Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (991)
Muzaffer F****** S**** 18.05.2022
Merhabalar sağlıklı günler,

Ben 1998 doğumluyum Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliğini 2 yıl 10 ay süre de 2.78 ortalama ile ardından Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yüksek lisans tezli makine mühendisliğini 1 yıl 4 ay sürede 3.69 ortalama ile bitirdim maalesef İngilizce seviyem A-2 yurtdışında bir şeyler bulmak orda geliştirmek çalışmak istiyorum bana önerebileceğiniz bir şey olursa çok sevinirim, çok kararsızım...
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

18.05.2022

Makine Mühendisi

Merhaba Muzaffer,

Önerim önce Türkiye’de çalışmaya başlayıp hem deneyim kazanman hem de o sırada İngilizceni yurt dışında rahatça işini yapabileceğin seviyeye getirmen olur. Ne kadar başarılı bir akademik geçmişin olsa da günün sonunda önemli olan iş hayatında kendini en iyi şekilde ifade edebilmek, bildiklerini karşı tarafa aktarabilmek. Anadili İngilizce olan kişilerle konuşabileceğin birçok online program var, disiplinli bir şekilde bu programlardan birini takip ederek 6 ayda İngilizceni birkaç seviye yukarı çıkarabilirsin.Fatma S*********** 18.05.2022
Merhaba ben bilgisayar programcılığı 1. sınıf öğrencisiyim. DGS çalışıp 4 yıllık yazılım ya da bilgisayar mühendisliği mi okusam ya da hiç DGS girmeyip 2 sene içinde üniversite eğitimi ek kurslarla internetten falan bilgisayar dili programı öğrenip kendimi mi geliştirsem çok kararsızım. Sektörde diplomaya mı bakıyorlar bilmiyorum 2 yıllık diplomayla kendimi geliştirsem bir şirkette çalışabilir miyim yoksa illa 4 yıllık mühendislik diplomasına ihtiyaç mı var?
profile image
Tülin Erçelebi Ayyıldız

18.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Fatma,

Şu an halihazırda okuduğun program da oldukça kıymetli olmakla birlikte mühendislik eğitimi daha farklı. Tabii ki senin mezun olduktan sonra ne yapmak istediğin bu noktada belirleyici unsur. Mühendislik eğitimi aldığında çok daha fazla iş kollarında çalışma şansına sahip olursun. Her ne kadar teknoloji çağında olsak da internet veya çeşitli kaynaklardan bilgi edinmek ile bu işin eğitimini almak arasında çok büyük farklar var. Kendini geliştirmen de tabii ki çok önemli fakat bilgisayar mühendisliği bölümünde de okusan yine kendini geliştirmek durumundasın. Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve bizler buna ayak uydurmak durumundayız.

Şimdiden başarılar dilerim.Zümra H*************** 18.05.2022
Merhaba,

Ben Tofaş Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisiyim. Hedefim bilgisayar mühendisi olmak. Hem bu alanda kendimi geliştirmek hem de seneye yapılacak olan TÜBİTAK bilgisayar olimpiyatına katılmak istiyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. Hangi dillere ağırlık vermeliyim, nasıl başlamalıyım?
profile image
Tülin Erçelebi Ayyıldız

18.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Zümra,

Öncelikle seni tebrik ederim. Bilgisayar mühendisi olma hedefin ve bu hedef doğrultusunda TÜBİTAK bilgisayar olimpiyatlarına katılma isteğin oldukça kıymetli.

TÜBİTAK’ın web sayfasında bu olimpiyatların geçmiş yıllarda sorulmuş sınav soru ve cevapları mevcut. Benim sana tavsiyem ilk olarak geçmişten günümüze kadar tüm çıkmış soruları incelemen olacaktır. Bu soruları incelerken hangi konulara ve hangi programlama dillerine ağırlık vermen gerektiğini genel olarak anlayabilirsin.

Başarılar dilerim.Muhammet E**** K********* 05.05.2022
Merhabalar Gizem hocam,

Benim sorum diğer arkadaşlardan biraz farklı. Ben 19 yaşındayım, makine teknik lise mezunuyum, yazılıma yönelmek istiyorum fakat aklımda açık öğretimden yönetim bilişim sistemleri okuyup dışarıdan özel bir eğitim kurumundan yazılım uzmanlığı eğitimi almak var. Web geliştirici olarak ve kendimi sürekli geliştirmek istiyorum. Siz, bu şekilde bir yol izlememi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teşekkür ederim şimdiden.
profile image
Gizem Kayar

05.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Muhammet,

Tabii ki, neden olmasın. En azından yüksek eğitimini ilgili bir alanda almanda fayda var.

İyi günler.Tuğba K***** 05.05.2022
Merhaba,

Ben DGS ile Elektrik Elektronik Mühendisliğine geçiş yaptım ve 1.sınıftayım. İleride yapmak istediğim şeyleri, çalışmak istediğim alanları düşünerek bu bölümü seçmiştim. Ayrıca çok istediğim ve ilgimin olduğu bir bölüm. Fakat 1. sınıf derslerini çoğu arkadaşım rahat anlayabilirken ben çok fazla zorlanıyorum. Çalışmama rağmen notlarım düşük gelince motivasyonum düşüyor. Muhtemelen bu seneyi de tekrar etmek zorunda kalacağım ve okulum uzayacak. Bir hocam da eğer notlarınız düşük geliyorsa bu bölüm size göre değildir demişti. Bu durum kafamı karıştırdı ve ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsız kaldım. Bölümü çok istiyorum fakat sürekli böyle devam ederse bölüme olan ilgim azalır diye çok korkuyorum. Okulu bırakırsam ne yapacağım konusunda da çok net bir fikrim yok. Siz ne tavsiye edersiniz?
profile image
Nadire Eda Adanır

05.05.2022

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba Tuğba,

Bildiğim kadarıyla DGS kazanması çok da kolay bir sınav değil, bu sebeple öncelikle seni tebrik etmek isterim. Birinci sınıf dersleri kesinlikle çok önemli, bir sonraki senelerde alacağın derslerin temelini oluşturuyor. Eğer meslek lisesi çıkışlıysan bu derslerde zorlanmanı normal karşılamak gerekir. Ancak bu okulu bırakman için bir sebep olmalı. Başarısız olmak motivasyonunu düşürebilir fakat bu üstesinden gelemeyeceğin anlamına gelmiyor. Öncelikle başarısız olduğun derslerde zorlanmanın asıl nedenini bulabilirsen bu dersleri bir dahaki sefere aldığında aynı hataları yapmayarak ya da eksiklerini kapatmaya çalışarak elbette başarılı olabilirsin. Her başarısızlıkta okulu bırakma fikri doğru bir yaklaşım değil bence. Üstelik yapacağın meslek sadece bu derslerden de ibaret olmayacak. Hatta aldığın derslerini bir kısmını meslek hayatında belki de hiç kullanmayacaksın. Eğer hedefin başarılı bir mühendis olmaksa öncelikle çözüm odaklı olmalısın. Hem özel hayatında hem de okul hayatında yaşadığın sorunlarda pes edip vazgeçmek yerine çözüm bulmaya çalışmalısın. Ve ilerde göreceksin ki şu an yaşadığın başarısızlık hissi ve motivasyonunu düşüren şeyler aslında çok basit sorunlarmış. Çalışacağın alanı, yapmak istediklerini şimdiden planlamış bir mühendis adayı olarak derslerinde başarılı olacağına eminim..

Sevgiler,

EdaTuğba K***** 15.05.2022
Merhaba,

Ben DGS ile Elektrik Elektronik Mühendisliğine geçiş yaptım ve 1.sınıftayım. İleride yapmak istediğim şeyleri, çalışmak istediğim alanları düşünerek bu bölümü seçmiştim. Ayrıca çok istediğim ve ilgimin olduğu bir bölüm. Fakat 1. Sınıf derslerini çoğu arkadaşım rahat anlayabilirken ben çok fazla zorlanıyorum. Çalışmama rağmen notlarım düşük gelince motivasyonum düşüyor. Muhtemelen bu seneyi de tekrar etmek zorunda kalacağım ve okulum uzayacak. Bir hocam da eğer notlarınız düşük geliyorsa bu bölüm size göre değildir demişti. Bu durum kafamı karıştırdı ve ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsız kaldım. Bölümü çok istiyorum fakat sürekli böyle devam ederse bölüme olan ilgim azalır diye çok korkuyorum. Okulu bırakırsam ne yapacağım konusunda da çok net bir fikrim yok. Siz ne tavsiye edersiniz?
profile image
Hande Belenköylü

15.05.2022

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Tuğba,

Çok kıymetli bir bölüm için bu kadar çabalamış ve başarmışken ilk engellerde pes etmemeni tavsiye ediyorum her şeyden önce. Bu durum hepimizin başından geçti; düşük notlar, son günde çalışılan vizeler, dönem uzaması, ders derste dinlense de bir türlü anlaşılmaması, integraller, devreler derken bu liste uzayıp gitti çoğumuz için. Ama hiçbiri içinden çıkılmaz konular değil, öyle ki, bu engellere takılan öğrencilerin çoğu şimdi harika yerde harika işler yapıyor. Dersleri anlayamaman çok normal, gerçekten zor bir işle baş etmeye çalışıyoruz, bu noktaya gelmek ve bunu bir üst seviyeye çıkarmak için çabalamak herkesin yapacağı şeyler değil, takdir edildiğini bil lütfen ve kendinin farkına var. Bu süreç geçici, dönem dönem mod düşüklüğü, derse ilgisizlik, isteksizlik olabilir, insanlık halleri bunlar, geçer elbette. Bölümü bu kadar seviyorken ve isteyerek gelmişken, üstesinden gelebileceğin bu sebeplerden ötürü bütün emeğini hiçe sayıp bölümü bırakman sonrasında kalıcı pişmanlıklar yaratabilir. Vazgeçmeden yoluna devam etmeni öneririm, elinden gelenin en iyisini yapmaya devam et lütfen. Mühim olan üniversiteyi hızlıca bitirmek, dersleri tek seferde anlamak değil mühendis olarak bakış açını nasıl geliştirdiğin ve kendini nasıl eğittiğindir.

Anlatmak istediğim şeyi daha iyi anlaman için dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein´ ın nasıl bir öğrencilik geçirdiğini ve sonrasında nasıl bu noktalara geldiğini anlatan biyografisini okumanı tavsiye ederim.

Yolunda devam etmeni diliyorum ve tüm kalbimle üstesinden geleceğine inanıyorum.

Sevgilerimle.Eren A******** 05.05.2022
Merhabalar,

Makine mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim ve şu anda hangi bölüme yöneleceğime karar vermeye çalışıyorum. Belki bunun için erken olabilir ancak düşüncem şu ki; üniversite hayatı boyunca geçireceğim boş vakitler daha sonraki yıllarda ve iş hayatında bana eksi olarak dönecek. Konstrüksiyon ve imalata yatkın olduğumu düşünüyorum ama tam olarak bu bölümün bir mühendisten neleri istediğini bilmiyorum ve başlamak istersem nasıl başlayacağımı, makale okumam ve günceli takip etmem gerektiğini duydum. Tonlarca makale var ve ilk olarak hangi konudan başlamam gerek bilmiyorum. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

İyi günler.
profile image
Hazal Ece Öztürk

05.05.2022

Makine Mühendisi

Sevgili Eren Merhaba,

Sorun ve ilgin için çok teşekkürler. Öncelikle erken davranıp bu konular hakkında ilk sınıftan etraflıca düşünmeye başladığın için seni tebrik ederim. Erken olmak bir yana, aslında tam olarak yapman gerekeni, tam olarak da vaktinde yapıyorsun. Boş vakitlerle ilgili söylediklerine katılıyorum ancak hayat da üniversite derslerinden ibaret değildir ve insan yalnızca derslerle haşır neşir olarak kendini geliştiremez. Bu nedenle derslerine ve kariyer/akademik gelişimine ek olarak muhakkak sanat, spor, kültür ve dil, gönüllülük gibi konularda da kendini geliştirmeni tavsiye ederim. Kulüplere, hem kendi dilimize hem de öncelikli olarak İngilizceye, gönüllü aktivitelere ve değişim programlarına zaman ve efor harcaman yine sonraki yıllarda mükâfatını fazlasıyla alacağın alanlar olacaktır. Burada önemli olan nokta ilgilendiğin konuları dengeli bir biçimde hayatında tutabilmektir, birini diğeri için feda etmeden.

Gelelim asıl soruna: makine mühendisliğindeki temel alanlardan birkaçı konstrüksiyon ve imalattır. Pek tabi makine mühendisliğinin alanları oldukça geniştir ve bunlarla sınırlı değildir. Öncelikle önerim kendini bir alanla en baştan sınırlandırmamandır. Öğreniminin ilk 2, hatta programına göre 3 senesinde tüm alanlarla ilgili yeterince bilgi sahibi olmaya çalışmanı tavsiye ederim. Böylece stajlarda ya da sonra iş hayatında hangi alanlar senin uygundur kararını vermende fayda sağlayacaktır. Ancak yeterli olmayacaktır ve bu bilgileri stajlarla ve diğer deneyimlerle desteklemen gerekecektir. İkinci olarak da hemen hemen her alanla ilgili ve bu bahsettiğin alanlarda da muhakkak dersleri veren hocalarla ve asistanlarla konuşman, onların fikirlerini alman ve var ise tüm alanlarda üniversitenin sanayi işbirlikleri yaptığı projeleri öğrenmen olacaktır. İlaveten üniversitede var ise kuluçka merkezi, girişimcilik merkezi vb. yerlere de uğraman ve şirketleri ve yaptıkları şeyleri araştırmandır. Bu bilgiler zaman içinde birikecek ve sana yol gösterecektir.

Makale ve araştırma konusuna gelirsek, yeni bir konuda araştırma şayet akademik olarak yapılacaksa öncelikle “review article” adı verilen belirli yıllarda çeşitli akademisyenlerin o alanla ilgili birçok çalışmayı anlattıkları ve atıfta bulunduğu makalelerden başlamayı benimsemeni tavsiye ederim. Böylece alanla ilgili genel bilgiyi topluca görebilir ve son yıllarda yapılan çalışmalara göz atabilirsin. Bu makalelerden sonra zaten içlerinde daha detaylıca bakacakların olacağını fark edeceksin ve araştırmanı derinleştirecek ya da daha eski tarihli makalelere doğru yöneleceksin. İlaveten ders kitaplarını ve “handbook” dediğimiz alanla ilgili neredeyse her şeyi içinde barındıran kaynakları da unutmamanı ve hatta bunlardan başlayıp, konuyu biraz kavrayıp sonrasında akademik olarak nelerle uğraşılıyor diye makalelere geçebilirsin. İlaveten akademik olarak araştırma nasıl yapılır diye de aratmanı, üniversitenin kütüphane görevlilerine danışmanı muhakkak tavsiye ederim. Zira sana kaynaklara nasıl ulaşabileceğini, kullanabileceğini ve nelerin mümkün olabileceğini yine onlar söyleyecektir.

Makine mühendisliğinin alanlarını keyifle keşfetmen ve kendine uygunluğunu iyi bir şekilde değerlendirmen dileklerimle…Zübeyde 05.05.2022
Merhabalar hocam,

Ben bu sene Atatürk AÖF Bilgisayar Programcılığından mezun olacağım. Amacım DGS ile İTÜ Bilgisayar Mühendisliğine geçmek. Benim sorum yaş ile ilgili. Şu an 30 yaşındayım ve okulu bitirdiğimde en iyi ihtimalle 34 olacağım. Bu duruma optimist yaklaşmaya çalışsam da çokça endişelerim var.

Halihazırda 9 yıllık devlet memuruyum. Okurken zorlanacağımı biliyorum ama hayatımı değiştirmek için ilk adımı atmak istiyorum.

Sizce 30 yaşında bu bölüme başlamak ne kadar akıl dışıdır?

Bir de İTÜ olmazsa Marmara, Bahçeşehir Bilgisayar Mühendisliği ya da Boğaziçi Yönetim Bilişim Sistemlerinden birisini tercih etmeyi planlıyorum. YBS bu durumda mantıklı bir tercih midir? Yoksa Mühendislikten ilerlemek daha mı akılcı olur?
profile image
Gizem Kayar

05.05.2022

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Zübeyde,

Yaş konusuna takılırsan arzu ettiğin meslekten uzaklaşmış olursun. O yüzden kendini motive tutmaya çalışmalısın. 30 yaş elbette ki insanın gündelik sorumluluklarının arttığı bir yaş ve pek çok diğer öğrenciden daha fazla çalışman gerekecek. Ama yaparım diyorsan sorun yok bence. Öncelikli tercihin mühendislik olsun derim. Çünkü programcılık mezunusun ve böyle bir şansın var. Olmadığı takdirde YBS de düşünülebilir tabii.

İyi çalışmalar,Ali T***** 25.04.2022
Merhabalar hocam,
Eğitimim; lise döneminde makine bakım onarım, direkt geçiş hakkını kullanarak makine teknikerliği ve üstüne DGS sınavına girerek 5 yıllık makine mühendisliğini 4 yılda tamamladım.Tamamladığım süreç içerisinde teknikerlik mezuniyetliğimle ve eğitim süreciyle beraber 3 yıl mekanik tekniker olarak çalıştım. Sonrasında mezun olduktan hemen sonra çok kurumsal olmayan firmada makine mühendisi olarak başladım.Orada da 2 yıla yakın çalıştıktan sonra askerlik hizmeti suretiyle ayrılıp askere gittim geldim. Son 10 gündür iş arayışındayım, bu süreç zarfında hangi alana yönelmeliyim? Genel anlamıyla mekanik alanda sürekli üretimlerin içerisinde yer aldım. Son olarak 2 gün önce başvurmuş olduğum ve mülakatların tamamı olumlu geçen yer, beni çalışmaya davet etti. Yalnız rakamsal anlamda daha önceki çalıştığım yere göre düşük bi fiyat teklif ettiler, ben de kabul etmedim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim bu süreçte? Teşekkürler.
profile image
Mehtap Öğüt

25.04.2022

Makine Mühendisi

Sevgili Ali,

Lise ve sonrası eğitimlerin ile birlikte donanımlı ve fark yaratan bir mühendis olduğunu düşünüyorum. Piyasa deneyimin olduğu ve askerliğini de yaptığına göre bundan sonra eminim önün açık olacaktır. Altyapına baktığım zaman, üretim sektörlerinin (savunma ve havacılık, otomotiv, makine imalat, demir-çelik, gemi inşa vb.) sana uygun olacağını düşünüyorum.

Askerliği yeni bitirdiğine göre önümüzdeki 1-2 ay acele etmeden dinlenme, araştırma ve ne yapacağına karar verme adına kendine zaman tanıyabilirsin. (tabii ki askerliğini paralı olarak, yorulmadan ve 3 hafta olarak yaptıysan durum farklı). Bu süre içinde gözüne kestirdiğin kurumsal firmaların tamamının İK´larına özgeçmişini gönderirsen geri dönüşler mutlaka olacaktır. Arzu ettiğin bir firmadan iş teklifi aldığında; tabii ki kendi beklentini ortaya koyacaksın ama; bence oraya adım atmak için başlangıçta rakama çok takılma derim. Kısa bir süre içinde arzu ettiğin seviyeye geleceğine inanıyorum.
Altınbaş Üniversitesinde eğitim dilinin İngilizce olduğunu gördüm. Bu da önemli bir avantajın olacaktır. Kendi adıma, İngilizceni iyice geliştirmeni ve mümkünse yanına bir dil daha eklemeni önerebilirim.

Yolun açık olsun...Önder S******** 19.04.2022
Hocam merhabalar.

Ben 28 yaşında bir malzeme mühendisiyim. Okul hayatımı hiç verimli geçirmedim, mühendislik zoraki birçok zevkli ve güzel bir bölüm. Özellikle cam sektöründe. Alanımda uzmanlaşmak ve bir adım ileriye gitmek için iyi bir seçim oldu bana. Sonuç olarak çok kötü bir ortalama ile (2.26) mezun oldum. Şu an bir cam firmasında üretim mühendisi olarak görev yapıyorum. Yıllar geçince bölümümü sevmeyi öğrendim. Ve işin içine girince anladım ki malzeme mühendisliği üniversitede yüksek lisans düşünüyorum. Fakat ortalamam berbat olduğu için istediğim üniversitede yapamayacağım. Biraz çaresiz kaldım. Aklıma lisansı baştan okumak bile geliyor. Sizce ne yapmalıyım.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Mehtap Öğüt

19.04.2022

Makine Mühendisi

Sevgili Önder,

Çalıştığın sektörün pek çok farklı yönü olan şahane bir sektör olduğunu belirtmeliyim. Özellikle Malzeme Mühendisliği ve cam sektörü benim her zaman idealim olan ve çok heyecanlandıran bir kombinasyon. Tekrar okuma imkanım olsa tam da bunu yapardım.

Pek çoğumuz mesleğimizin ne kadar keyifli olduğunu ancak işin pratiğine girdikten sonra anlarız. Özellikle de liseden çıktıktan sonra, amacımız çoklukla derslerden bir şekilde geçmek olur. Bence bu çok da normal bir şey. Mesleğimin ilk yıllarında bizzat deneyimlediğim ve ʺ keşke üniversite yıllarımı daha iyi değerlendirseydim...ʺ diye düşündüğüm için iyi biliyorum.

Sadece ortalamayı yükseltmek için lisansı baştan okumanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine; ilgi duyduğun alanda; hizmet içi veya hizmet dışı eğitimler, on-line veya yüz yüze sertifikalı programlar vb. ile kendini geliştirebilirsin. İyi bir mühendis olmak için illa önünde ´Ms.´ yazması gerekmediğini düşünüyorum. Kaldı ki mesleğimizin ilerleyen yıllarında, artık kişinin masterı var mı yok mu dan çok bilgi ve becerilerine bakıldığını yaşayarak gördüğümü belirtmek istiyorum.

İstediğin üniversite hangisi bilmiyorum ama, imkanın varsa özel üniversitelerden birinde Ms´ini alıp (tabii ki iyi bir başarı ile ☺) istediğin üniversitede PhD ile de devam edebilirsin. Ayrıca yurt dışında master yapmak da bir seçenek olabilir.

Mesleğini sevdiğine göre, her şart altında kendini çok iyi bir yönde geliştireceğine inanıyor, başarılar diliyorum.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN