Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (27)
Melike 17.05.2019
Merhabalar,

Endüstri mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim, bölümü tercih listeme eklerken gerçekten büyük stres içindeydim çünkü lise derslerinde olduğu gibi farklı içerikli dersler görecek olmak beni çok geriyordu ama kesinlikle bölüme başlayınca bunun bir ön yargı olduğu kanaatine vardım. Aklında bu konuda şüphe olan arkadaşlar kesinlikle bu şekilde düşünmesinler. Mesleğimizin farklı departmanlarda yer alabilmesi gerçekten büyük avantaj sağlıyor. Hangi sektörde olmak istediğimiz bizim elimizde yani ama şunu belirmek isterim ki kendime uygun olan departmanı nasıl bulabilirim? Katıldığım seminerler az çok fikir sahibi olmama sebep oldu fakat araştırmalarımın sonucu beni tatmin edecek düzeyde değil. Sorum şu ki siz departmanınızı nasıl belirlediniz?
profile image
Meryem Beylik

17.05.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhabalar,

Öncelikle endüstri mühendisliği tercihinden dolayı seni tebrik etmek isterim. Departmanına karar vermekteki en büyük etken yaptığın stajlar olacaktır. Ayrıca üniversitede yapacağın uygulamalı projeler ve dersler de yardımcı olacaktır. Örneğin; üretim stajında üretimde olmak isteyip istemediğine, yazılım derslerinde yazılım ile ilgili bir departmanda çalışıp çalışmayacağına, muhasebe ile ilgili derslerinde finans içinde olmak isteyip istemediğine karar verebilirsin.

Ben üretim ile ilgili departmanda çalışmak istiyordum ve bu nedenle 2 stajımı da üretimde yaptım. Stajlarımda da yaptığım işte üretimle iç içe olmak istediğimin kararını verdim, çünkü yaptığım işin somut çıktısını görebiliyorum gibi geliyor bana.

Okul ve meslek hayatında başarılar dilerim.

MeryemSidem Besta Türk 16.05.2019
Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve mühendislik istiyorum. Endüstri mühendisliği konusunda detaylı bilgi almaya çalışsam da hala açıkça bilgi alamadım. Çalışma koşulları, ortamları konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Sosyal alanda aktif biriyim ve bunu yaşamımda da kullanmak istiyorum.
profile image
Elif İrte Alptekin

16.05.2019

Endüstri Mühendisi

Sevgili Sidem merhaba,

Öncelikle mühendislik seçiminden dolayı seni tebrik etmek isterim.
Eminim internette benim yazacağımdan çok daha fazla detaylı teknik bilgi vardır. Orada yazılmayan bir şeyi ben sana söylemek isterim;
Hangi alandan mezun olursan ol, mühendis olarak mezun olman bir kere öncelikle büyük avantaj.
Endüstri mühendisliğinin ise çok fazla çalışma alanı var. Ben ilaç sektöründe çalışıyorum, üretim planlama uzmanı olarak başlamıştım, oradan kurumsal iletişime geçtim. Aynı anda bir çok endüstri mühendisi arkadaşım da pazarlama uzmanı ya da bankalarda başlamıştı. Dolayısıyla çalışma alanı çok fazla olabiliyor.
Sosyal alanda aktif bir kişiysen zaten şu anda öngöremediğin kadar da önüne çok fazla fırsat çıkacaktır.
Başarılar dilerim, yolun açık olsun.

Sevgiler,

İrteMelis 16.05.2019
Merhaba Meryem Hanım,
Benim aklımda olan bir diğer meslek ise Endüstri mühendisliği. Mezun oldum fakat istediğim sonucu elde edemediğim için tekrar hazırlanıyorum. Bir şeyler tasarlamak üretmek istiyorum. Ama bilgim, başarım ve isteğim meslek seçimime engel oluyor. Mesela fizik dersim çok kötü ve ben inşaat mühendisi olamam. Biyoloji kısmına daha yakınım ve daha çok hoşuma gidiyor. Ama araştırınca endüstri mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, biyomühendislik, çevre mühendisliği gibi meslekler ilgimi çekiyor. Size sorum hangi alana ne şekilde yönelmeliyim ve endüstri mühendisliği genel olarak yüksek bir sıralama isteyen bölüm. Sizce sıralama ölçütü bize okulun derecesini belirtir mi?
profile image
Meryem Beylik

16.05.2019

TMK Mezunu, Endüstri Mühendisi

Merhaba Melis,

Bana göre, öncelikle fizik dersim kötü, inşaat mühendisi olamam gibi ön yargıların olmamalı. Lisede dersleri sadece teorik olarak öğreniyoruz ama üniversitede okuduğun bölümde o kavramların nerelerde kullanıldığını öğrenerek kafanda biraz daha somutlaşıyor. Eğer aklında inşaat mühendisliği varsa, derslerden bağımsız onu da araştırmalısın. Benim de biyoloji ve fizik derslerim iyiydi ve moleküler biyoloji alanını istiyordum. Bu konuda araştırmalar yapınca Türkiye’de iş alanının dar olduğunu öğrenip fikrimi değiştirdim. Ama şu an mesleğimi çok çok seviyorum.

Endüstri mühendisliği ise çok yönlü bir meslek, belirli bir sektörü ve iş alanı bulunmuyor. Bence en iyi tarafı bu. Meslek seçiminde öncelikle nasıl bir ortamda çalışmak istiyorsun onu düşünebilirsin. Genellemek yanlış olur ama inşaat mühendisi olmak istersen şantiye ortamına girmen gerekir. Genetik, biyokimya gibi alanlar istersen laboratuvar ortamında çalışman gerekir. Örneğin; benim sağlık alanına yönelmememdeki en büyük neden, hastanede çalışmak istemememdi. Mesleğini yapacağın ortam hayatının yarısını geçireceğin yer olacak, o nedenle bu yönü düşünebilirsin. Bir diğeri tabi ki ilgi alanlarına göre yapmak istediğin mesleği bulabilmek. Bu konuda rehber öğretmenlerinden destek alabilirsin. Seni biraz daha yakından tanıyan biri yardımcı olabilir.

Üniversite konusunda belki sıralama bir ölçüt olabilir ama kesin bir yargıya varmamak gerekir. Mühendislik tercih edecek isen sanayisi geniş bir ilde okumanı tavsiye ederim. Bu, okuldaki projelerini uygulamalı yapma fırsatı yaratır. Benim eğitim hayatımda Denizli sanayisinin büyük katkıları oldu. Mezun olana kadar bir çok firmada bir çok proje yaptım ve yarı zamanlı çalıştım.

Başarılar dilerim.

MeryemMelis S 22.05.2019
Merhaba Burcu Hanım,

Ben geçen seneki sınavda istediğim sonucu elde edemediğim için tekrar hazırlanıyorum. Aklımda olan mesleklerden biri de çevre mühendisliği. Fakat insanları bilirsiniz. Algılar tıp ve hukuk dışındaki çoğu mesleğin iş sıkıntısı olduğu yönünde. Benim sormak istediğim şey İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelerin dışında sizce nereler tercih edilmeli ve çevre mühendisi olmak için ders alanında başarımız hangi yönde olmalı?

Teşekkürler!
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

22.05.2019

Çevre Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle sınav sürecinde başarılar diliyorum. Umarım her şeyden önce seni mutlu edecek ve başarılı olacağın bir sonuç elde edersin.
Maalesef çevre mühendisliği insanların kapsamı ve iş kolları hakkında yeni yeni bilgi sahibi olmaya başladığı bir bölüm. Mühendislik, tıp, hukuk ya da herhangi başka bir alanda iş sıkıntısı yaşamak ya da yaşamamak mümkün. Hangi mesleğin eğitimini alırsan al, yaptığın işte özverili, çalışkan ve yetkin olmalısın. Üniversite bunun için sadece gerekli donanımları kazanacağın ve bağlantılarını kuracağın bir yer olacak. Hangi üniversite olursa olsun kendini geliştirmenin, araştırmak, öğrenmek ve kişinin kendi hedefleri ile alakalı olduğuna inanıyorum. ODTÜ ve İTÜ haricinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun başarılı çevre mühendisleri tanıyorum. Ayrıca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde de çevre mühendisliğinin yüzde yüz İngilizce olduğunu, bu anlamda bir artı sağlayabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte ODTÜ Çevre Mühendisliği mezunu bir kişi olarak, hedefini yüksek tutmanı ve bu mühendislik dalının eğitimini ODTÜ’de almanı dilerim.

Günümüzde, çevre mühendisi ya da başka bir meslekte fark yaratmak için mutlaka İngilizceni geliştirmelisin. Hem yazılı hem de sözel İngilizce yetkinliğine sahip olduğunda özel sektör de olsa kamu da olsa önüne çok farklı fırsatlar çıkacak. Bu fırsatlar sayesinde de iş yapabileceğin alanlar genişleyecek ve iş sıkıntısı yaşama ihtimalin düşecek ve hatta ortadan kalkacak.

Çevre mühendisliği özelinde Türk çevre mevzuatı (kanun ve yönetmelikler) ile uluslararası standartları (IFC Performance Standards, EBRD Performance Requirements, World Bank Environmental and Social Assessment) takip etmen fayda sağlayacaktır. Ayrıca, çevre dediğimizde, sadece su, atıksu, katı atık, hava kirliliği değil, özellikle günümüzde biyoçeşitlilik, jeoloji ve sosyal konular (iş sağlığı ve güvenliği, halk sağlığı ve güvenliği, arazi edinimi/kamulaştırma, hassas gruplar) da oldukça popüler. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile haritalandırma yapabilmek yine fark yaratabileceğin alanlardan. Bu konularda da zorunlu ya da seçmeli dersler alarak kendini geliştirebilirsin. Lisans eğitimi sırasında not ortalamanı yüksek tutarak sonrasında yurt dışında bir master programını (Almanya, Hollanda, vb.) tamamlamak da yine Türkiye’de fark yaratmanı sağlayabilecek olanaklar arasında.

Umarım yönlendirici olabilmişimdir. Tekrar başarılar diliyorum.

Sevgiler,

BurcuKübra Öz 20.05.2019
Merhaba,

Öncelikle Pamukkale Üniversitesi inşaat mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Toplamda 2 adet staj yapmam gerekiyor. Bu yaz için çok çabaladım, hiç tanıdığım olmadığı için iyi bir yer olmalı ki CV’imde güçlü dursun diye düşündüm. Fakat umduğum gibi olmadı. Çok iyi firmalar stajyer almadı. Ben de şu an bir firma buldum, küçük bir firma. Sizce meslek hayatımda ilerisi için bu yıl yaz okuluna kalarak ortalamamı daha da yükseltmek mi bana iş arayışımda fayda sağlar? Yoksa küçük ama bana network anlamında katkı sağlayacak iyi mühendislerle, başarılı insanlarla arama köprü olabilecek çok da büyük ve kurumsal olmayan küçük bir firmada stajımı yapmak mı fayda sağlar?

Teşekkür ederim.
profile image
Serap Çatalpınar

20.05.2019

İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Eğer akademik kariyer düşünüyorsan, yaz okuluna kalıp notlarını yükseltmeni öneririm. Fakat düşünmüyorsan mutlaka staj yapmanı tavsiye ederim. Stajının birini küçük bir firmada (proje firması uygun olabilir); diğerini ise büyük bir firmada yapman senin için çok yararlı olacaktır.

Sevgiler,Funda İpek 22.05.2019
Merhaba Sertaç Hanım,

Kocaeli Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Sizce bir endüstri mühendisinin mutlaka bilmesi gereken programlar nelerdir?

Teşekkür ederim
profile image
Sertaç Yerlikaya

22.05.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Funda,

Bir Endüstri Mühendisi ya da bir mühendis mutlaka Python bilmeli ve veri biliminde kendini geliştirmeli. Birçok online eğitim bulabilir, meetup’tan çevrendeki toplantıları takip edebilir, sen de bilgi ve tecrübe paylaşımı için gruplar oluşturabilirsin.

Sevgiler,Büşra Akbaş 16.05.2019
Merhabalar,

Ben Gaziantep Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Ben bu bölüme hayalim olduğu için geldim, ama o kadar zorlanıyorum ki ara sıra kendime sormuyor değilim emin misin diye? Bölümüm hakkındaki olaylar bana ilginç gelmiyor ya da beni kendine çekmiyor o yüzden gelecek planı yapamıyorum kendim için, amacı olmayan yaprağa rüzgarın bir etkisi olmazmış ya, ben öyle olmak istemiyorum. Sizce bölümü bitirdikten sonra farklı yerlerde farklı alanlarda çalışmak için kendimi nasıl geliştirmeliyim?
profile image
Nadire Eda Adanır

16.05.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle hayalini gerçekleştirebildiğin için seni tebrik ederim. Zorlanıyor olmanı çok iyi anlıyorum, ama mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra aldığın sorumlulukları gördüğünde mühendisliğin neden bu kadar zorlu bir eğitim gerektirdiğini anlayacaksın. Bu dönemi hakkını vererek tamamlamanın ileride büyük işler başarabilmene sağlam bir zemin hazırlayacağını unutma. Bölümle ilgili kuşkularına gelecek olursak, sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim, iş hayatı ve okuldaki süreç birbirinden çok farklı. Okulda zorlanman, daha mesleğini tanımadan, deneyimlemeden seni mühendislikten soğutup farklı alanlara yönlendirmesin. Sana tavsiyem staj dönemlerini mühendislerin fazla sayıda olduğu bir işletmede geçirmeye çalışman. Böylece çalışma ortamını ve mesleğin gereklerini çok yakından görmüş olacaksın. Buna rağmen mesleğini yapmak istemezsen, aldığın mühendislik eğitiminin sana katmış olduğu bakış açısı, çok yönlü ve detaycı düşünme, hiç bilmediğin bir konuyu sıfırdan nasıl öğreneceğini bilme becerisi gibi yetenekler mühendislik dışındaki alanlarda da rahatça çalışabilmeni sağlayacaktır. Bu konuda sana tavsiyem, mühendislik yapsan da yapmasan da İngilizceyi çok iyi öğrenmen ve mümkünse ikinci bir yabancı dile yönelmen olacak. Umutsuzluğa kapılmadan, kendini kimseyle kıyaslamadan ve çok çalışarak kendi yolunu çizebilirsin.
Bu arada Elektrik Cafe’de benim yerime bir çay içebilirsen çok sevinirim, çok özledim! :)Ayşe Çelik 14.05.2019
Merhaba,

Ben endüstri mühendisliği istiyorum. Teknik üniversitelerinden İTÜ ve ODTÜ’ye puanımın yeteceğini düşünmüyorum. Dokuz Eylül, Kocaeli, Karadeniz Teknik sizce hangisinin eğitimi daha iyidir? Ben kendimi nasıl geliştirebilirim şimdiden kariyer için?

Teşekkür ediyorum.
profile image
Elif İrte Alptekin

14.05.2019

Endüstri Mühendisi

Sevgili Ayşe,

Öncelikle seni seçiminden dolayı ve mühendis olmak istediğin için tebrik etmek isterim.
Hangi okul olursa olsun, çok faydalı olacağına inanıyorum. Hepsi de uzun yıllardır mühendislik eğitimi veren, köklü geçmişe sahip okullar.
Kariyer gelişimin için okurken her türlü staj fırsatını kollamanı tavsiye ederim. Böylece hangi işi sevdiğini, hangi alana daha yatkın olduğunu anlaman ve dolayısıyla mezun olduğunda meslek seçimin daha kolaylaşacaktır.

Yolun açık olsun, başarılar dilerim.

Sevgiler,

İrteMelis Ünal 13.05.2019
Merhaba Sertaç Hanım,

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz kariyerim için üç fikrim var ve kararsızım bu konuda.

1. Almanya Heidelberg şehrinde bir üniversitede Almanca eğitimi almak. Teyzem Almanya’da yaşadığı için orada konaklayacağım. Almanca öğrenmek istememin nedeni hem bölümüm, hem de Almanya’da ileride staj ve yüksek lisans yapmak ve belki oraya yerleşmek.
2. Yaz okulu yapıp not ortalamamı yükseltmek ve İngilizce çalışıp Erasmus sınavına girip Erasmus’a gitmek.
3. Antalya’da yazılım üzerine kursa gidip, 2-3 hafta bir hastanede endüstri mühendisliği yapan birinin yanında çalışmak.

Bu konularda önerileriniz nelerdir?

Çok teşekkürler,

Melis
profile image
Sertaç Yerlikaya

13.05.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Melis,

Öncelikle kariyerin için saptadığın üç konu da, iyi bir İngilizce ve Erasmus deneyimi; veri analitiği ve ikinci bir yabancı dil ile networkünü geliştirmek çok önemli. Zaman için de hepsini yapmak gerekli. Seni bu saptaman için tebrik ederim.

Dijitalleşmenin artması iyi bir dil iletişimini gerektiriyor. En az bir yabancı dili çok iyi okuyup yazmalı ve konuşmalısın.

Ben böyle kararsız kaldığım zamanlarda en fazla fark hangisi yaratır, onu yapmazsam başka şansım var mı diye değerlendiririm.

Bu gözle bakınca yurt dışında yaz okulu ve Almanca öğrenmek daha ağır bastı. Burada şu önemli unutma. Yaz okulu süresince:
- Heidelberg’i ve çevresini, müzeleri, konserleri, okulları, festivalleri gezebileceksen,
- Yeni Alman veya yabancı arkadaşlar edinip onlarla iletişimini devam ettirebileceksen,
- Yabancı dil yanında bir veri analitiği ya da tasarım (aklıma geldi sadece) gibi farklı bir konuda da seminer, kurs alma fırsatlarını değerlendireceksen,
- Seneye belki orada staj, yaz okulu ders olarak ayarlama opsiyonlarına bakacaksan senin için çok verimli olur.

Teyzenin de orada olması büyük avantaj. Günlerini dolu dolu geçirmeni öneririm.

Yazılımı online öğrenebileceğin kurslara bak; edx, coursera, udemy gibi. Almanya’da meetup’lara katılabilirsin. Oradaki eğitimler daha konu odaklı olacağından daha iyi olabilir. Dönünce burada da meetup´ları takip edersin.

İyi tatiller,

SevgilerFatma Nur Civelek 04.04.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,
Öncelikle diğer meslektaşlarımın sorularına vermiş olduğunuz cevaplar çok bilgilendirici ve çok samimi ,teşekkürler,benim sorum ise biraz daha kapsamlı olacak sanırım,okuduğum bölümde tek kız öğrenci benim,erkek arkadaş çevremden memnun değilim fakat 3.sınıf olduğum için okul değiştirmem mümkün değil,proje yapacağım son sene son dönem 2 tane,fakat şuan kafamda çıkmaz birçok sorunum var,projeleri hocalarımız bazen ortalamaya göre dağıtıyor,bazen aldığımız seçmelilere göre vs,ben proje konumu kafamda bir türlü bulamıyorum,hiçbir projeye dair bilgim yok,nereden başlayacağım korkularım cok,arkadaşım hiç yok ve yalnız başıma proje gözümde büyüyor,sırf projeler yüzünden senem uzar diye düşünüyorum,etrafımdaki herkes sanki birer 3 yıllık mühendismişte ben çok bilgisizmişim gibi geliyor,lütfen bana ışık tutacak her çözüm öneriniz her cevabınız cok önemli benim için,sevgiyle kalın...
profile image
Mehtap Öğüt

04.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Fatma Nur,

Ben üniversiteye 1970´li yıllarda başlamıştım ve sınıfta tek kız öğrenci idim. Neredeyse günümüzden tam 40 sene öncesinden bahsediyoruz... Anladığım kadarıyla, okul değiştirmeyi düşünecek kadar ʺarkadaşʺ çevrenden keyif almıyorsun...

Kaç kişilik sınıf veya sınıflar dan bahsediyorsun bilmiyorum... Ancak, teknik olmayan seçmeli derslerde, kantinde, yurtta, sosyal sorumluluk projesi olarak yardımcı olduğun (olabileceğin) yerlerde, okulunda çeşitli toplantı veya seminerlerde tanıştığın kız öğrenciler var ise o ortamlarda illa kız arkadaş arıyorsan bulmayı deneyebilirsin... Aslında arkadaş arkadaştır... bunun cinsiyeti, rengi, dili vb. olmaz diye düşünüyorum. Şu kadarını gayet emin olarak söyleyebilirim ki; gerek üniversitede gerekse meslek hayatında ʺmeslektaşımʺ dediğin kişilerle birlikte olacaksın. Bizler iş yerlerimizde ʺmeslek önlüklerimiziʺ giydikten sonra (ki şimdi sen buna adım atmış oluyorsun) orada artık cinsiyet değil mühendislik konuşur... Önemli olan bilgi, beceri, samimiyet ve çalışkanlıktır.

Genel olarak arkadaşlık kurmakta güçlük çekiyorsan, profesyonel bir yardım almak (kişisel gelişim eğitimleri, topluluk içinde kaynaşma-konuşma kursları vb.) iyi olabilir...

Proje´ ye gelince; konuyu ister hocaların versin, ister sen seç, bir şeye başlayınca gidiyor... Nasıl ki 1. sınıfa başlayıp 3. sınıfa kadar geldiysen, aynen onun gibi, adım adım... Önemli olan korkmayı bir kenara bırakıp başlamak... Göreceksin ki başladıktan sonra arkası çorap söküğü gibi gelecek. Konun ne olursa olsun, günümüz dünyasında istemediğin kadar çok doküman, fikir ve malzeme var. Onlardan da yararlanarak güzel bir iş ortaya koyacağına inanıyorum.
4. sınıfa geçtiğinde, branşına göre ilgini çeken birkaç projenin listesini yapıp aralarından birini seçmeye çalışırsın... İstesen o zaman benimle de paylaşabilirsin... Olmadı, hangisini seçeceğini bilemezsen, aralarında kura bile çekebilirsin...

Şayet bilgisiz olsan 3. sınıfa kadar zaten gelemezdin... Emin ol diğer arkadaşlarının hiçbiri de senden farklı değildir... Belki biraz daha özgüvenleri ve arkadaşları vardır. Sen de buralardan işe başla derim...

Üniversiteyi kazanmış ve şimdi de güzel bir mesleği eline almak üzeresin... Sene veya sömestr kayıplarının hiç önemi yok... İş hayatı o kadar uzun ki, üniversitede kaybettiğin birkaç sömestrin lafı bile olmaz...

Her şey gönlünce olsun.. Sevgiyle kal...
MehtapEsra Bala 02.04.2019
Merhaba Mehtap Hanım,

Önümüzdeki sene mezun olacağım, fakat kendimi çok eksik yetersiz hissetmekteyim. Bölüm derslerimin ağırlığından derslerimi sadece geçmek için çabalıyorum. Yaz aylarında da stajlarım oluyor, bu yüzden zaman bulamıyorum.

Eksikliklerimin farkındayım ama geç kalmış hissediyorum. Dil / solidworks / proje konularında kendimi geliştirmek adına bu saatten sonra neler yapabilirim? Hala benim için umut var mıdır sizce?

Sevgiler...
profile image
Mehtap Öğüt

02.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Esra,

Makine mühendisliği eğitimi biraz zor gibi dursa da, aslında çok zevkli ve bir kez başladıktan sonra; adım adım eğitim aldığımız için; diğer branşlardan çok da farklı değil diye düşünüyorum.

Zaman zaman hepimiz kendimizi yetersiz ve hiçbir şeye yetişemiyormuş gibi hissederiz... Bu iş hayatında da başımıza gelen ve gayet normal bir duygu... Benim de bazen ʺkeşke gün 24 saat değil de 48 saat olsaymış...ʺ diye hayıflandığım zamanlar olmuştur. Hiç moralini bozma. Önemli olan ʺprogramlı olmayı öğrenmekʺ... Bu konuda kendini geliştirmen gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsun ʺzamanʺ kendiliğinden olmaz, ʺzaman yaratılırʺ...

Zaman yaratmak için ise; kendine bir tablo yapıp; gününü saat dilimlerine göre planlamaya çalışarak başlayabilirsin... Tablonda, ders saatlerinin dışında kalan zamanlara (1-2 saati aşmayacak şekilde) dinlenme-eğlenme ve geliştirmeyi arzu ettiğin konuda bir etkinlik yaz ve buna harfiyen uymaya çalış... Aynı gün içinde yarattığın diğer zamana başka bir etkinlik koy... Hatta bu konuda biraz kıskanç ol ve araya başka şeylerin girmesine izin vermeden sadece o programına odaklan...

Şimdi senin yazdığın örneklere bir bakalım,

Dil : Çağımızda dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar söylememe gerek yok (özellikle İngilizcen en az B2 düzeyinde olmalı)... Yarım sayfalık basit bir metin (hikaye kitabı olabilir) okuyup, anlamadığın kelimeleri bir kağıda yazmanı ve bunların içinden 3 tanesini öğrenmeni, akşam uyumadan önce tekrar etmeni, sabah kendini kontrol edip öğrendiysen 3 yeni kelime eklemeni, öğrenemediysen yanına 3´e tamamlayacak şekilde devam etmeni isteyebilirim. Günün sonunda bilmediğin kelimeler azaldıkça okuduğun metnin anlamı artacaktır (bu günde en fazla bir saatini alır. Geriye kaldı 23 saat ☺). Yaz tatillerinde de tempoyu arttırıp ciddi bir kursa gidebilirsin. Biliyorsun belki, genel bir kural olarak; kursta öğrendiklerini, (mümkünse aynı gün, değilse ertesi gün) kursta harcadığın zaman kadar tekrarını yapman kalıcı olması için çok yararlı olacaktır.

Solid Works (veya eşdeğeri programlar): Okullarda genellikle üst sınıflar ve/veya işi bilenler haftanın belli günlerinde bunun için kurs veriyorlar. Okul ortamında böyle bir imkan var ise bunu programına alabilirsin. Öyle bir imkan yoksa; yaz tatilinde 1 ayını ayırsan (o da sadece kurs günleri belli saatler olacak); öğrenmek için fazlasıyla yeterli. (Kursta öğrendiklerinin tekrarının önemini paylaşmıştık.)

Proje: Bu konuda nasıl bir sıkıntın var bilemedim... Proje konusu mu bulamıyorsun? Nasıl başlayacağını mı bilmiyorsun? Proje hakkında doküman mı bulamıyorsun? Ekip mi kuramıyorsun? vs. Biraz daha detay verebilirsen paylaşabiliriz tabii ki..

ʺYazın stajım oluyor...ʺ diyorsun. Ancak yaz stajları genellikle sadece 4 hafta... Onun dışındaki yaz haftaları; senin dinlenmen, eğlenmen ve eksiklerini gidermen için yeterli olabilir... Bir de kış tatili var tabii...

Programlı olarak yaşamaya başlarsan ʺ...bu saatten sonra...ʺ hepsini başaracağına inanıyor ve her şeyin gönlünce olmasını diliyorum.

Ne zaman ihtiyaç duyarsan benimle paylaşabilirsin...

Sevgiler,

MehtapMeltem Karakuş 01.04.2019
Merhaba Sevgili Mehtap Hanım,

Ben makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumda 3.sınıfta bölümüm enerji ve imalat olmak üzere iki dala ayrılıyor. Ben ise gelecekte hangi sektörde ne yapmak istediğim konusunda kararsızım. Bu seçimi neye göre yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz? Bir de okuduğum okul mühendislik alanında pek gelişmediği için mezun olunca iş bulma konusunda sorun yaşayacağımı düşünüyorum. Neler yapabilirim ve düşündüğüm gibi sorun yaşar mıyım? Bunu merak ediyorum.

Teşekkürler!
profile image
Mehtap Öğüt

01.04.2019

Makine Mühendisi

Sevgili Meltem merhaba,

Benimle paylaştığın sorularına elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Birinci sorun için benim fikrim, öncelikle senin duygularının ve eğilimlerin önemli olduğu, yani hangi dalı seçersen senin daha başarılı ve mutlu olacağın... Bunu anlamanın bir yolu, 3. sınıfın ders içeriklerini okul çevrende ve/veya internette araştırarak bilgi sahibi olman. Ondan sonra şöyle bir şey yapabilirsin: bir kağıda ʺenerjiʺ bölümünün 1. & 2. sömestir derslerini; altına da ʺimalatʺ bölümünün 1.& 2. sömestir derslerini yazıp, sonra da bunların karşısına 1´den 5´e kadara puan vermeye çalışabilirsin (1=hiç ilgimi çekmiyor.....5= çok ilgimi çekiyor). İlgini çeken dersler hangisinde ağırlıklı ise orada başarı oranın daha yüksek olacak diye düşünüyorum (bazı dersler her iki bölümün müfredatında da olabilir).

İkincisi de şu anda almakta olduğun 1. ve 2. sömestir derslerine bakarak; en başarılı notları aldığın derslerin şu veya bu şekilde devamı niteliğinde olan, bir müfredatı seçmen. Örneğin, Malzeme Bilgisi, Mukavemet, Makina Elemanları gibi derslerde notların yüksek ise ʺimalatʺ; Elektrik-Elektronik, Isı Transferi, Termodinamik gibi derslerde notların yüksek ise ʺenerjiʺ senin için daha uygun olabilir.

Unutma ki; piyasa koşulları altında, pek çoğumuz mezun olduğumuz dallarda çalışamayabiliyoruz. Kaldı ki gerek enerji gerekse imalatın onlarca dalı var... Okulda 2 ila 4 sömestir içinde verilen branşlaşmış dersler sadece küçük bir ana-temel... Üstünü sen inşa edeceksin!!!

Okuluna gelince; önemli olan, kendine artı değer katacak (elinden geldiğince) şeylerin üzerine gitmen. Bunlar; okulunu yüksek bir ortalama ile bitirmek, iyi yerlerde staj yapmaya çalışmak, kendi okulundan da üst segmentte olan bir okulda master yapmak, yabancı dilinin seviyesini geliştirmek, bilimsel ve sosyal projelere dahil olmak vb. olabilir.

Özet olarak, önemli olan şey mesleğini tutkuyla sevip ona çok emek vermekten geçiyor. Gerek enerji gerekse imalat sektörleri dünyada önemi her geçen gün artan çok güzel alanlar.

Her şey gönlünce olsun... Ne zaman istersen bana yazabilirsin...Betül Taze 02.04.2019
Merhaba,

Lise son sınıf öğrencisiyim ve mühendislik okumak istiyorum. Ankara Gazi Üniversitesi istiyorum, umarım bu yıl kazanırım. Ama insanlar bana inşaat yerine başka bir mühendisliğe yönel, işsiz kalırsın diyorlar. Ailemin durumu da pek iyi değil, bu fikir beni kötü etkiliyor. Sizce bu dala gitsem, hem bana burs imkanı sağlanır mı hem de iş konusunda olanak tanınabilir mi?
profile image
Gamze Düzün

02.04.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan çeşitli özel şirketler, vakıflar ve kamu kuruluşları bulunmaktadır. Burs verilmesi için gerekli koşulları sağlamak kaydıyla burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Mezun olduktan sonra iş bulmanız ise başarılarınız, gayretleriniz ve okul sürecinizde yaptığınız stajlarla daha kolay olacaktır.

Başarılar...Nazlıcan Çınar 26.03.2019
İyi günler,

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencisiyim. Bu sene hazırlık okuyorum. Bölümümü nasıl geliştirebilirim ve ne yapabilirim? Bu konu hakkında sizden bilgi alabilir miyim? Elektrik ve elektronik bölümüne yakın olduğu için size sormak istedim.
profile image
Nadire Eda Adanır

26.03.2019

TMK Mezunu, Elektrik Elektronik Mühendisi

Merhaba,

Öncelikle yabancı diline odaklanmanı tavsiye ederim. Zaten hazırlık okuyorsun, bu çok güzel bir fırsat. Okulunda ya da çevrendeki yabancı arkadaşlarınla pratik yapmak, eğer imkanın varsa Work&Travel benzeri programlarla yurt dışına çıkmak dilinin gelişmesinde çok etkili olacaktır. Hazırlık sonrası eğitimin boyunca, bölümünle ilgili kurs, seminer, kariyer günleri vb. etkinliklere mutlaka katılıp, alanında ilerlemiş insanların tecrübelerinden faydalanman, meslek hayatının şekillenmesinde sana çok yardımcı olacaktır. Bu sayede kendini ve ilgi alanlarını belirleyebilir, geleceğini daha kolay şekillendirebilirsin. Bunlara ek olarak stajlarını ciddiye almanı ve ileride çalışmayı düşündüğün/istediğin yerlerde yapmaya çalışmanı tavsiye ederim.

Daha yolun çok başındasın, önüne mutlaka engeller çıkacaktır, pes etmeyip ve kararlı bir şekilde ilerlediğin sürece başarılı olamaman için hiçbir sebep yok!

Sevgiler,

EdaNihal Korkmaz 03.04.2019
İyi günler,

Ben elektrik elektronik mühendisliği bölümündeyim ancak henüz hazırlıktayım. Bölümüm için kendimi nasıl geliştirebilirim, nasıl bir yol izlemeliyim?
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Nihal merhaba,

Yoğun bir çalışma gerektiren üniversite sınavına hazırlık maratonunu bitirip de, istediğin bölümde hazırlık sınıfına başlamış ve devam ediyor iken seni tebrik etmek istiyorum.

Bölümüm için kendimi nasıl geliştirebilirim, nasıl bir yol izlemeliyim? demişsin. Başlangıç olarak hemen kendine bir kariyer planı hazırlayabilirsin. Okul bittiğinde ne yaparken kendini görüyorsun? Nasıl bir iş yerinde çalışmak istersin? Özel sektörde mi? Resmi bir kurumda mı? Proje mühendisi mi? Arge mühendisi mi? Bir ofiste mi? Bir şantiye sahasında mı? Pazarlama ve satış mühendisi mi? gibi gibi...

Bu cevabı verdiğinde, seçtiğin yol ile ilgili yapman gerekenler ve gereklilikler de yine soracağın sorular ile ortaya çıkacaktır.
Örneğin,
Akademisyen olarak kendimi görüyorum dediğinde:
Akademisyen olmak için ne gerekiyor?
• Yüksek lisans yapmak gerekiyor.
• Yabancı bir dili iyi düzeyde bilmek gerekiyor.
• ................................................

Yüksek lisans yapmak için ne gerekiyor?
• Dört yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor.
• Ales sınavına girmek ve en az .......... puan almak gerekiyor.
• Mezuniyet notunun .......... en az olması gerekiyor.
• ..............................................................

Gibi gibi sorular sorarak, bu soruları cevaplayarak yapman gerekenleri belirleyip, kısa ve uzun vadede kariyer planını oluşturabilirsin.

Sevgiler,

GüleferSıla 03.04.2019
Merhaba,

Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik-Haberleşme Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Ama bazı nedenlerden dolayı başka bir üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum. Haberleşme fark derslerini de alıp kendimi o konuda nasıl haberleşme mezunu gibi geliştirebilirim? Ayrıca, yurt dışına çıkmayı da düşünüyorum, bu konuda izlemem gereken yol nedir? Bir de seneye stajım var bu konuda nelere dikkat etmeliyim, nasıl bir yer olmalı?

Şimdiden teşekkürler :)

Sıla Kaya
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili Sıla merhaba,


Elektronik-haberleşme mühendisliği bölümünden bir başka üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı düşündüğünü belirtmişsin. Teknik olarak bu nasıl olur bir akademisyen olmadığım için bilemiyorum. Bir akademisyen meslektaşımdan öğrendiğim kadarıyla bölüm değiştirme genelde aynı üniversite içinde geçiş şeklinde olabiliyormuş. Sanırım sen farklı bir şekilde geçiş yapacaksın.

Geçiş yapmayı düşündüğün üniversitede fark derslerini de alarak haberleşme alanında da kendini geliştirmek istediğini söylemişsin. Geçiş düşündüğün üniversitede haberleşme bölümü var mı? Eğer geçiş yaparsan elektrik-elektronik mühendisliği bölümününde okurken teknik olarak haberleşme fark derslerini alabiliyor musun? Bu konuda bir araştırma yaptın mı? Yapmadıysan bunu yapmanı öneririm.

Yurt dışına çıkmayı düşündüğünü belirtmişsin. Eğer bir burs programı ile gitmeyi düşünüyorsan ki bu gerçekten çok ekonomik ve iyi bir alternatif olacaktır. Üniversitelerin Erasmus gibi öğrenci değişim programları var. Şu an okuduğun ve geçiş yapmayı düşündüğün üniversitenin bu anlamda olanaklarını öğrenip karşılaştırabilirsin. Burslar birtakım ölçütler üzerinden belli sayıda öğrenciye veriliyor. Bu nedenle bu koşulları öğrenip ona göre şimdiden bir kariyer-hedef planı yapmanda fayda var.

Seneye stajın olduğunu ve bu konuda nelere dikkat etmen gerektiğini sormuşsun. İleride çalışmayı düşündüğün alan kafanda net ise o alanda çalışan şirketlerde staj yapman çalışma ortamını tanıman açısından iyi olacaktır. Yok hala düşünüyorum diyorsan, bu alanları staj sayısına indirgeyip her bir stajını farklı bir yerde yapabilirsin. Staj başvurunu internet üzerinden yapabilirsin. Zaten hemen hemen tüm şirketler başvuruyu internet üzerinden alıyor. Dikkat etmen gereken konu şu olabilir; belli tarih aralığında başvuru alındığı için o tarihleri kaçırmadan başvurunu yapman senin lehine olacaktır. Daha sonra staj yeri aramamak ve istediğin yerde yapmak adına... Staj yeri konusunda senden daha deneyimli olan üst sınıfta okuyan arkadaşlarına veya öğretmenlerine danışarak bu konuda onlardan da bilgi alabilirsin. Ayrıca staj olanakları için bulunduğun yerdeki meslek (Elektrik Mühendisleri Odası) odana da başvuru yapabilirsin.

Sevgiler,

GüleferSaadet Bağ 27.03.2019
Merhaba,

İnşaat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve inşaat mühendisliği dalında kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun için neler yapabilirim?
profile image
Fikriye Başkan

27.03.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba,

Okulunda veya diğer kurumlardaki mesleki teknik gezilere katılmanı, bölümün için gerekli bilgisayar programlarını öğrenmeni, yabancı dilini geliştirmeni, staj döneminde sana tecrübe sağlayacak projelerde stajyerlik yapmanı öneririm.Yine okulundaki kulüplere katılmanı bu kulüplerin kişisel ve mesleki gelişim programlarında yer almanı tavsiye ediyorum. Okulun sizlere sunduğu fırsatları değerlendirebilirsin. Örneğin, üniversiteler arası düzenlenen çeşitli tasarım yarışmaları oluyor. Bu tarz yarışmalara bir ekip ile katılabilirsin.Öğrencilik döneminin dolu dolu kendini her açıdan geliştirebileceğin bir dönem olmasını diliyorum.Sena Gültekin 25.03.2019
İyi günler Betül Hanım,

İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Yazın zorunlu stajım var. Bana gerçekten bir şeyler katacak, kendimi geliştirebileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?
profile image
Betül Altay

25.03.2019

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Sena,

Kendi öğrenciliğimi ve farklı iş yerlerimdeki stajları da görerek şunu söyleyebilirim ki yaz stajları teknik anlamda bir şeyler öğrenip uygulamak için ne yazık ki oldukça kısa bir süreye sahip. Ne yazık ki, staj hakkında yapılan genel hata da stajı bir kurs gibi görüp teknik beklentiye girmek oluyor. Oysa ki bu süreyi maksimumda değerlendirmek için teknik alana odaklanmak yerine stajın ekstra avantajlarına odaklanmanı tavsiye ederim. Keza bir online kurstan, pek çok stajdan çok daha fazlasını öğrenebilirsin.

Peki nedir bu stajın sağlayabileceği ekstra avantajlar? Çalışmak isteyebileceğin bir kurumda/sektörde/şehirde staj yapıp oranın çalışma/yaşam şartlarını görmek; sektördeki farklı iş tanımlarını (frontend developer, backend developer, iş analisti, test mühendisi, proje mühendisi vb.) öğrenip daha sonraki iş arayışında kendine yeni kapılar açma fırsatı edinmek; adı bilinen bir şirkette staj yapıp iş hayatına atılırken CV´nin bir adım ileride olmasını sağlamak gibi…
Başka bir avantaj da son sınıfta part-time çalışmaya devam etmek olur ki bu da sonraki yıllar için önemli bir avantaj sağlayabilir. Bu nedenle staj ararken şirketlere ʺburada daha sonra part-time çalışmaya devam edebilir miyim?ʺ sorusunu yöneltirsen iyi olur.

Öte yandan, binlerce başvuru arasından sıyrılmak için bulabildiğin her yere başvuru yapmanı ve hızlı davranmanı tavsiye ederim. Açık başvurusu olmayan firmalara internetten bulacağın mail adresleri üzerinden CV´ni atacağın bir mail yazmak dahi başvuru sayılır :) Tabi, haklı olarak ʺnereden bilebilirim şirketleriʺ diyebilirsin, o konuda da teknokentlerin sitelerini tavsiye ederim. Şirketlerin hem genel bilgileri hem de iletişim bilgilerine oralardan ulaşabilirsin.

Umarım, bu tavsiyelerim işe yarar. Görüşmek üzere!

BetülMerve Çakır 26.03.2019
Merhabalar,

İTÜ´de çevre mühendisliği öğrencisiyim. Ama satış ve pazarlama üzerine yönelmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Bir şirkette ya da ajansta maddi karşılık beklemeksizin deneyim kazanmak, iş ortamını gözlemlemek ve çalışmak istiyorum. Bana önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim şimdiden.
profile image
Sertaç Yerlikaya

26.03.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Merve,

Öncelikle cv’ni hazırlamalısın ve ne istediğini cv’nde belirtmelisin. Cv’nde neden seni ‘satış veya pazarlama’ rolü için seçmeleri gerektiğini anlatmalısın. Şirketlerde staj yapabilirsin, yarı-zamanlı iş ilanlarına başvurabilirsin. Şirketlerin kariyer günlerine ya da okul içinde katıldıkları seminer ve konferanslara katılıp yöneticileri ile tanışabilirsin. Böylece başvuru yapmak için onlarla iletişime geçebilirsin.

Kolay gelsin.Merve Çakır 03.04.2019
Merhabalar Burcu Hanım,
Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencisiyim. Hazırlık okuyorum şu an. Kendimi geliştirebileceğim bir alanda sadece manevi bir beklentiyle staj yapmak istiyorum. Ama zorunlu stajım olmadığı için zorlanıyorum. Çevre mühendisi öğrencisiyken farklı bir alana yönelebilir miyim? Örneğin pazarlama gibi? Bunun da cevabını merak ediyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
profile image
Burcu Yazgan Kayabalı

03.04.2019

Çevre Mühendisi

Merve merhaba,

Öncelikle sorun için çok teşekkür ederim. Henüz hazırlık öğrencisi iken staj yapmak ve kendini geliştirmek istemen gerçekten çok önemli. 13 yıldır çevre danışmanlığı sektöründe faaliyet gösteren bir uzman olarak söyleyebilirim ki mesleğimiz hem ülkemizde hem de dünyada geçerliliği olan ve keyifle çalışabileceğin alanlar sunacak. Bu nedenle, pazarlama gibi bir alana yönelmektense çevre mühendisliği alanında kendini geliştirmeye odaklanmanı tavsiye ederim. Staj için yaşadığın zorluklar şu aşamada normal. 2. sınıf ile birlikte çevre mühendisliği ile ilgili dersler almaya başladıktan sonra staj yapman senin açından da daha faydalı olacak. Bu süreçte kişisel gelişime yönelik öncelikle Türk çevre mevzuatını okumanı, sonrasında da uluslararası çevre ve sosyal standartları araştırmanı tavsiye ederim.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü: https://cygm.csb.gov.tr/
(Sol taraftaki basamaklardan ʺmevzuatʺ başlığına tıklayarak kanun, yönetmelik ve tebliğlere ulaşabilirsin.)

IFC Performans Standartları: https://www.ifc.org/performancestandards
(Google’da performans standartları şeklinde aratıp Türkçesine de ulaşabilirsin.)

Bunun haricinde çevre, ekoloji ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışan dernekler var. Google’dan bu kilit kelimelerle arayarak ve sitelerini inceleyerek sana uyacak bir dernek tespit edebilirsin. Buralarda gönüllü çalışma olanakları da olabiliyor. Bu şekilde çevre sektörüne giriş yapma fırsatın olabilir. İlave soruların olursa bana her zaman ulaşabilirsin.

Başarılar dilerim,

BurcuTuba Bozkurt 29.03.2019
Merhaba Sevgili Semiha Hanım,

Şu an 3.sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim. Derslerde aldığım teorik bilgilerin yanı sıra artık son seneme doğru ilerlediğimden, projelere de ilgimi arttırmış bulunmaktayım. Fakat bölüm derslerimizde her daldan eğitimleri görüyoruz. Kimini kendimiz seçiyoruz kimi de zorunlu oluyor bildiğiniz gibi. Ben hangi alana ilgi duyduğumu maalesef henüz karar veremedim. Öncelikli sorum kararımı neye göre verebilirim, tavsiyeleriniz neler olur ? Diğer bir konu ise projelerimde zorlanmamak adına şimdiden neler yapabilirim, hangi programlarda kendimi geliştirmeliyim?

Sevgiler...
profile image
Semiha Yaşar

29.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Tuba,

Son sınıfa yaklaştıkça genellikle mezun olunca ne yapacağım sorusu ile karşılaşılıyor ve tereddütler başlıyor. Sende de öyle oldu anlaşılan. İlk soruna cevabım bu yaz 2 staj yapman olur. Staj yerlerini de farklı firmalar ve bu firmaların tasarım ve planlama veya üretim bölümlerinden seç. Böylece ne yapmak istediğin konusunda daha fazla bilgi sahibi olursun. 2. soruna gelince iş hayatında merak gerekir. Merak edip öğrenirsen zorlanmazsın. Yüzeysel çalışırsan, detaycı olmazsan her iş sana zor gelebilir. Ben de sana sorayım, proje derken ne anlıyorsun veya ne demek istiyorsun ? Ne, niye ve nasıl sorularının cevabını her zaman kendine sorarsan yolunu daha iyi bulabilirsin.

Sevgiler ve başarılar...Gizem Akbulut 26.03.2019
Merhabalar,

Ben Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bölümümüzde üniversitenin önemi de çok diye biliyorum. Bu doğru mu sizce ve kendimi geliştirebilmek için neler yapmalıyım?

Çok teşekkürler,

Gizem
profile image
Çiğdem Tamer

26.03.2019

Bilgisayar Mühendisi

Gizem merhaba,

Öncelikle üniversite hayatının başından itibaren kişisel gelişimine odaklandığın için seni tebrik etmek isterim. Üniversitenin ne kadar önemli olduğu konusundaki sorunun yanıtı da kısmen burada.

Hayatta pek çok konuda geçerli bir kural vardır: Her zaman senin sahip olduğundan daha iyiler ve daha kötüler olacaktır. Aynı durum öğrenciler için de geçerli. Üniversiteden sadece bir diploma almış olarak mezun olabilir, veya üniversite hayatının başından itibaren kendini geliştirmek için doğru adımları atarak oradan geleceğe hazır bir mühendis olarak çıkabilirsin.

Nihayetinde üniversite kendimizi hayata hazırlamamız için gereken altyapıyı sunan bir platformdur. Bu platformdan ne kadar faydalanabileceği kişinin kendisine bağlıdır. Üstelik bunun sadece bir başlangıç olduğunu da unutmamak gerek. Çünkü öğrenme ömür boyu devam eden bir süreç.

Kendini geliştirmek için şimdi ne yapabilirsin?

Yaşam sürecimiz boyunca her şey gittikçe artan bir hızla değişiyor. Bu değişimin tetikleyicisi de teknoloji. Son 50 yıl içinde yaşanan dönüşüme bakmak fikir verebilir, ancak eksik kalır. Çünkü önümüzdeki 50 yılda çok daha fazla değişim olması ve değişimin hızının sürekli artması bekleniyor.

Öyleyse üniversite döneminden şu faydaları sağlamaya çalışmak gerekiyor:

1) Anlayarak öğrenmek – çünkü mevcut bilgi seviyemiz öğrenme kabiliyetimizi etkiliyor:
Bunun anlamı dersi ezberleyip geçmemeli, konuların mantığını çözmeli. Bu şekilde farklı zamanlarda öğrendiklerimizi birbirleri ile ilişkilendirebilir, noktaları daha hızlı birleştirebiliriz. Çünkü bugün öğrendiklerimiz daha sonra öğreneceklerimiz için gerekli olacak.

2) Analitik ve sistematik düşünmeyi öğrenmek: Mühendislik bölümleri bunu başarılı bir şekilde yapıyorlar. Bu konuda bir farkındalık geliştirmek ve konulara analitik ve sistematik bir şekilde yaklaşmayı denemek.

3) Öğrenmeyi öğrenmek: Okulda veya derslerde hazır sunulan bilgilerle yetinmeyip araştırmayı, bilgiye ulaşma yeteneğini geliştirmek. İleride karşına çıkacak yeni konuları da kolaylıkla öğrenebileceğin, sorunları çözebileceğin bir pratik ve özgüven geliştirmek. Mezun olduktan sonra bu gerekecek.

4) Çok yönlü olmak: Varsa seçmeli dersleri tamamen farklı bölümlerden almak. Farklı bölümlerden de arkadaşlar edinmek ve neler öğrendiğinizi, projelerinizi birbirinizle paylaşmak.

5) Her yaz dönemi düzenli olarak farklı bir alanda, farklı bir tür şirkette staj yaparak iş dünyasını, iş ortamlarını ve iş imkanlarını yerinde görmek.

6) Varsa okuldaki kulüplerden ilgi alanına giren bir-ikisinin çalışmalarına katılmak. Kulüpler yeni hobileri hayatımıza sokabildiği gibi, sosyal becerilerin gelişmesine de yardımcı oluyor.

7) Ve en önemlisi İngilizce konusunu mezun olmadan önce mutlaka çözmek: Bilgisayar terminolojisini öğrenmek kadar, günlük dili öğrenmek de aynı derecede önem taşıyor.

Bilgiye ulaşmak için, ya da kendini yazılı veya sözlü olarak İngilizce ifade etmen gerektiğinde, bu konunun önünde bir engel olmaması önemli. Mezuniyeti takiben kapılarını sizlere açacak şirketler de, İngilizce bilenler ve bilmeyenler için farklı olacaktır.

Bunun için önerim mevcut seviyene göre gerekiyorsa önce okulunu aksatmayacak şekilde düzenli olarak bir kursa gitmen. Sonra kurs aşamasını hızlıca geçip İngilizceyi günlük hayatına sokabilmek gerekiyor. Bu aşamaya gelene kadar ara vermemek önemli. Çünkü her ara verdiğinde verdiğin emeğin bir kısmı ziyan olur, başa sararsın.

İngilizceyi günlük hayatına sokabildiğin zaman iş çok daha kolay. Okuyacağın her iki kitaptan biri İngilizce olabilir, İngilizce olarak çekilmiş filmleri orijinal dilinde izleyebilirsin. Bu ve benzeri yollarla hayatın akışındaki aktivitelerden bazılarında doğal olarak pratik yapabilirsin.

Son olarak üniversite yıllarından itibaren kültürel aktivitelerin de çok önemli olduğunu unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Tiyatro, sinema ve konserler hem arkadaşlarla paylaşılabilen, hem de farkında olmadan bizi geliştiren aktiviteler. Bunları da kaçırma derim!

Sevgilerimle,

Çiğdemİlayda Hastaoğlu 25.03.2019
Merhaba Çağla Hanım,

Konya Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra pazarlama sektöründe yer almak istiyorum. Staj için yer önerir misiniz? Sadece İngilizce bilmek yeterli mi, yeterli değilse ikinci bir dil önerinizi öğrenebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler,

Saygılarımla...
profile image
Çağla Karaaslan Hullu

25.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba,

Önerim öncelikli olarak mesleğini en iyi şekilde öğrenmen olur. Bu nedenle tercihini bünyesinde farklı alanlarda mühendislerin çalıştığı ve üretim tesisi bulunan firmalardan yana kullanabilirsin. Pazarlamaya ilgi duyuyorsan üçüncü sınıftan itibaren bu alanda staj yapabilir veya part time olarak çalışabilirsin. Çalışacağın her yerde farklı yetkinlikler edinirsin. Bu nedenle çalışacağın firmayı seçerken sana verilen sorumluluğun net olarak tanımlanmış olmasına, başından sonuna kadar sınırları belirlenmiş bir projede çalışma imkânı olup olmadığına ve seninle ilgilenebilecek deneyimli kişilerin projede yer alıp almadığına dikkat edebilirsin. Çalışmanın yanı sıra mutlaka pazarlama alanında okumanı, kendini geliştirmeni ve dünyadaki pazarlama gündemini takip etmeni öneririm.

Öncelikle İngilizceyi çok iyi konuşmalısın, şu anda dünyayla iletişim kurabilmenin tek yolu bu. Birden fazla dil bilmek seni her zaman farklılaştırır, bu nedenle yeni bir dil daha öğrenebilirsin. Şu anda dünyada en çok konuşulan dillere ve gelişmekte olan pazarlara bakıldığında fark yaratmak için Çince, Rusça veya Arapça farklı alternatifler olabilir.

Sevgiler!İrem Yazır 03.04.2019
Merhabalar,

Elektrik-elektronik mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Hem teknolojinin hızlı ilerlemesi hem de erkek mühendislerin bu alanda öne çıkarılması yüzünden fazla rekabete maruz kalıyoruz gibi hissediyorum. Kendimi geliştirmek ve geleceğe hazırlanmak adına 1. sınıftaki boş vaktimi değerlendirmek istiyorum. Ne yapsam verimli olur? Ekstra olarak neler öğrenmeliyim sizce?
profile image
Gülefer Mete

03.04.2019

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Sevgili İrem merhaba,

Senin sorunu okuyunca Aksu Bora’nın ʺToplumsal Cinsiyete Dayalı Ayrımcılıkʺ başlıklı makalesi ve oradaki ʺNeden daha çok erkek mühendis, daha çok kadın psikolog var?ʺ sorusu aklıma geldi.

TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği )’nin 2018 verilerine göre 550.000 üyesi var ve bu üyelerinin %20’si kadın üyedir. Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı kadın üye oranı ise %10 düzeyindedir.
Soruyu şöyle de sorabiliriz. ʺNeden daha çok kadın mühendis yok?ʺ
Üniversite sıralarına dönersek, mühendislik bölümlerindeki erkek kız öğrenci oranları da aynı oranlardadır. Bunu sende gözlemlemişsindir.
Öğretmenlik bölümlerinde okuyan ve sonrasında öğretmenlik yapan kadın erkek öğretmen sayılarına baksak, muhtemelen bu oranlar mühendislik bölümlerinin tersine bir durum sergileyecektir.
Konu yukarıda sözünü ettiğim makalenin daha ilk paragrafında Simone de Beauvoir’in ʺKadın doğulmaz, kadın olunurʺ sözü ile billurlaştığını ifade ettiği toplumsal cinsiyet kavramına gelip dayanmaktadır.
Mühendislik ve öğretmenlik meslekleri üzerinden gidersek; toplumumuzda öğretmenlik kadınlar için uygun bir meslek olarak dikte edilirken, mühendislik erkek mesleği olarak dikte edilmektedir.
ʺNeden öğretmenlik kadınlar için uygun bir meslek olarak görülüyorken, mühendislik kadınlar için uygun bir meslek olarak görülmüyor?ʺ konusuna baktığımızda ise, toplumumuzda kadının asli görevinin ev işleri yapmak olduğunun altının çizilmesi ve ev dışında bir işte çalışacak ise bu ev dışı işin ev içi işleri engelleyecek bir iş olmamasının dikte ettirilmesidir.
Toplumdaki önyargılar, kabuller ile çoğu zaman meslek tercihleri yapılabilmektedir.Bu nedenle daha üniversite öğrenimi sıralarında mühendislikte kadın öğrenci sayısı az olmaktadır.
Dolayısıyla rakiplerimiz, rekabet ettiklerimizin çoğu da erkekler olmaktadır.
Mühendis kadınların sayıları fazla olsaydı, muhtemelen rakiplerimizin çoğunluğu da onlar olacaklardı.
Temennimiz de -mühendislik mesleğini yapmak isteyen kadınların önündeki toplumsal cinsiyet engellerinin kalkması- olsa gerek.
Türkiye’nin Mühendis Kızları programı da mühendislik mesleğini anlatarak mühendis kadınların sayısını arttırmayı amaçlıyor.
Kadın mühendisler olarak çok kalabalık değiliz ancak Türkiye’nin Mühendis Kızları programı mentör-menti buluşmalarında da gördüğüm bir şey var. O da az sayıdaki kadınlar çok şeyler başarmışlar.
Belki o kadınların hikayelerini duymak bizi motive edecektir.

Virginia Woolf ʺKendine Ait Bir Odaʺ kitabında şöyle diyor;
ʺYaşama işini sürdürmeniz için sizi daha nasıl yüreklendirebilirim? Genç hanımlar, diyebilirim, lütfen kulak verin, sıkıcı son şimdi başlıyor, bence sizler utanç verici ölçüde bilgisizsiniz. Bir tek önemli buluşunuz yok. Hiçbir zaman bir imparatorluğu yerinden sarsmış ya da bir orduyu savaşa götürmüş değilsiniz. Shakespear’in oyunları da sizlere ait değil ve hiçbir zaman barbar bir kavimi uygarlığın iyi yönleriyle tanıştırmadınız. Özrünüz ne? Dünyanın, her biri trafiğe, işe güce ya da aşka dalmış beyaz, siyah ve çikolata renkli sakinleriyle dolu sokaklarını, alanlarını ve ormanlarını gösterip yapacak başka işlerimiz vardı dememiz doğrudur. Bizim yaptıklarımız olmasaydı, o denizlerde yelken açılmazdı, o verimli topraklar birer çöl olurdu. İstatistiklere göre şuan var olan bir milyar altı yüz üç milyon insanı, belki de altı ya da yedi yaşına kadar, doğurup, besleyip, yıkayıp eğittik, kimilerimiz yardım gördükse de bütün bunlar çok zamanımızı aldı.”

Sevgili İrem dersler ile ilgili şunu okumalısın, şu derse ağırlık vermelisin gibi bir öneri bende çok işe yaramadı.
Senin aradığın cevap da bu değil diye düşünüyorum.
Sorunda maruz kaldığını –kaldığımız– ifade ettiğin rekabeti anlamak adına ilk etapta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramı üzerine eğilmeni önerebilirim.
Yazımın başında bahsettiğim makalenin tamamının olduğu linki aşağıda paylaştım.
İkinci bir öneri olarak, gönüllü olarak birtakım uğraşların içinde olmak ve kendin için zaman yaratıp meslek eğitimi dışında bir takım hobiler edinmek çalışma yaşamında da başarıyı getiriyor.
Kendi deneyimimden ve yakın çevremde bunu fark ettiğimi söyleyebilirim .
Benim geç fark ettiğim bu durumu belki sen daha üniversitede okurken, okul yaşamının içinde birlikte yürütebileceğin hobiler (resim yapmak, amatör tiyatro yapmak, müzik aleti çalmak vb. ), uğraşlar (gönüllü olarak sosyal içerikli projelerde yer almak, dezavantajlı gruplar için yapılan çalışmalar içinde olmak, okul içindeki kulüplere katılmak, meslek odalarına –EMO genç– kayıt olup oradaki faaliyetlerin bir parçası olmak... gibi gibi) edinerek mesleki alandaki başarını istediğin seviyeye taşıyabilirsin.

Sevgiler,

Gülefer

Aksu Bora’ya ait makalenin linki: http://secbir.org/images/haber/2011/01/15-aksu-bora.pdfSelin Öztekin 13.03.2019
Merhaba Sevgili Semiha Hanım

Ben makine mühendisliği okuyorum. Son stajım olan organizasyon stajımı yapmak için pek çok yere başvurdum fakat henüz bir dönüş alamadım. Öncelikle kız olduğumuz için ben ve kız arkadaşlarıma staj imkanı vermeyen pek çok yer var. Oysa ki her mühendis adayı gibi ben de iyi ve gelişim sağlayabileceğim bir yerde staj yapmak istiyorum. Mümkünse bu konuda önerilerinizi alabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla
profile image
Semiha Yaşar

13.03.2019

Makine Mühendisi

Merhaba Selin,

Staj yeri bulamama konusundaki endişeni anlıyorum. Ancak konu kadın olduğun için staj yeri bulamaman değil. Aynı konu erkek öğrenciler için de geçerli. Mühendislik okuyan öğrenci sayısı arttıkça staj yapmak zorunda olanların da sayısı artıyor. Şirketler için stajyere yer bulmak ve iş vermek kolay değil. Gençler de mezun olur olmaz büyük şirketlerde çalışmak istediklerinde staj için de bu tür bir yer arıyorlar. Ancak kurumsal şirketlerin bile kontenjan sıkıntısı olabiliyor.

Benim önerim sana iş verip, çalışmana imkan sağlayacak küçük bir firmada staj yapman. Büyük bir firmada iş yapmadan durmak yerine, çalışacak bir yer bulman çok iyi olur. KOBİ’ler stajyere iş yapacak eleman olarak baktıklarından çok şey öğrenirsin. Sonuç olarak bu zorluğu, öğrenme fırsatına çevirmek senin elinde.

Başarılar dilerim.Özgür Doğa Yıldırım 14.03.2019
Merhaba,

Ben Özgür Doğa. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. Biyografileri okuduğumda meslek hayatına yeni ve hızlı bir giriş yaptığınızdan beni anlayabileceğinizi düşünerek size yazmak istedim. Bu yaz karayolu stajı yapacağım. Stajımı iyi bir yerde yapmak istiyorum çünkü ardından mezun olacağım. Sizin çalıştığınız şantiyelerin bana çok şey katacağını düşünüyorum. Bunun için ne yapmamı önerirsiniz?
profile image
Fikriye Başkan

14.03.2019

TMK Mezunu, İnşaat Mühendisi

Merhaba Özgür Doğa,

Mesleğinde seçeceğin alanı belirlemek için staj yeri çok önemlidir. İlk stajımı ben de karayolu projesinde yapmıştım. Bana işe başlayacağım zamanlarda oldukça kolaylık sağlamıştı. Bu yüzden özellikle ulaşım departmanında ilerlemek istiyorsan sana Karayolları Bölge Müdürlüğü´nde veya ulaşım alanında çalışan diğer firmalarda staj yapmanı öneririm. Stajyerlik döneminde de ilk kısımda laboratuvarda daha sonra saha kısmında çalışmanı tavsiye ediyorum.
Staj başvurularında dönüş alamıyorsan, pes etmeden sınırları zorlamaya çalış. Hatta yapabiliyorsan başvuru için direkt firmaya gidebilirsin. Şunu belirtmek isterim ben bu şekilde staj yapacağım yere kabul edilmiştim :) Emin olabilirsin isteğini ve azmini görenler seni geri çevirmeyecektir.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.Ecem Aydın 25.02.2019
Merhabalar Sertaç Hanım,

Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.
1.sınıfta neler yapabilirim, kendime fazladan neler ekleyebilirim sizce?

Ecem
profile image
Sertaç Yerlikaya

25.02.2019

Endüstri Mühendisi

Merhaba Ecem,

Birinci sınıfta özellikle okulda vaktini iyi değerlendirmeni öneririm. Okulu tanımak, çevreni genişletmek ve kendini sözlü ve yazılı ifade etmek için karşına çıkacak fırsatları değerlendirebilirsin.

Örnek olarak:
• Kulüp çalışmalarına katılabilirsin.
• Bölümde, kütüphanede yarı zamanlı çalışabilirsin.
• Okul dergisinde yazabilir, web sitesinin güncellemelerini yapabilirsin.
• Yeni bir dil öğrenebilir ya da İngilizceni ilerletmek için okuldan ders alabilirsin.
• Konferans, toplantılarda görev alarak okula gelen yabancılara yardımcı olabilirsin.

Sevgiler,

Sertaç YerlikayaSOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN