğimde bana ekstrası olan bölüm okumak istiyorum. İş sağlığı ve güvenliği, bilgisayar kodlama ve web site tasarımı, e ticaret, grafik tasarımı gibi bölümler arasında kaldım. Siz bu işin içinde olan biri olarak bu bölümlerden bana katkı sağlayacağını düşündüğünüz var mıdır? Fikirleriniz için çok teşekkür ederim.
profile image
Hande Belenköylü

15.08.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Ömer,

Öncelikle ikinci üniversite okuma çaban için seni tebrik ediyorum. Kodlama, web site tasarımı , e-ticaret bunlar gelişen teknoloji ile hızla büyüyen ve rağbet gören her biri alan olarak birbirinden farklı ve kıymetli bölümler. İş sağlığı ve güvenliği ise daha teknik ve saha işi. Bu anlamda, bölüm seçimi yaparken tamamen ilgi duyduğun veya yeni projeler üretmek istediğin alanı seçersen senin için çok daha faydalı olacaktır. Bu noktada en doğru kararı sen vermelisin. Bölümlerin içeriği, iş hayatındaki yeri vs. hakkında benim branşım olmadığı için bir yorum yapamıyorum maalesef. Ama detaylı internet araştırmaları ve halihazırda bu bölüm(ler)de okuyanların tecrübe ve tavsiyelerinin almanı öneririm.

Başarılar diliyorum.Seren D***** 15.08.2022
Merhaba,

Ben normal seviye diyebileceğimiz bir üniversiteden bu yıl Makine Mühendisi olarak 2,90 ortalama ile mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca ne yazık ki derslerimi geçmekle uğraşmak dışında mesleğimde kendimi geliştirecek çok bir şey yaptığım söylenemez. SolidWorks, AutoCad, ANSYS gibi programları derslerim ve proje ödevlerim sayesinde çok ileri seviye olmaksızın öğrendim.

Şimdi ise tezli yüksek lisansa başvuru yapmayı düşünüyorum fakat bir yandan iş hayatına bir yerlerden başlayıp tecrübe edinmem daha mı yararlı olur diye de düşünüyorum. İkisini aynı anda yürüten arkadaşlarım da var.

Bunun yanında kendimi online ortamda nasıl geliştirebilirim, hangi sertifikaları edinmeliyim ve hangi alanda ilerlemem gerektiği konusunda kararsız ve tereddütteyim.

Geç kalmış gibi hissetmem de moral açısından beni çok etkiliyor. İleriye dönük bir şeylere karar vermek bile benim için iyi bir başlangıç ve moral olacağını düşünüyorum.

Keşke daha önce bunları düşünüp kendim için bir şeyler yapsaymışım diyorum ama önümde uzun bir yol olduğunun da farkındayım.

Sorularım ve size danışmak istediklerim bunlar, şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

15.08.2022

Makine Mühendisi

Merhaba Seren,

Üniversite mezuniyeti ilk adım, kariyerini şekillendireceğin süreç bundan sonra başlıyor. Sorduğun soruların tek bir doğru cevabı yok, bunlar kendin için yapman gereken seçimler. Öncelikle ne yapmak istediğini düşünerek başlamalısın. Hangi alanlar ilgini çekiyor, bir mühendis olarak nasıl bir iş yapmak iş istiyorsun, akademik hayat ilgini çekiyor mu vb. Lisans eğitimi çok temel, bu nedenle ilgi duyduğun alana karar verip lisans üstü eğitimle uzmanlaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum, öncesinde iş tecrübesi kazanmak elbette faydalı olur ancak hepsi senin ne istediğine bağlı. Online eğitimler ve sertifikalar için de aynı yanıtı vereceğim, sayısız kaynak ve program içinden ilerlemek istediğin alana göre karar vermelisin. İlk aşamada her şeye karar vermek zorunda değilsin ama denemeler yapabilirsin.

Bunları düşünmenin tam zamanı her şeye yeni başlıyorsun, geç kaldığını düşünme.

Teşekkürler.Taha B** S********* 15.08.2022
Merhaba Hocam

Ben daha lise öğrencisiyim ama üniversiteye önceden hazırlanmak istediğim için araştırmalar yapıyorum şu an hem bilgisayar hem de elektrik elektronik mühendisliği istiyorum. Şu an derslerim biraz zayıf (İngilizce-matematik) tabi bu düzelmeyeceği gerçeğini değiştirmez ben elektrik işlerine de merakım var sizden ricam tavsiyeniz nedir? Amacım mühendis olmak ama kararsızım… Şimdiden teşekkürler cevabınızı bekliyorum.
profile image
Gizem Kayar

15.08.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Taha,

Bu tamamen kendi ilgi alanına göre verebileceğin bir karar. Her iki alana da eşit mesafede duruyorsan, bu sene hangisinin seni daha çok mutlu edeceği sorusunun cevabına odaklanmalısın.

Şimdiden başarılar.Taha B** S********* 15.08.2022
Merhaba Hocam

Ben daha lise öğrencisiyim ama üniversiteye önceden hazırlanmak istediğim için araştırmalar yapıyorum şu an hem bilgisayar hem de elektrik elektronik mühendisliği istiyorum. Şu an derslerim biraz zayıf (İngilizce-matematik) tabi bu düzelmeyeceği gerçeğini değiştirmez ben elektrik işlerine de merakım var sizden ricam tavsiyeniz nedir? Amacım mühendis olmak ama kararsızım… Şimdiden teşekkürler cevabınızı bekliyorum.
profile image
Hande Belenköylü

15.08.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Taha,

Üniversite bölümünü şimdiden kafanda şekillendirmeye çalışman çok güzel. Çünkü, şekillenmiş bir hedefe ulaşmak çok daha kolay oluyor. Derslerinin şu anki seviyesi seni yıldırmasın lütfen. Azim ve istikrar ile hepsinin üstesinden gelebilirsin, her şey senin çabana bağlı. Yazılım çağımızın vazgeçilmezi haline gelen çok kıymetli ve halen gelişmekte olan bir alan. Yazılım, sistem, donanım vs. gibi konulara ilgi duyuyorsan bölüm tercihlerini bilgisayar mühendisliği alanında yapmalısın. Ama elektrik, elektronik alanlarına da ilgin varsa elektrik elektronik mühendisliği bölümünü tercih etmen en doğrusu olacaktır. İlave olarak, elektrik elektronik mühendisliğinde de yazılıma yönelebilir ve bu alanlarda tecrübe edinerek iş hayatına yazılım alanında devam edebilirsin. Bölümün yelpazesi oldukça geniş olduğu için alan tercihi tamamen kişinin ilgi ve çabasına bağlıdır. Bunun dışında, öncelikli çaban bu bölümlere girebilecek yeterli puanı almak olmalı. Bölüm tercihin ne olursa olsun, seni ileride mühendis olarak aramızda görmeyi umuyorum.

Başarılar diliyorum.Feyza N*** A********** 15.08.2022
Merhabalar Hande Hanım,

Mezun senesinde olup ikince kez sınava girmiş biri olarak yazıyorum size. Sonucum beklediğim çok ama çok gerisinde geldi ve 75 binin içine girebildim. Asıl hedefim çocukluğumdan beri hayalim olan tıp fakültesiydi ve onu kazanamazsam da diş hekimliği ya da eczacılık istiyordum fakat gelen sonuç beklenenden düşük olunca bunların hiçbirini yazamayacak konumda kaldım ve bu yüzden benim için alternatif olan mühendisliğe yöneldim. Ancak hoştur ki hem sürecin stresinin verdiği hassaslık olsun hem de çok fazla düşünmeye eğilimli olmam olsun gözümde büyüyüp duran korkularım var.Yazılım ve programlama üzerinde ilerleme planlarım olsa da tercih listemde bol miktarda elektrik elektronik mühendisliği var ve açıkçası endişeliyim. Bu sene fizik temelimi sağlama alsam da alacağım fizik ve matematik dersleri beni korkutuyor. Öğretmenlerim ve ailem gerçekten üzerine düşersem üstesinden gelebileceğimi söylüyor fakat ben bizzat birinci elden bilgi almayı daha doğru buluyorum.

Sizce göreceğim fizik ve matematik dersleri işin içinden çıkılamayacak kadar zor mu? Tıp fakültesi kazanamamamın sebebini matematik eksikliğine yorarken tutup da matematiğin çok yoğun olduğu bir bölümü tercih etmek bölüme ilgim olsa dahi ne işim var benim burada diye sorgulatır mı beni?

Biraz fazla öznel oldu sanırım, tanımadan cevap vermek zor olabilir belki fakat ben fikrinizi almak istedim.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Hande Belenköylü

15.08.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Feyza ,

Sınavda vermiş olduğun çaba ve derece takdir edilesi gerçekten, bunu bilmeni isterim. Hayatta, hayaller çok farklı iken, açılan yeni kapılar, ulaşılan hedefler bambaşka olabiliyor ve hatta umduğumuzdan çok daha farklı, çok daha güzel getirileri oluyor. Bu açıdan bakacak olursak, hedeflediğin bölüm gerçekten mühendislikten çok farklı ama bir şekilde kendini mühendislik alanın içerisinde buluyorsun. Bu çok farklı ve endişe vericidir eminim, bunu anlayabiliyorum. Çünkü inan benzer süreç, benim ve tanıdığım birçok kişinin başından geçti. Evet, mühendislik sağlam matematik gerektirir. Evet, elektrik elektronik mühendisliği matematik ve fizik bilgisi gerektirir. Ama şunu bil ki, bölümün ilk yıllarında göreceğin matematik ve fizik, üniversite sınavına hazırlanırken gördüğünün aynısı, bazı noktalarda biraz üst seviyeye çıkabiliyor.

Ben fizik dersini çok seven biri değildim ve üniversite sınavında da umduğum net sayılarına ulaşamamıştım. Bölümde gördüğüm fizik 1 ve fizik 2 derslerinin bir tanesini tek seferde geçememiştim, yaz okuluna kalarak geçtim. Sonra fiziğin kendisiyle, elektrikle, elektronikle tanıştım. Derste gördüklerim bildiğim fizik dersinin genelinden çıktı daha özel hale geldi ve farklı bir boyut kazandı. Farklı konularda farklı tecrübeler edindim ve fikir sahibi oldum, çok alan sunan bu bölümden ilgi duyduğum bir alan seçerek de en nihayetinde mezun oldum. Bunları seni rahatlatmaktan ziyade, benzer sürecin benim de , bizim de başımızdan geçtiğini ve hepsinin üstesinden gelerek mezun olduğumuzu ve iş hayatı serüvenine başladığımızı bilmeni istediğim için anlatıyorum.

Bölüm derslerini tek seferde geçemeyebilirsin, anlamayabilirsin, zorlanabilirsin. Bunlar normal ve telafisi olan şeyler. Yaz okulu, bütünleme sınavları, tek ders sınavları vs. Tek seferde geçemediğimiz dersler için B planları var. Dersler ilgiyle dinlenip, çabayla son buluyorsa bu derslerden kolaylıkla geçiliyor emin olabilirsin. Burada daha mühim olan, bölümde çok fazla yönelebileceğin alandan sana hitap edeni seçmen; seçmeli dersleri bu yönde seçerek tecrübe etmeye bu dersleri alarak başlaman ve üzerine fazlasını koyarak kendini donanımlı hale getirmen aslında. Tercihlerinin umduğun gibi olmasını ve sana başarı getirmesini diliyorum.

Sevgilerimle.Şerife İ***** 15.08.2022
Merhaba ben şu anda 12.sınıfım, sayısalım. Tıp düşünüyordum ama şu an daha çok bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ama bilgisayar mühendisliği okursam baya iyi bir yerde olması hedefim. Düşük bir sıralama yaparsam mühendislik değil tıp yazmaya karar verdim. Birbirinden çok ayrı bölümler ama şimdilik tercih olarak bu düşüncelerim var. Sadece bir şey sormak istiyorum. Mühendislikte yaşlanınca bizim yerimize genç mühendisler alınır ve işsiz kalabiliriz diye duydum. İTÜ’den mezun olup kendimi geliştirip bir işte çalışıyor olsam bile yaşlanınca donanımıma bakmayıp yerime farklı birisini alırlar mı hemen? Bunun olmaması için yapacak bir şey yok mu? Bir de böyle duydum ama bu doğruysa burada bahsedilen yaşlılık kaç yaş oluyor?
profile image
Gizem Kayar

15.08.2022

Bilgisayar Mühendisi

Sevgili Şerife,

Doğrusu bu zamana dek hiç bu durumla karşılaşmadım. Alanımızda çok başarılı olan pek çok büyüğümüz emekliliklerine dek çalıştı ya da belli bir deneyimden sonra üst düzey yönetici pozisyonlarına başladılar. Özellikle önümüzdeki yıllarda, teknolojinin her anımızı yönlendirdiği gerçeği artık vazgeçilmez olup da sizler kendi dönemlerinizin yaşlıları olduğunda böyle bir sorun zaten gündemde dahi olmayacak. Bence bu kısma çok takılma derim.

Başarılar.Abdullah T***** 15.08.2022
Sayın hocam öncelikle merhabalar, ben lise mezunuyum ilk sene umduğumu bulamayınca 1 sene daha hazırlandım ve maalesef yine istenen sonucu elde edemedim ve sıralamam 138k geldi. Ben meslek seçiminde çok kararsızım makine bilgisayar elektronik arasında kaldım. Bilgisayar mühendisliği için pek etkili bir üniversite seçeneğim yok lakin makine ve elektronikte diğerlerine nazaran daha bir çeşit mevcut. Öncelikle ben bu işe uygun muyum bilmiyorum bana ailemden bazıları ʺbilgisayar elektronik oku daha rahat iş bulursunʺ diyor ama ben ömrümü kodlama yazarak geçirebilir miyim maalesef bilmiyorum ki zaten hiç bilgisayarım olmadı kodlama dahi nadir 1 2 defa yapmışımdır ama bana ısrarla bilgisayarı kodlamayı öncelik tut diyorlar.

Ben de şöyle düşünüyorum elbette yazılımda bilgisayarda iş çok ben ama biraz daha somut hareket ederek kendimi makine mühendisliğine sanki daha yakın görmekteyim bana rica etsem mesleğin zor, olumsuz yanlarından bahsedebilir misiniz lütfen?

Daha sonra ben makine mühendisliği okurken bir yandan robotik yazılımla uğraşabilir miyim?

Yani makine mühendisliği bu bölümlerden çok mu kopuk?

Teşekkürler saygılar efendim...
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

15.08.2022

Makine Mühendisi

Merhaba Abdullah,

Anlattığın koşullar altında bölümden çok girebileceğin en iyi üniversiteyi hedeflemeni öneririm. Anladığım kadarıyla bilgisayar mühendisliği özellikle ilgi duyduğun bir alan değil, o nedenle önceliğini iyi bir mühendislik fakültesi olarak belirlemeni, okumaya başladıktan sonra daha çok ilgi duyduğun alana yönelmeni öneririm. Mühendislik bölümlerinin ilk yılları nerdeyse tamamen aynı, ilk sene sonunda iyi bir ortalama ile bölüm değişikliği yapabilirsin.

Teşekkürler.Elif S************ 28.07.2022
Merhaba hocam. Ben bu yıl üniversite sınavına girdim. Sayısal sıralamam 52 bin geldi. Elektrik elektronik okumayı çok istiyorum. Fakat İstanbul Cerrahpaşa hariç mühendislik fakültesi gelmiyor. Teknoloji fakültelerine rahatlıkla sıralamam yetiyor. Sizce Cerrahpaşa nasıl? Ya da teknoloji fakültesinde okursam çok kaybım olur mu? Bu durumda sınava 1 yıl daha hazırlanıp mühendislik fakültesi tercih etmem çok fark yaratır mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler dilerim.
profile image
Hande Belenköylü

28.07.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Elif,

Öncelikle bu zorlu sınav sürecini atlatarak iyi bir sıralamaya girdiğin için seni tebrik etmek istiyorum. Elbette, ülkemizin önde gelen üniversitelerinde eğitim almak bir çok kişinin isteği ve hedefidir. Fakat bu üniversiteler olmuyor diye hedeflenen bölümü veya diğer üniversiteleri göz ardı etmek çok doğru olmayabilir. Okumak istediğin bölüm, iş hayatında yönelmek istediğin alan, bunlar üniversitenin adından çok daha önemli bence. Olduğun yerden faydalanmak, orayı anlamlı kılmak veya maksimum verimi almak ve sonrasına, kendine katma değer sağlamak tamamen kişinin kendi elinde ve kendini nasıl geliştirdiği ile alakalı. Yani çok iyi bir üniversiteye gidersin ama istemediğin bir bölümde okursun, sonu tatminsizlik ve mutsuzluk olur. Veya normal bir üniversiteye gidersin istediğin bölümde okuyup, donanımlı bir şekilde mezun olursun, mutlu bir iş hayatı seni kucaklar. Bu açıdan bakarsak, bu üniversite iyidir, şu üniversite kötüdür yorumu yapmak doğru olmaz. Her bir üniversitenin eğitimi ve hocaları kendi içinde kıymetli ve özel. Mühim olan üniversiteye, bölüme başlayınca istediğini maksimum verimde alabilmektir.

Öncelikli olarak üniversite veya fakülteden ziyade gerçekten istediğin bölümü belirlemek ve tercihlerini buna göre yapmak en doğrusu olacaktır. Yeniden hazırlanma daha fazla özveri ister ve yeni senenin, yeni sistemin veya yarının ne getireceğini hiçbirimiz bilemeyiz. Bu tamamen bu süreci yeniden göze almakla alakalı. Bu konuda da en doğru kararı en nihayetinde sen verebilirsin.

Tercihin ne olursa olsun, meslektaşımız olarak aramıza katılmanı temenni ediyorum.

Başarılar dilerim.Yunus E**** T***** 15.08.2022
Merhaba,

Bilgisayar mühendisliği okumaktayım. Bu sene 3. sınıfa geçeceğim ve okulumla eş zamanlı olarak açık öğretim fakültelerinden birini okumak istiyorum. Aklımda bilgi yönetimi ve bilgisayar programcılığı bölümleri var. Sizce bu iki bölümden herhangi birini okumam ileride bana bir fayda sağlar mı veya işime yarayacak önerebileceğiniz başka bölümler var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Gizem Kayar

15.08.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Yunus ,

Bilgisayar mühendisliği okurken neden Bilgisayar Programcılığı okumak istediğini çok anlayamadım doğrusu. Üniversitenizin eğitiminden mi mutlu değilsin diye düşündüm ister istemez. Bence kendini daha spesifik alanlarda geliştirebileceğin konulara eğilmeni öneririm. Zira zaten mühendis olduğunda iyi bir programcı olacaksın.

İyi çalışmalar.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN