Meslek seçiminde mühendisliği mi değerlendiriyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

Mühendislik mesleğiyle ilgili sorularınızı, Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesine destek veren gönüllü mühendislerimiz ve TMK üniversite programından mezun olup alandaki yerini almış genç mühendislerimiz cevaplıyor.

Mühendislerimizin biyografilerini inceleyebilir; merak ettikleriniz hakkında ilgili gördüğünüz mühendisimize sorunuzu yöneltebilirsiniz.


  Yanıtlanmış Sorular (1102)
Beyza D******** 27.02.2023
Merhabalar,

Öncelikle kadın mühendisler olarak kendimle ve meslektaşlarımla gurur duyduğumu belirtmek isterim. Ben elektrik elektronik mühendisliği bölümünden 2021 yılında mezun oldum ve 1 yıl KPSS’ye hazırlandım, şu anda çalışmıyorum. Açıkçası bölümümü iş imkanı geniş mantığıyla tercih etmek durumunda kalmıştım. Okul dönemimde son sınıfta iç tesisat projesi hazırlama konusunda daha ilgili olduğumu fark ettim. Siz de kariyer hayatınıza proje mühendisi olarak başlamışsınız. Ben de şu anda Udemy üzerinden Autocad eğitimi veren bazı kurslar almaktayım. Diğer yandan proje çizimini 2 yıllık bölüm bitiren çalışanlar da üstlenebiliyor. Mühendis olarak proje çizimi dışında hangi sorumlulukları üstlendiğimizi, bu yolda kendime temelde neler katmam gerektiğini ve bu alanın avantaj ve dezavantajlarını paylaşabilir misiniz? Daha çok bu tarzda ofis ortamında ilerlemek niyetindeyim.

Yazılım konusu da günümüzde oldukça tercih edilen bir alan olduğu için bazı kararsızlıklar yaşıyordum. Aynı bölümden mezun olduğum arkadaşlarımın geneli “yazılım” tavsiye ediyor veya o alanda ilerlemeye başladılar. “AutoCad” öğrenmek yerine programlama dillerine bak, onları öğren vs. gibi yorumlar duymak da biraz etkiledi. Proje mühendisi olarak ilerlemek acaba mantıksız mı boşa mı zaman kaybediyorum, yazılımda daha mı iyi ilerleyebilirdim gibi bazı kararsızlıklar yaşadım. Henüz tecrübesiz olduğum için de bu bocalamalar yaşanıyor muhtemelen. Proje alanında avantaj ve dezavantajlar hakkında, işleyiş hakkında, tam olarak ne görev üstleneceğim konusunda daha geniş fikir sahibi olmak kararsızlıklarımı gidermem konusunda yardımcı olabilir diye düşündüm. Bu noktada deneyimli bir meslektaşımdan görüş almak istedim.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum, sağlıklı günler dilerim.
profile image
Hande Babacan Belenköylü

27.02.2023

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Beyza,

Kadın bir mühendis olarak aramıza hoş geldin öncelikle. Seni ve senin gibi bölüme hevesli meslektaşlarımızı görmek ne güzel. Autocad, çizim ve proje temelli alanlara ilgi duymana da çok sevindim. Evet, ben de ilk deneyim olarak meslek hayatıma proje mühendisi olarak başlamıştım. Temel görevlerim arasında, Autocad´de pano dizaynı yapmanın yanı sıra 3 hat ve tek hat proje çizimi, elektrik şalt malzemelerinin satın alma takibi, montaj ekibinin takibi ve yerinde montaj faaliyetleri, teklif hazırlama vs vardı. Proje bazlı çalışmalarda çizim haricinde projenin tamamlanmasına dair birçok farklı faaliyeti eş zamanlı öğreniyorsun ve yapıyorsun.

Yazılım gelişen teknolojinin bir çıktısı ve çağımızın meslekleri arasında olan bir alan. Yazılıma ilgi duyman ve bu alana yönelmen, sevdiğin işi yapmak açısından oldukça önemli. Yazılım, proje veya başka herhangi bir alan... Hangi alanda başlarsan başla her birinde alacak olduğun maddi dönüş, bireysel mutluluğun, başarın, senin tecrübene ve hangi şirkette ne pozisyonda işe başladığın ile alakalıdır. Bu açıdan, öz gelişim ve bir konuda uzmanlaşmak büyük önem arz ediyor. Tecrübeli insanlardan fikir almak, alan seçimi konusunda fikir verecek olsa da yönelmek istediğin ve becerin olduğunu düşündüğün alanı kendin belirlemelisin.

Bölümümüz geniş iş yelpazesi ve çok fazla alan seçeneği olan bir bölüm. Piyasada her alana ve bu alanda faaliyet gösteren her mühendise ihtiyaç var. Hangi alan olursa olsun, o alanda harikalar yaratmak kişinin kendi çabasıyla alakalıdır. Bu nedenle, verimli ve mutlu bir iş hayatı için ilgi duyduğun alana yönelmeli isterim, başlayınca harikalar yaratacağından zaten şüphem yok.

Başarılar diliyorum.Berk A******* 27.02.2023
Merhaba,

Şu anda 3. sınıf elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. 4. sınıfta seçmeli dersler seçiyoruz. Yüksek gerilim tekniği dersini seçtiğimde ileride bu alanda çalışacaksam sertifika almak zorunda değilim. Size sormak istediğim elektrik elektronik mühendisliği için hangi alandaki sertifikaları almak iyi olur?

Teşekkürler, saygılarımla...
profile image
Hande Babacan Belenköylü

27.02.2023

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Berk,

Sahip olduğumuz sertifikalar ilgili konuya dair deneyimimizi veya bilgimizi göstermektedir ve önem arz etmektedir. Bunlar, iş hayatında da sahip olduğumuz tecrübelere dair işverene fikir veren destekleyici dokümanlardır. Yani işveren ne sadece bu sertifikalara bakarak kisiyi işe alır ne de bir kişiyi işe alırken bu sertifikaları göz ardı eder. Mühendislik konuları ile alakalı eğitimler ve sertifikalar önemlidir ama zorunlu değildir. İlgi duyduğun alanlar ile ilgili eğitim alman ve bu eğitimlerini belgeleyen sertifikalar alman kişisel ve mesleki gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Teknik konular dışında farklı konularda alınan ve iş hayatında büyük önem arz eden Liderlik, Yönetim, ISO Standartları gibi eğitimler ve sertifikalar sana ve çalışma hayatına büyük katkı sağlayacaktır.

Sevgilerimle.Buse K***** 08.03.2023
Merhabalar,
Gerçekten hayran kaldığım bir kariyeriniz var. Ben ODTÜ´de 3. sınıfta kimya mühendisliği okuyorum ve öncelikle mühendislik alanında kendimi iş anlamında geliştirip sonrasında yönetim kısmında iş edinmek istiyorum. MBA yapmak aklımda var, ona ek olarak sizce okurken işletme, ekonomi gibi bölümlerde yan dal da yapmam mantıklı mı?
profile image
Büşra Ceren İdemen

08.03.2023

Kimya Mühendisi

Buse merhaba,

Öncelikle güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Aynı zamanda üniversite hayatında da başarılar diliyorum. Ben her zaman okurken kendine olabildiğince yatırım yapmanı ve öğrenebildiğin kadar çok şey öğrenmeni öneririm. Bu ister başka bir bölüm okumak olsun, ister alacağın bir eğitim, sertifika programı, çalışacağın/staj yapacağın bir firma, katılacağın bir proje...

MBA yapmak için çalışma hayatına başlayıp en az bir iki yıl deneyim kazanmanı öneririm. Sonrasında yapacağın MBA kariyerinde çok daha faydalı bir yol açacaktır sana. Bu sebeple okurken işletme, ekonomi ile yandal yapma veya açık öğretim ile ikinci üniversite olarak okuma şansın varsa bence çok faydalı olacaktır. İlerde liderlik yolunda altyapında işletmenin de bulunduğunu belirtmek seni öne çıkaracaktır.

Umarım destek olabilmişimdir.

Sevgiler,

CerenMukadder G****** 24.01.2023
Merhabalar hocam,

Ben hastanede çalışan bir memurum henüz yaşım 19 ama yazılım alanına yönelmeyi hep istiyordum. Şimdi ben MEB ve uluslararası onaylı sertifika alarak mı yoksa üniversite okuyarak mı yönelmeliyim ? Üniversite için ders çalışmak sıkıcı olabiliyor ama ilgi alanım olan yazılıma direkt yönelmem daha iyi olabilir diye düşünüyorum ama üniversite de okumak istiyorum, yani ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Sizin düşünceniz nedir ?
profile image
Gizem Kayar

24.01.2023

Bilgisayar Mühendisi

Merhaba Mukadder,

Ben her işin iyi yapılabilmesi için eğitiminin alınması gerektiğine inananlardanım. Yaşın da henüz çok genç olduğu için üniversiteye yönelebilirsin. Sıkıcı olacağını düşündüğün kavramlar ileride bir yazılımcı olarak işine yarayacak kavramlar. Ama yine de işin yüzünden vakit bulamazsan o zaman başka programlara yönelip şansını deneyebilirsin.Merve 24.01.2023
Merhaba,

Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Endüstri Mühendisliği okumak istiyorum ve insan odaklı alanlarda çalışmak istiyorum. Örneğin; Çocuk Esirgeme Kurumları, psikolog kliniği, huzurevi, yardım vakıfları.

Endüstri mühendislerinin fazla iş alanı olduğunu biliyorum fakat bu alanlarda da çalışabilir miyiz? Araştırdığımda Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi vs. okumamız gerektiği yazıyor. Ama endüstri mühendisleri buralarda neden yöneticilik yapamasın ki?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.
profile image
Sertaç Yerlikaya

24.01.2023

Endüstri Mühendisi

Sevgili Merve,

Endüstri mühendisliği sosyal alanlarda da fark yaratacak bir meslek. Bunu bir lise öğrencisi olarak görebilmiş olman ne kadar iyi araştırdığını ve analiz edebildiğini gösteriyor. Seni candan tebrik ederim.

Sosyal alanlarda hizmet kalitesinin yükseltilmesi, kısıtlı kaynakların iyi yönetilmesi, yeni kaynaklar oluşturulması, farklı yetkinlikteki çalışanların becerilerinin geliştirilmesi gibi konular bütünsel bakmayı öğrenen endüstri mühendislerinin kolaylıkla çözüm getireceği alanlar. Mühendislik derslerinin yanında sosyal bilimlerde kendini geliştirmen önemli. Psikoloji, sosyoloji, rehberlik gibi konularda ek dersler alman seni aday olacağın kurumlarda da öne geçirecektir. Ayrıca eğitimin sonrasında yurt içinde ve yurt dışında bu kurumlarda staj yapman geliştirmeye ihtiyaç duyacağın alanlarda da sana ışık tutacaktır.

Bol şans dilerim, yolun açık olsun

SevgilerZehra G******* 31.01.2023
Öncelikle başarılarınız için sizi çok tebrik ederim. Ben Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Bu sene ortalamamı yüksek tutmak istedim çünkü Erasmus, yan dal, Çap veya yatay geçiş programlarına başvurmayı düşünüyorum fakat hangisi kişisel gelişimim ve akademik kariyerim için daha doğru bir tercih olur emin olamadım ve bir de sizin fikirlerinizi almak istedim.
profile image
Büşra Ceren İdemen

31.01.2023

Kimya Mühendisi

Merhaba Zehra,

Çok teşekkür ederim. Ben de sana başarılar diliyorum.

Açıkçası bu soruyu kendime sordum. Yan dal yapmış biri olarak geriye dönüp baktığımda keşke şunu da yapsaydım dediğim konu Erasmus’tur. Bence üniversite döneminde o tecrübeyi edinmek, hem farklı kültürler tanımak hem de global bir vizyona sahip olmayı sağlıyor. Yani önerim kesinlikle Erasmustur. Etrafımda yapan arkadaşlarım veya işte beraber çalıştığım kişilerden de edindiğim izlenim, hem iyi firmalarda çalışmaya başlarken hem de iş hayatında bir çok fayda sağladığı yönünde.

Bunun yanında tabi ki kendini geliştirmek adına yapacağın her türlü çalışma sana katkı sağlayacaktır. Sadece Erasmus ile de kalmamanı kendini her yönden geliştirecek, okul içi ve okul dışındaki kulüp aktivitelerinde aktif rol almanı, tanışabildiğin kadar kişiyle görüşüp rol model liderler belirlemeni, eğer mümkünse onlardan mentorluk almanı tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerimle,

CerenEylül A******* 25.01.2023
Merhabalar,

Ben ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü bu sene kazandım ve hazırlık okuyorum. Bölüme geçmeden önce kimya mühendisliğine gerçekten uygun olup olmadığım hakkında şüphelerim oluşmaya başladı. Matematiksel analiz yapmak, veri toplamak, süreç analizi yapmak çok ilgimi çekiyor. Ayrıca kimya mühendisliğinin meslek hayatında bir sürü alanı olması da bana onu yazdıran sebeplerden biri. Bunların yanında kimyayı çok sevmediğimden dolayı aklımda şüpheler oluştu ve size danışmak istedim. Sizce ileriki süreçlerde kimyaya alışamazsam bölümü okumam mantıklı mı? Bölümü bırakmazsam meslek hayatında süreç tasarlama ve verilerle ürün geliştirme ile alakalı seçeceğim alan konusunda bir öneriniz var mı? Petkim´de yaptığınız işler ilgimi çektiği için size danışmak istedim.

Ek olarak, ODTÜ´de okurken kendimi sosyal ve akademik açıdan geliştirmem için bana önerebileceğiniz şeyler var mı? Ya da 1. sınıfa geçmeden önce keşke yapsaydım dediğiniz şeyler neler?

Zaman ayırdığınız için ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.
profile image
Ceren Kantar

25.01.2023

Kimya Mühendisi

Eylül Merhaba,

Yaşadığın kaygıları ben de yaşamıştım; yani benim de kimyaya özel bir ilgim veya becerim olduğu söylenemez. Ancak kimya bölümünden aldığımız hem CHEM 111/112 derslerini hem de analitik kimya, organik kimya, fizikokimya gibi dersleri geçmekte zorlanmadım. Yani geçerli bir not almak ve eğitimine sorunsuz devam edebilmen için özellikle kimyayı sevmen gerektiğini düşünmemelisin. Derslere önyargısız yaklaşman ve düzenli katılım sağlaman başarı elde etmen için yeterli olacaktır.

Bölüme geçtikten sonra özellikle 2.sınıfın 2. döneminden itibaren asıl kimya mühendisliği dersleri ile karşılaşmaya başlıyorsun. Bunlar için de elbette kimya bilmen gerekli ama kimyasal detayların ötesinde mühendislik bakış açısının daha baskın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Söylediğin gibi veri/grafik analizleri, matematiksel çözümlemeler sana keyif veriyorsa kimya mühendisliği derslerinin üstesinden keyif alarak geleceksindir.

Meslek hayatına gelecek olursak, hangi alanda çalışmanın sana keyif vereceğine karar vermek için acele etmemeni öneririm. Aslında baktığımız zaman kimya mühendisleri, hemen her departmanda süreç yönetimi/süreç iyileştirme ve veri analiz etme/sonuçları yorumlama becerilerine sahip olmalıdır. Özellikle petrokimya ve rafineri sektöründe; üretim, proses, optimizasyon, planlama, ekonomi, fizibilite, satış, satın alma/tedarik, ar-ge, müşteri çözümleri, sürdürülebilirlik, kalite yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği birimlerinin hemen hepsinde kimya mühendisleri çalışmaktadır. Bu departmanlarda başarılı olup öne çıkan arkadaşlarımız için ortak paydaya bakacak olursak; etkin iletişim, verileri doğru analiz etme becerileri ve sorumluluk bilinci ile karşılaşırız.

Örneğin; insanlarla iletişiminin çok kuvvetli olduğunu düşünüyorsan satış, satın alma/tedarik veya müşteri ilişkilerinde başarılı olabilirsin. Ya da rakamlarla oynamaktan, detaylı hesaplamalardan keyif alıyorsan ve odaklanma konusunda problem yaşamıyorsan optimizasyon, fizibilite, ekonomi alanında çalışmak sana keyif verecektir. Veya proses ayrıntıları ve teknik detayların seni tatmin edeceğini düşünüyorsan üretim, proses ya da ar-ge değerlendirebileceğin alanlardan olacaktır. Örnekler sektörüne göre de detaylandırılabilir elbette.

Lisans eğitiminde 3. ve 4. Sınıfta, özellikle ekip çalışmalarında hangi konulara yatkın olduğunu, ne yapmaktan keyif aldığını daha rahat gözlemleyebilir durumda olacaksın. Bu süreçte yapacağın stajları da mutlaka iyi değerlendirmelisin; merak ettiğin, ilgi duyduğun sektörlerde staj yapma şansın olursa gerçekten ilgine karşılık alıp alamayacağını da gözlemleme imkanın olur.

Kampüste sosyal hayata bakacak olursak çokça topluluk olduğunu sen de fark etmişsindir. Topluluklarda geçirdiğin zaman, aldığın sorumluluklar, tanıştığın insanlar kişisel gelişimine mutlaka katkıda bulunacaktır ama bu noktada sana önerim; sana gerçekten iyi gelen, zihnini rahatlatan, akademik hayatındaki motivasyonunu da artıran faaliyetler içinde bulunman olacaktır. Hazırlıkta ve 1.sınıfta bunları keşfetmen ve kendine en uygun olanlara karar vermen için yeterli zamanın olacaktır.

Başarılar dilerimKhayal J******** 22.02.2023
Merhaba,

Ben şu an lisans eğitimi alıyorum. İngilizce seviyem B2 ve elektronik ile ilgili bir kursa gittim ve High Score sertifikasıyla bitirdim. Ama gittiğim kurs elektronik tamir yönü olduğu için pek sevmedim. Benim ilgi alanım mikrodenetleyicilerin kodlanmasıyla ilgili ve şu an gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum. Nerden başlamalıyım, nasıl başlamalıyım, eğer öğrenirsem iş bulabilir miyim hiçbir fikrim yok. Lütfen bana yol gösterin. Tamir ve üretme açıkçası benlik değil gibi geliyor. Elektronik benim için çok güzel bir bölüm. Çok hevesliyim ama kodlamaya gitmek istiyorum. Sizce bu mümkün mü? Gelecekte iş bulabilir miyim?
profile image
Hande Babacan Belenköylü

22.02.2023

Elektrik - Elektronik Mühendisi

Merhaba Khayal,

İngilizceni ve ilgi duyduğun alanda destekleyici kurslarla kendini bir seviyeye getirmen çok güzel. Bu bilgileri koruyarak daha da ileriye götürmeni tavsiye ederim. Elektronik alan ve iş sahası olarak tamirden ibaret değil elbette. Elektroniğe karşı ciddi bir ilgin varsa elektronik temelli dersleri, seçmeli ders olarak almanda fayda var. Böylece hem ilgi duyduğun alanı daha detaylı öğrenebilir hem de PLC ve elektronik haberleşme gibi dersleri alarak alan seçimi konusunda kendine kolaylık sağlayabilirsin. Otomasyon & yazılım da elektronik temelli bir alandır. Kodlama ve yazılımı da dışarıdan eğitimlerle pekiştirebilirsin. Böylece, her iki konuyu eşzamanlı götürebilir, farklı alanlarda tecrübe edinebilirsin. İş hayatında yönelmek istediğin alanı da sevdiğin ve ilgi duyduğun konular üzerine inşa etmiş olursun.

Başarılar diliyorum.
Sevgilerimle.Gamze Ç*********** 31.01.2023
Mehtap Hanım merhabalar,

Yaklaşık 2 yıl önce mezun oldum ve mezun olmadan dahi İstanbul sınırlarında işe başladım. Öğrenciyken temel düzeyde aldığım Solidworks ve Autocad programlarını çalışırken ileri seviye bir hale getirdim. Farklı sektörlerde çalışan arkadaşlarımdaki özgüvene maalesef sahip değilim. Özellikle inşaat sektöründe benimle aynı sürede başlayan arkadaşlarımın ücreti beni 2 hatta 3 ile çarpıyor. Hak ettiğimi düşündüğüm şeyi talep ederken çekiniyorum. Bu da bulunduğum sektörden soğumama, farklı sektörlere yönelmeme sebep oluyor. Sorum şu; sizce fabrika sektöründe mi devam etmeliyim yoksa sadece ücret beklentisini karşılasın diye inşaat sektörüne mi geçmeliyim? Şu an çalıştığım sektörü çok sevdiğimi belirtmek istiyorum.
profile image
Mehtap Öğüt

31.01.2023

Makine Mühendisi

Gamze merhaba,

İnşaat sektörü veya başka bir sektör, şikayetçi olduğun ´çekingenlik´ özelliğin seninle birlikte her yere gelecektir. O yüzden öncelikle bunu aşman ve sonsuza kadar gömmen gerekiyor. Çekingenliğin göz rengi gibi, boy gibi yapısal özellik olduğunu kabul etmeyenlerdenim. Bunun daha çok sosyolojik bir özellik olduğunu düşünüyor ve şikayetçi olduğun bu durumu aşabileceğine inanıyorum. Gelirin olduğuna göre, bu konuda profesyonel yardım alabilir, kitaplar okuyabilir, grup terapilerine katılabilir, internetteki doküman ve egzersizlerden yararlanabilirsin. İnanıyorum ki başardığında ne kadar rahatladığını göreceksin. Öğrenciyken işe başladığına göre zaten başarma potansiyelin olduğunu anlıyorum. Kendine haksızlık etmeden, kendini ileriye götürmen lazım. Özgüvenin bir kısmı da mesleki tecrübeler kazandıkça geliyor. Bunu şimdiden göremesen de birkaç yıl içinde eminim fark edeceksin.

Üretim sektörüne geçmek veya inşaat sektöründe kalmak ise; sorun çözmekten ziyade kişisel bir tercih diye düşünüyorum. Meslek hayatımı inşaat sektöründe geçirmiş bir mühendis olarak bu konuda yansız olmak benim için zor. İnşaat sektörünü multi disipliner olması ve özellikli projelerde (endüstriyel yapılar, askeri yapılar, teknik altyapılar vb.) çok farklı teknolojiler ile tanışma fırsatı verdiği için çok sevdim. Öte yandan girdiğimiz - gireceğimiz ihalelere bağlı olarak bir sonraki projenin hangi şehirde ve/veya ülkede olacağının da sürpriz olması beni heyecanlandıran başka bir yönü oldu. Yani statik olmaması benim ruhuma uygun bir sektördü. Bu konuda dediğim gibi kendin karar verme durumundasın.

Sevgiler... BaşarılarMelis D***** 23.01.2023
Merhaba,

Ben lise son sınıf öğrencisiyim, İTÜ veya ODTÜ Endüstri Mühendisliği düşünüyorum. Fakat kaygılarım var her Türk genci gibi. Bu yüzden size birkaç sorum olacak.

Moda sektöründe bir endüstri mühendisi var olabilir mi?

Üniversitede kendimizi nasıl geliştirmeliyiz ya da tekrar üniversiteye dönsem şunu yapardım diyebileceğiniz tavsiyeleriniz var mı?

Yüksek lisansımı yurt dışında yapmak istiyorum, bu konu hakkında da bana verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Şimdiden teşekkür ederim.
profile image
Elif İrte Alptekin

23.01.2023

Endüstri Mühendisi

Sevgili Melis,Öncelikle seni mühendislik okuma kararından dolayı tebrik etmek isterim.

Analitik düşünce yeteneğini ve aynı zamanda optimizasyon alışkanlıklarını geliştireceği için endüstri mühendisliği okuduğun zaman her mesleğin altından başarıyla kalkacağına eminim. Tabii ki bitirdikten sonra ilgili alanda ikinci bir uzmanlık eğitimi alman gerekecektir.

Mezuniyetimden bu yana uzunca bir zaman geçtiği için eğitim hayatına dair bir tavsiye vermek istemem, yanlış yönlendirmemek adına. Günümüzde, bizim zamanımızda olmayan birçok yeni üniversitede, çok farklı bölümler mevcut.

Başarılar diliyorum.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN