HABERLER

Türkiye’nin Mühendis Kızları’na destek veren Mesut Özil’e çok teşekkür ederiz!

Kübra. inşaat mühendisi ve iş hayatındaki cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele ediyor. Türkiye’nin Mühendis Kızları modern Türkiye’nin önemli bir parçası ve geleceğidir. Türk kızlarını eğitim alanında desteklemek de hepimizin görevidir.

Türkiye’nin Mühendis Kızları İstanbul’da buluştu. Mühendislikte cam tavanları yıkan kızlar 5’inci yılında.

2015’ten bu yana Limak Vakfı tarafından sürdürülen “Türkiye’nin Mühendis Kızları” İstanbul’da 5. kez bir araya gelirken, bugüne kadar toplam 430 öğrenci proje kapsamına alındı.Türkiye’de kadın mühendis sayısını artırmak, kadınların iş hayatında daha etkin ve karar verici mekanizmalarda yer almasını sağlamak, sektörde cam tavanları yıkmak amacıyla Limak Vakfı tarafından başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi, 5’inci yılında büyüyerek ilerlemeye devam ediyor. Limak Vakfı’nın T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürüttüğü projenin yeni dönemi için “Türkiye’nin Mühendis Kızları” İstanbul’da bir araya geldi.

5. İstanbul Buluşması, 14-16 Şubat tarihleri arasında Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in ev sahipliğinde İstanbul Kavacık’taki Limak Eurasia Luxury Hotel’de düzenlendi. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ve UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov’un açılış konuşmalarıyla başlayan buluşma; Jacobs Deprem Mühendisliği Teknik Grubu Eşbaşkanı Dr. Menzer Pehlivan, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, TurkishWin & BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Vakıfbank Baş Antrenörü Giovanni Guidetti, sevilen oyuncu Belçim Bilgin ve yazar Aret Vartanyan’ın ilham verici ve renkli konuşmalarıyla devam etti.

“BU PROJE BİR KSS DEĞİL; GELECEĞE SOSYAL YATIRIM” Toplantının açılışında konuşan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir; bu projenin sadece iyi bir kadın mühendis değil, aynı zamanda iyi bir insan yetiştirme vizyonundan bahsetti. 5’inci yılına giren TMK’nın Türkiye’de marka olma ve geleceğin lider kadın mühendislerini yetiştirme konusunda öncülük etmeye devam edeceğini vurgulayan Özdemir, “Bu yeni dönemle birlikte desteklediğimiz 430 mühendis kızımız oluyor. Mentör havuzumuzda ise 150’nin üzerinde mentör var. Geçen yıl aramıza koçlarımız da katıldı. Son 4 yılda 66 kızımızı mezun ettik. Onlar da birer TMK Gönüllüsü olarak artık aramızda... TMK Ailesi’nin büyümesi, en büyük mutluluğumuz” dedi.

Türkiye’nin Mühendis Kızları, 11. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi’nde Altın Başarı Ödülü Aldı.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin düzenlediği 11. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi, iş dünyasının seçkin isimleri, uzmanlar, akademisyenler ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na değer katan şirketlerin ödüllendirildiği zirvede Türkiye’nin Mühendis Kızları, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine katkı sağladığı için altın başarı ödülüne layık görüldü.

TMK Talks’un Nisan ayı konuğu Saffron Brand Consultants Türkiye, Rusya ve Orta Asya Direkötrü Turgay Adıyaman!

TMK Talks’un bu ayki konuğu Turgay Adıyaman ile kişisel marka ve marka konumlandırma hakkında konuştuk.

TMK Talks’un bu ayki konuğu Adım Adım’ın kurucusu ve akademisyen Itır Erhart!

Itır Erhart ile gönüllülükten, toplumsal cinsiyetten ve daha bir çok konudan konuştuk.

Yenilenen formatıyla TMK Talks’un ilk konuğu Ali Gizer!

Araştırmacı ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Gizer ile çalışmalarını, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı ve gençlere önerilerini konuştuk.

Mentors Network Kurucu Ortağı Mehmet Onarcan, TMK Talks’un Haziran konuğu oldu.

Girişimci, melek yatırımcı, Mentors Network Kurucu Ortağı Mehmet Onarcan "Start-up Dünyası ve İnovasyon Odaklı Girişimcilik" konulu keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

TMK Talks’un Mayıs ayı konuğu: Şadiye Yalçın

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Şadiye Yalçın, TMK Talks’un Mayıs ayı konuğumuz oldu!

20 yaşında mühendis olan ve iş hayatına atılan Şadiye Yalçın, TMK Talks’ta kariyer yolculuğunu anlatan başarılı mühendis Şadiye Yalçın’ın deneyimlerini ve önerilerini paylaştı.

Eğitimcinin Eğitimi

Türkiye'nin Mühendis Kızları lise programı kapsamında ikinci kez eğitimcinin eğitimi gerçekleştirildi.

Kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında Limak Vakfı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) ortaklığında hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’nin Lise Programı kapsamında düzenlenen “Eğitimcinin Eğitimi” modülü, 24-27 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Erken yaşlarda oluşan mesleki tercihlere yönelik kalıp yargıları dönüştürmek ve toplumun daha geniş kesimlerinde farkındalık yaratmak hedefiyle düzenlenen eğitime, Türkiye’nin 10 farklı ilindeki (Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Diyarbakır, Isparta, İstanbul, İzmir, Samsun) 25 okuldan farklı branşlardaki 50 öğretmen katıldı.

Projenin Lise Programı kapsamında iş birliği yapılan Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) tarafından yürütülen “Eğitimcinin Eğitimi”ne katılan öğretmenler, 4 gün boyunca mesleki rehberlik ve kariyer gelişimi alanında çalışmalar yaptı. Öğretmenler ayrıca, mühendislik mesleğini tanıtıcı faaliyetler aracılığıyla, öğrencilerin mühendislik mesleğini seçmeleri halinde elde edecekleri gelecek fırsatlarını tanıdı.

Proje kurucusu ve ev sahibi olarak programın ilk açılış konuşmasını yapan Limak Holding Kurumsal İletişim Direktörü Sevil Server Koç, “Eğitimcinin Eğitimi modülüyle başlayan Lise Programımız yoluyla daha çok kız öğrencinin kalıp yargılardan sıyrılarak yetenek ve ilgileri doğrultusunda mühendislik tercihi yapabilmesini amaçlıyoruz” dedi. Üstlendiği önemli projelerle geniş mühendis kadrolarına sahip Limak Grubu’nun sektörde oluşan geniş deneyim ve gücünün böylesi bir projeye aktarılmasından duydukları mutluluğu paylaştı.

UNDP Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföy Yöneticisi Pelin Rodoplu ise, “Limak ile beraber yürüttüğümüz ve başarı hikayeleri ile dolu TMK projesi, bütüncül ve kapsayıcı bir yaklaşımla tasarlandı. Bir yandan üniversite programı ile geleceğin mühendisleri olacak gençleri destekliyor diğer yandan iş dünyasında, özel sektör için toplumsal cinsiyet eşitliği anaakımlaştırması programını hayata geçiriyor” dedi. Proje kapsamında yer alan Lise Programı’nın TMK’nın bütüncül vizyonunun çok önemli bir parçası olduğunu belirterek, kız ve erkek öğrencilerin mühendislik mesleğini seçerken, eğitim sürecinde ve mesleği icra ederken eşitlikçi bir vizyonla mühendislik alanını dönüştürmelerinin önemini vurguladı.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nı temsilen etkinliğe katılan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Öğretmene Hizmet, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Uğur Kılıç, “Kadınların iş gücüne katılımının düşük olduğu profesyonel alanlardan biri olan mühendislik alanında kadınların daha çok yer almalarının önünü açmak ve onları bu alanda teşvik etmek amacıyla başlatılan bu anlamlı projenin bütün öğrencilerimizi kapsayacak şekilde bir mesleki rehberlik ve kariyer gelişimi programıyla desteklenmesi Bakanlığımızın hedeflediği bütüncül eğitim ve rehberlik yaklaşımı açısından önem arz ediyor” dedi. Eğitime katılan öğretmenlerin aldıkları nitelikli eğitimle hem meslektaşlarına hem de öğrencilerine rehberlik yaparak çok önemli bir görevi ifa edeceklerine değinen Kılıç, TMK projesinin dünden bugüne ortaya koyduğu başarılı çalışmalar, yetiştirdiği mezunlar, eğiticiler ve projeye destek veren gönüllü kuruluşlarla halka halka büyüdüğüne de dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından program hakkında bilgi veren Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Eğitim Direktörü Arzu Atasoy, “Sizlerle, bu dört günlük eğitimimizin ardından bir yıl sürecek bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu eğitimde deneyimleyeceğiniz uygulama, yöntem ve araçları, okulunuzdaki diğer öğretmenlerle paylaşmanızı, öğrencilerinizle derslerinizde ve bireysel görüşmelerinizde kullanmanızı umuyor, velileri çocuklarının meslek seçimlerinde doğru, etkili şekilde yönlendireceğinize inanıyoruz” dedi. Öğretmenlerin en iyi, birbirlerinden öğrendiklerini ifade eden Atasoy, programa farklı şehirlerden katılan öğretmenlerin yarattığı sinerjinin önemine değindi.

2017 yılında pilot uygulamaları Hatay’da başlayan ve 2018’de 10 ilde (Ankara, Antalya, Artvin, Çanakkale, Elazığ, Hatay, İstanbul, Kırklareli, Muğla, Siirt) toplam 50 lisede 20 bin öğrenciye ulaşan TMK Lise Programı; Eğitimcinin Eğitimi modülüyle başlangıcını yaptığı yeni döneminde de farkındalık yaratıcı “Karar Senin” oyunu, sanal gerçeklik uygulamaları ve her bir okulda gerçekleştirilecek rol model buluşmaları ile yıl boyunca faaliyetlerini sürdürecek.

SosyalBen Vakfı’nın kurucusu Ece Çiftçi, TMK Talks’ta konuğumuz oldu!

Dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların sosyal gelişimlerine ve özgüven sahibi mutlu bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamayı amaçlayan SosyalBen Vakfı’nın kurucusu Ece Çiftçi, TMK Talks’ta konuğumuz oldu.

Ünlü Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir TMK Talks’ta!

Başarı hikayesiyle birçok kadına ilham veren, projeleriyle ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir, 13 Mart Çarşamba günü TMK Talks’ta konuğumuz oldu. İlham verici konuşmasında, “Her zaman önce kendimizin farkında olmalıyız. Yeteneklerinizi keşfedin ve etrafınızdaki sorunları görüp, çözmeye çalışın.” diyerek sosyal fayda sağlamanın önemini vurguladı.

4. İstanbul Buluşması

Türkiye'nin Mühendis Kızları ve mentorları 4. İstanbul Buluşması'nda bir araya geldi.

15-17 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz İstanbul Buluşması’nın ilk günü, öğrencilerimiz için hazırlanan İpek Aral ile “Başarılı İş Görüşmesi” eğitimi ile başladı ve sonrasında dopdolu bir program ile devam etti.

İkinci gün Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, UNDP Türkiye Mukim temsilcisi Claudio Tomasi, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Idecon idea&congress Kurucu ve Direktörü Yaprak Yapsan, Deloitte Digital Dijital Dönüşüm Danışmanı Serpil Gümüş, Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Danışmanı Agah Uğur ve gazeteci Ayşe Arman’ın ilham verici konuşmaları ile güzel bir gün geçirdik.

Buluşmamızın son gününde ise UNDP Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Dr. Gökçe Bayrakçeken toplumsal cinsiyet eşitliğini, MwC Mentoring with Chess Kurucusu, Strateji Uzmanı Evrim Uyar ise “mühendislik ve satranç” ilişkisini anlatarak öğrencilerimize farklı bakış açıları kazandırdı.

TMK’lı öğrencilerimizle izlediğimiz tiyatro oyunu ve yaptığımız müze gezisi de hepimiz için çok keyifli oldu.

1 2 3
SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN