Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (1095)
Mukadder G****** 24.01.2023
Merhabalar hocam,

Ben hastanede çalışan bir memurum henüz yaşım 19 ama yazılım alanına yönelmeyi hep istiyordum. Şimdi ben MEB ve uluslararası onaylı sertifika alarak mı yoksa üniversite okuyarak mı yönelmeliyim ? Üniversite için ders çalışmak sıkıcı olabiliyor ama ilgi alanım olan yazılıma direkt yönelmem daha iyi olabilir diye düşünüyorum ama üniversite de okumak istiyorum, yani ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Sizin düşünceniz nedir ?
profile image
Gizem Kayar

24.01.2023

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Mukadder,

Ben her işin iyi yapılabilmesi için eğitiminin alınması gerektiğine inananlardanım. Yaşın da henüz çok genç olduğu için üniversiteye yönelebilirsin. Sıkıcı olacağını düşündüğün kavramlar ileride bir yazılımcı olarak işine yarayacak kavramlar. Ama yine de işin yüzünden vakit bulamazsan o zaman başka programlara yönelip şansını deneyebilirsin.Merve 24.01.2023
Merhaba,

Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Endüstri Mühendisliği okumak istiyorum ve insan odaklı alanlarda çalışmak istiyorum. Örneğin; Çocuk Esirgeme Kurumları, psikolog kliniği, huzurevi, yardım vakıfları.

Endüstri mühendislerinin fazla iş alanı olduğunu biliyorum fakat bu alanlarda da çalışabilir miyiz? Araştırdığımda Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi vs. okumamız gerektiği yazıyor. Ama endüstri mühendisleri buralarda neden yöneticilik yapamasın ki?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.
profile image
Sertaç Yerlikaya

24.01.2023

Endüstri Mühendisi

Sevgili Merve,

Endüstri mühendisliği sosyal alanlarda da fark yaratacak bir meslek. Bunu bir lise öğrencisi olarak görebilmiş olman ne kadar iyi araştırdığını ve analiz edebildiğini gösteriyor. Seni candan tebrik ederim.

Sosyal alanlarda hizmet kalitesinin yükseltilmesi, kısıtlı kaynakların iyi yönetilmesi, yeni kaynaklar oluşturulması, farklı yetkinlikteki çalışanların becerilerinin geliştirilmesi gibi konular bütünsel bakmayı öğrenen endüstri mühendislerinin kolaylıkla çözüm getireceği alanlar. Mühendislik derslerinin yanında sosyal bilimlerde kendini geliştirmen önemli. Psikoloji, sosyoloji, rehberlik gibi konularda ek dersler alman seni aday olacağın kurumlarda da öne geçirecektir. Ayrıca eğitimin sonrasında yurt içinde ve yurt dışında bu kurumlarda staj yapman geliştirmeye ihtiyaç duyacağın alanlarda da sana ışık tutacaktır.

Bol şans dilerim, yolun açık olsun

SevgilerZehra G******* 31.01.2023
Öncelikle başarılarınız için sizi çok tebrik ederim. Ben Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Bu sene ortalamamı yüksek tutmak istedim çünkü Erasmus, yan dal, Çap veya yatay geçiş programlarına başvurmayı düşünüyorum fakat hangisi kişisel gelişimim ve akademik kariyerim için daha doğru bir tercih olur emin olamadım ve bir de sizin fikirlerinizi almak istedim.
profile image
Büşra Ceren İdemen

31.01.2023

Kimya Mühendisi

Merhaba Zehra,

Çok teşekkür ederim. Ben de sana başarılar diliyorum.

Açıkçası bu soruyu kendime sordum. Yan dal yapmış biri olarak geriye dönüp baktığımda keşke şunu da yapsaydım dediğim konu Erasmus’tur. Bence üniversite döneminde o tecrübeyi edinmek, hem farklı kültürler tanımak hem de global bir vizyona sahip olmayı sağlıyor. Yani önerim kesinlikle Erasmustur. Etrafımda yapan arkadaşlarım veya işte beraber çalıştığım kişilerden de edindiğim izlenim, hem iyi firmalarda çalışmaya başlarken hem de iş hayatında bir çok fayda sağladığı yönünde.

Bunun yanında tabi ki kendini geliştirmek adına yapacağın her türlü çalışma sana katkı sağlayacaktır. Sadece Erasmus ile de kalmamanı kendini her yönden geliştirecek, okul içi ve okul dışındaki kulüp aktivitelerinde aktif rol almanı, tanışabildiğin kadar kişiyle görüşüp rol model liderler belirlemeni, eğer mümkünse onlardan mentorluk almanı tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerimle,

CerenEylül A******* 25.01.2023
Merhabalar,

Ben ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü bu sene kazandım ve hazırlık okuyorum. Bölüme geçmeden önce kimya mühendisliğine gerçekten uygun olup olmadığım hakkında şüphelerim oluşmaya başladı. Matematiksel analiz yapmak, veri toplamak, süreç analizi yapmak çok ilgimi çekiyor. Ayrıca kimya mühendisliğinin meslek hayatında bir sürü alanı olması da bana onu yazdıran sebeplerden biri. Bunların yanında kimyayı çok sevmediğimden dolayı aklımda şüpheler oluştu ve size danışmak istedim. Sizce ileriki süreçlerde kimyaya alışamazsam bölümü okumam mantıklı mı? Bölümü bırakmazsam meslek hayatında süreç tasarlama ve verilerle ürün geliştirme ile alakalı seçeceğim alan konusunda bir öneriniz var mı? Petkim´de yaptığınız işler ilgimi çektiği için size danışmak istedim.

Ek olarak, ODTÜ´de okurken kendimi sosyal ve akademik açıdan geliştirmem için bana önerebileceğiniz şeyler var mı? Ya da 1. sınıfa geçmeden önce keşke yapsaydım dediğiniz şeyler neler?

Zaman ayırdığınız için ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.
profile image
Ceren Kantar

25.01.2023

Kimya Mühendisi

Eylül Merhaba,

Yaşadığın kaygıları ben de yaşamıştım; yani benim de kimyaya özel bir ilgim veya becerim olduğu söylenemez. Ancak kimya bölümünden aldığımız hem CHEM 111/112 derslerini hem de analitik kimya, organik kimya, fizikokimya gibi dersleri geçmekte zorlanmadım. Yani geçerli bir not almak ve eğitimine sorunsuz devam edebilmen için özellikle kimyayı sevmen gerektiğini düşünmemelisin. Derslere önyargısız yaklaşman ve düzenli katılım sağlaman başarı elde etmen için yeterli olacaktır.

Bölüme geçtikten sonra özellikle 2.sınıfın 2. döneminden itibaren asıl kimya mühendisliği dersleri ile karşılaşmaya başlıyorsun. Bunlar için de elbette kimya bilmen gerekli ama kimyasal detayların ötesinde mühendislik bakış açısının daha baskın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Söylediğin gibi veri/grafik analizleri, matematiksel çözümlemeler sana keyif veriyorsa kimya mühendisliği derslerinin üstesinden keyif alarak geleceksindir.

Meslek hayatına gelecek olursak, hangi alanda çalışmanın sana keyif vereceğine karar vermek için acele etmemeni öneririm. Aslında baktığımız zaman kimya mühendisleri, hemen her departmanda süreç yönetimi/süreç iyileştirme ve veri analiz etme/sonuçları yorumlama becerilerine sahip olmalıdır. Özellikle petrokimya ve rafineri sektöründe; üretim, proses, optimizasyon, planlama, ekonomi, fizibilite, satış, satın alma/tedarik, ar-ge, müşteri çözümleri, sürdürülebilirlik, kalite yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği birimlerinin hemen hepsinde kimya mühendisleri çalışmaktadır. Bu departmanlarda başarılı olup öne çıkan arkadaşlarımız için ortak paydaya bakacak olursak; etkin iletişim, verileri doğru analiz etme becerileri ve sorumluluk bilinci ile karşılaşırız.

Örneğin; insanlarla iletişiminin çok kuvvetli olduğunu düşünüyorsan satış, satın alma/tedarik veya müşteri ilişkilerinde başarılı olabilirsin. Ya da rakamlarla oynamaktan, detaylı hesaplamalardan keyif alıyorsan ve odaklanma konusunda problem yaşamıyorsan optimizasyon, fizibilite, ekonomi alanında çalışmak sana keyif verecektir. Veya proses ayrıntıları ve teknik detayların seni tatmin edeceğini düşünüyorsan üretim, proses ya da ar-ge değerlendirebileceğin alanlardan olacaktır. Örnekler sektörüne göre de detaylandırılabilir elbette.

Lisans eğitiminde 3. ve 4. Sınıfta, özellikle ekip çalışmalarında hangi konulara yatkın olduğunu, ne yapmaktan keyif aldığını daha rahat gözlemleyebilir durumda olacaksın. Bu süreçte yapacağın stajları da mutlaka iyi değerlendirmelisin; merak ettiğin, ilgi duyduğun sektörlerde staj yapma şansın olursa gerçekten ilgine karşılık alıp alamayacağını da gözlemleme imkanın olur.

Kampüste sosyal hayata bakacak olursak çokça topluluk olduğunu sen de fark etmişsindir. Topluluklarda geçirdiğin zaman, aldığın sorumluluklar, tanıştığın insanlar kişisel gelişimine mutlaka katkıda bulunacaktır ama bu noktada sana önerim; sana gerçekten iyi gelen, zihnini rahatlatan, akademik hayatındaki motivasyonunu da artıran faaliyetler içinde bulunman olacaktır. Hazırlıkta ve 1.sınıfta bunları keşfetmen ve kendine en uygun olanlara karar vermen için yeterli zamanın olacaktır.

Başarılar dilerimGamze Ç*********** 31.01.2023
Mehtap Hanım merhabalar,

Yaklaşık 2 yıl önce mezun oldum ve mezun olmadan dahi İstanbul sınırlarında işe başladım. Öğrenciyken temel düzeyde aldığım Solidworks ve Autocad programlarını çalışırken ileri seviye bir hale getirdim. Farklı sektörlerde çalışan arkadaşlarımdaki özgüvene maalesef sahip değilim. Özellikle inşaat sektöründe benimle aynı sürede başlayan arkadaşlarımın ücreti beni 2 hatta 3 ile çarpıyor. Hak ettiğimi düşündüğüm şeyi talep ederken çekiniyorum. Bu da bulunduğum sektörden soğumama, farklı sektörlere yönelmeme sebep oluyor. Sorum şu; sizce fabrika sektöründe mi devam etmeliyim yoksa sadece ücret beklentisini karşılasın diye inşaat sektörüne mi geçmeliyim? Şu an çalıştığım sektörü çok sevdiğimi belirtmek istiyorum.
profile image
Mehtap Öğüt

31.01.2023

Makine Mühendisi

Gamze merhaba,

İnşaat sektörü veya başka bir sektör, şikayetçi olduğun ´çekingenlik´ özelliğin seninle birlikte her yere gelecektir. O yüzden öncelikle bunu aşman ve sonsuza kadar gömmen gerekiyor. Çekingenliğin göz rengi gibi, boy gibi yapısal özellik olduğunu kabul etmeyenlerdenim. Bunun daha çok sosyolojik bir özellik olduğunu düşünüyor ve şikayetçi olduğun bu durumu aşabileceğine inanıyorum. Gelirin olduğuna göre, bu konuda profesyonel yardım alabilir, kitaplar okuyabilir, grup terapilerine katılabilir, internetteki doküman ve egzersizlerden yararlanabilirsin. İnanıyorum ki başardığında ne kadar rahatladığını göreceksin. Öğrenciyken işe başladığına göre zaten başarma potansiyelin olduğunu anlıyorum. Kendine haksızlık etmeden, kendini ileriye götürmen lazım. Özgüvenin bir kısmı da mesleki tecrübeler kazandıkça geliyor. Bunu şimdiden göremesen de birkaç yıl içinde eminim fark edeceksin.

Üretim sektörüne geçmek veya inşaat sektöründe kalmak ise; sorun çözmekten ziyade kişisel bir tercih diye düşünüyorum. Meslek hayatımı inşaat sektöründe geçirmiş bir mühendis olarak bu konuda yansız olmak benim için zor. İnşaat sektörünü multi disipliner olması ve özellikli projelerde (endüstriyel yapılar, askeri yapılar, teknik altyapılar vb.) çok farklı teknolojiler ile tanışma fırsatı verdiği için çok sevdim. Öte yandan girdiğimiz - gireceğimiz ihalelere bağlı olarak bir sonraki projenin hangi şehirde ve/veya ülkede olacağının da sürpriz olması beni heyecanlandıran başka bir yönü oldu. Yani statik olmaması benim ruhuma uygun bir sektördü. Bu konuda dediğim gibi kendin karar verme durumundasın.

Sevgiler... BaşarılarMelis D***** 23.01.2023
Merhaba,

Ben lise son sınıf öğrencisiyim, İTÜ veya ODTÜ Endüstri Mühendisliği düşünüyorum. Fakat kaygılarım var her Türk genci gibi. Bu yüzden size birkaç sorum olacak.

Moda sektöründe bir endüstri mühendisi var olabilir mi?

Üniversitede kendimizi nasıl geliştirmeliyiz ya da tekrar üniversiteye dönsem şunu yapardım diyebileceğiniz tavsiyeleriniz var mı?

Yüksek lisansımı yurt dışında yapmak istiyorum, bu konu hakkında da bana verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Elif İrte Alptekin

23.01.2023

Endüstri Mühendisi

Sevgili Melis,Öncelikle seni mühendislik okuma kararından dolayı tebrik etmek isterim.

Analitik düşünce yeteneğini ve aynı zamanda optimizasyon alışkanlıklarını geliştireceği için endüstri mühendisliği okuduğun zaman her mesleğin altından başarıyla kalkacağına eminim. Tabii ki bitirdikten sonra ilgili alanda ikinci bir uzmanlık eğitimi alman gerekecektir.

Mezuniyetimden bu yana uzunca bir zaman geçtiği için eğitim hayatına dair bir tavsiye vermek istemem, yanlış yönlendirmemek adına. Günümüzde, bizim zamanımızda olmayan birçok yeni üniversitede, çok farklı bölümler mevcut.

Başarılar diliyorum.Meryem E** 24.01.2023
Hocam merhaba,

Ben Uluslararası İlişkiler bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. 2. üniversite için Anadolu Üniversitesi - Web Tasarım ve Kodlama okumak istiyorum. 2. üniversite sınavsız girildiği için bitirdiğimde DGS ile Bilgisayar Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilir miyim, bilginiz var mı acaba?
profile image
Gizem Kayar

24.01.2023

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Meryem,

Bu konu hakkında bir bilgim yok. Belki de ÖSYM´yi aramalısın.İrem T***** 17.01.2023
Bu sene Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yeni başladım. Bir yandan Pyhton bir yandan da C# öğreniyoruz. Ama aslında öğrenemiyoruz. Bize projeler verip öğretmeden yapmamızı istiyorlar. Çok zorlanıyorum ve artık umutsuzluğa kapıldım yapamayacağım diye düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor ? Nasıl C# ve Pyhton öğrenebilirim ?
profile image
Ebru Öğdür

17.01.2023

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba İrem,

Öncelikle tebrikler ve yeni yolculuğunda başarılar dilerim.

Programlamanın temeli problem çözmeye dayanır ve bir problemi çözmenin birden fazla yolu olduğu gibi, bu çözümü kodlamak için de farklı programlama dillerini kullanabiliriz.

Burada asıl odaklanman gereken programlama dillerinden bağımsız olarak algoritma mantığı olacaktır. Algoritma mantığını kavradıktan sonra geriye herhangi bir dil üzerinde yoğunlaşmak, syntax ve dilin gereksinimlerini öğrenmek kalıyor.

Algoritma becerilerini geliştirebilmek ve pratik yapabilmek için birçok dijital platform sana yardımcı olacaktır. Örnek olarak HackerRank ve LeetCode´a göz atabilirsin. Ayrıca HackerRank üzerinden becerilerini sertifikalaştırabilirsin :)

Bunların dışında hangi dile odaklanmak istiyorsan o programlama dili üzerinde pratik yapmanı öneririm. Temel seviyede dilin gereksinimlerini bildikten sonra bir proje yaparak daha da pekiştirebilirsin. Temelleri öğrenmek veya daha da ilerlemek için aşağıdaki dijital kursları inceleyebilirsin:
Udemy, Udacity, Coursera.

Sevgiler,
EbruBuse M***** 21.12.2022
Meryem Hanım Merhabalar,

Ben bu sene Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum, şu anda da iş arayışındayım. Bu süreçte diğer adaylardan farklılaşacağım eğitimler ya da buna benzer proje önerileriniz var mı ? İş arayışı sürecinde ne yapmak gerekir ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
profile image
Meryem Beylik Topal

21.12.2022

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Buse,


Derslerden veya stajlarından deneyimlerin ile çalışmak istediğin bölüm varsa o bölümdeki ilanlara odaklanmalısın. Çalışma hayatı, yaşamın büyük bir bölümünü kapsıyor ve çalışırken mutlu olmak, mutlu olacağın bir işte çalışmak bence çok önemli.

İstediğin bölümlere ait ilanlarda aranılan kriterlere dikkat ederek, o kriterlere göre kendini geliştirebilirsin. Sektör ve bölüme göre farklılık göstereceğinden bir şey söylemem pek doğru olmaz. İlanlarda aranılan yetkinliklere göre kendine eğitim planı oluşturabilirsin. Tüm sektörler için ortak olarak aranılan yetkinliğin yabancı dil olduğunu söyleyebilirim. İngilizce konusunda seviyeni yükseltebilirsin.

Başarılar dilerim,

MeryemDilara C*** 24.01.2023
Merhaba,

Daha önce sanayide çalışma olanağınız oldu mu?

Olduysa kadın olarak ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Erkekler tarafından dışlanma, küçük görülme gibi davranışlarla karşılaştınız mı?

Sizce kadınların sanayide daha fazla rol alması için neler yapabiliriz, insanları nasıl daha fazla bilinçlendirebiliriz ya da kadınları nasıl cesaretlendirebiliriz?

Teşekkürler.
profile image
Hazal Ece Öztürk

24.01.2023

Makine Mühendisi

Sevgili Dilara merhaba,

Soruların için teşekkürler. Benim profilimde de bahsettiğim gibi hem otomotiv sektöründe hem de beyaz eşya sektöründe, ilgili şirketlerin çok çeşitli departmanlarında tecrübelerim oldu. Doğrusunu istersen kadın olmanın zorluğu sanayide çalışmaktan kaynaklanmıyor. Bana kalırsa tüm sistemin baştan sona ataerkil olmasından kaynaklanıyor; sanayiden, alandan vb. bağımsız. Bunu, örneğin, kadın çalışanların sayıca yoğun olduğu alanlarda bile yöneticilerin erkek olmasından ya da halen tüm dünyada – bu konuda iyi olduğu düşünülen İskandinav ülkelerinde bile- erkek ve kadınların aynı işler için eşit maaş almamasından görebiliriz. Dolayısıyla makine mühendisliği okuyunca ya da sanayide bu alanda çalışınca bana kalırsa çok daha fazla ayrımcılığa maruz kalmıyorsun, zira tüm sistem bu şekilde, halen ve genel olarak sistem kadınları kapsayan bir noktada olmadığından sıkıntı yaşanıyor. Bunu neredeyse tüm eğitim hayatında, tüm iş hayatındaki toplantılarda, üretim sahalarında hep tek kadın olmuş biri olarak söylüyorum. Erkekler tarafından dışlanma ve küçük görülme olabilecek şeyler. Bunun bilerek ve bilmeyerek yapılanları olabilir. Lakin vurgulamak istediğim bu durumun makine mühendislerine özel olmadığıdır. İlaveten de bilmeyerek yani farkında olmadan, eşitlik vb. konulara çok önem verilmeyen ortamlarda ve bu konularda kendini eğitmeyen kişilerden maalesef farkında olmadan da olsa bu konularda kısıtlayıcı inanışlar ve davranışlara maruz kalabiliyoruz. Bunlarla baş edebilmek için öncelikle kendimize mentorlar, sponsorlar ve destek sağlayacak bir network oluşturmaya başlamamız gerekir ki ne mutlu sen buraya soru yazarak bile bunun peşine düştüğünü gösteriyorsun. Dolayısıyla ilk tavsiyem, Türkiye´nin Mühendis Kızları gibi belli bir program çerçevesinde kadınların iş hayatlarında gelişimlerini destekleyecek olanakları bulman ve katılman olacaktır. İkinci tavsiyem ise, öncelikle kendini ve sonra çevreni eşitlik vb. konularda eğitmendir. Toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınların bu düzende karşılaştıkları ayrımcılık - örneğin: kadınlara yönelik ürünlerdeki pink tax (pembe vergi), aynı iş için ücret eşitsizliği, kadın sayısının çok olduğu alanlarda bile kadınların üst düzey yönetim pozisyonlarına çıkışındaki sıkıntılar, çalışan kadınların bir de görünmeyen ve önem verilmeyen ev işlerini ve çocuk bakımını tek başına üstlenmesi vb. – üzerine bolca araştırıp okumalar yapmanı tavsiye ederim. Böylece bu gibi ayrımcı davranışlarda başına ne geldiğini bilebilir ve hakkını arayabilirsin. En kötü ihtimalde bile bunları bilip, başına gelenin kadın olduğundan başına geldiğini kavrayabilirsen hakkını aramasan bile bir sonraki pozisyonunda, şirketinde bunlara dikkat edebilir ve daha doğru seçimler yapabilirsin. Üçüncü olarak da bu konularla ilgilenen ve bu konulara özen gösteren şirketlerde kendine kariyer aramanı tavsiye ederim.

Umutsuzluğa kapılmadan öğrenmeye ve çalışmaya devam etmen dileklerimle,

HazalSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN